O przygotowaniach do sezonu narciarskiego słów kilka

sezon narciarski

Sezon narciarski

Zbliża się czas świąt i zimowych urlopów. Niedługo będziemy mieli okazję spotkać się z rodziną i odetchnąć na chwilę od codzienności. Później przyjdzie noc sylwestrowego szaleństwa. Szkoda by było nie wykorzystać wolnych dni również na odrobinę ruchu i sportu. Jednym z najlepszych sposobów na aktywną zimową rozrywkę jest wypad na stok narciarski. Zanim jednak się tam wybierzemy, musimy się odpowiednio przygotować

Dobór sprzętu

Po pierwsze, powinniśmy udać się do sklepu ze sprzętem narciarskim, aby dobrać ekwipunek stosowny do naszych parametrów fizycznych. Narty dla każdego człowieka będą trochę inne. Ich długość powinna odpowiadać mniej więcej 90% wzrostu, a sztywność być dostosowana do wagi i umiejętności technicznych narciarza, a także do preferowanego przez niego stylu jazdy. Dłuższe i twarde narty będą odpowiednie do szybkich zjazdów z ostrymi skrętami na krawędziach, a więc wymagają bardzo dobrej techniki jazdy. Krótsze i bardziej miękkie będą bardziej uniwersalne i odpowiedniejsze dla osób, które są dopiero na pierwszych etapach nauki jazdy na nartach. Jedną z wiodących marek w zakresie sprzętu narciarskiego na polskim rynku jest firma Atomic. Ofertę jej nart można znaleźć na https://www.snowsh*p.pl/narty/atomic. Równie ważne jak narty, są też buty. To one odpowiadają za to, jak dobrze czujemy swoje błędy w prowadzeniu nart i to one w głównej mierze odpowiadają za komfort jazdy. Podobnie jak narty, muszą one zostać dokładnie pod konkretnego narciarza. Na szczęście technologia jest dziś już bardzo pomocna w doborze takich butów i w sklepach narciarskich można skorzystać ze skanera do stóp, czy też specjalnych pieców, służących do formowania wkładek termowygrzewalnych.

Przede wszystkim: bezpieczeństwo

Drugą ważną kwestią obecną przy okazji wyjazdu na stok narciarski jest bezpieczeństwo. Narciarstwo zjazdowe jest sportem bardzo kontuzjogennym i wymaga od narciarza ciągłego skupienia na wykonywanych ruchach. Nie sprzyja temu również to, że na stokach najczęściej znajduje się bardzo dużo ludzi, z którymi trzeba się jakoś wyminąć. Powinniśmy więc zadbać o to, żeby w razie ewentualnej wywrotki, czy zderzenia, zminimalizować potencjalne obrażenia. Oczywiście najważniejszym elementem stroju, zapewniającym nam bezpieczeństwo jest kask. Obrażenia głowy należą do najbardziej dotkliwych, a dzięki prawidłowo dobranemu kaskowi, można się przed nimi ustrzec. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w ochraniacze na łokcie i kolana, a także w rękawice narciarskie ze specjalnymi usztywnieniami na nadgarstki.

Sezon narciarski: trzeba się dobrze ubrać

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to oprócz obrażeń fizycznych, zagrożeniem dla naszego zdrowia będzie też po prostu pogoda. Mroźne powietrze w połączeniu ze wzmożonym wysiłkiem, bardzo łatwo może doprowadzić nas do poważnego przeziębienia. Aby go uniknąć, musimy się na stok odpowiednio ubrać. Podstawą będzie tutaj dobrej jakości kurtka i spodnie narciarskie, które dzięki wyposażeniu w membranę uchronią nas przed topniejącym śniegiem, a jednocześnie pozwolą skórze oddychać i pozbyć się nadmiaru pary wodnej gromadzącej się na skórze. Oczywiście zimą powinniśmy się ubrać na tzw. cebulkę, ale warto, aby ta “cebulka” składała się z kilku warstw bielizny termoaktywnej, plus ewentualnie bluzy. Dzięki takiej kombinacji mamy szansę nie zgrzać się zbyt mocno, a jednocześnie będzie nam ciepło.

Ostatnią kwestią, której warto poświęcić nieco uwagi przed wyjazdem na narty, jest przygotowanie fizyczne. Jeśli prowadzimy mało aktywny tryb życia, nasze mięśnie, stawy i kości, nie są przygotowane na obciążenia, jakim poddamy je na stoku. Szczególnie, że będzie to miało miejsce w zimnych warunkach, które tym bardziej sprzyjają kontuzjom. Warto więc poświęcić przed wyjazdem chociaż dwa tygodnie na to, aby poprzez codzienne ćwiczenia siłowe i rozciągające, przygotować ciało na nowe wyzwania.

Dziękujemy za współpracę, link Sezon narciarski nieaktywny od 26 paźdz. 2020. W sprawie ewentualnego przedłużenia prosimy o kontakt.
https://www.snowsh*p.pl/narty/atomic