atrakcje zabytki Pucka miasto

Puck, miasto nad Zatoką Gdańską – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 12 sekund/y

Puck ciekawostki i najważniejsze informacje o Pucku

Liczący ponad 11 tys. mieszkańców Puck leży na Kaszubach, u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. W Pucku znajduje się port, można skorzystać z publicznej plaży, odbyć spacer po molo oraz odbyć rejs jednym ze statków wycieczkowych

Puck ciekawostki rynek w Pucku fontanna
Fontanna na rynku. Puck ciekawostki

W Pucku znajdują się są zabytki, m.in.

– XIII-wieczny gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła
– Drewniany szpital barokowy z ok. 1720 r.
– Zabytkowe kamienice miejskie z połowy XVIII i XIX wieku.
– Neogotycki ratusz z 1865 roku.
– Fragmenty fundamentów średniowiecznego zamku krzyżackiego.
Jest też Muzeum Ziemi Puckiej.

Puck ciekawostki ratusz w Pucku
Ratusz na Rynku. Puck ciekawostki
Puck ciekawostki rynek w Pucku
Rynek w Pucku

Ratusz w Pucku

Wybudowany w 1865 roku ratusz w Pucku jest centralnym punktem rynku tego miasta. W tym neogotyckim budynku, wybudowanym według projektu Blaurocka z Wejherowa, znajduje się siedziba władz miasta.

Uwaga dla kierowców. Kierując się wskazaniami nawigacji GPS, warto oglądać znaki drogowe. Część ulic w okolicach rynku jest zamkniętych dla samochodów przyjezdnych. Mogą z nich korzystać wyłącznie mieszkańcy, mający specjalne przepustki.

Puck ciekawostki fara kościół w Pucku
Kościół. Puck ciekawostki

Średniowieczna fara w Pucku

Parafia pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku znajduje się przy ulicy Księdza Judyckiego 4. Została wybudowana w XIV wieku fara (dawne określenie kościoła parafialnego). Świątynia stojąca nad brzegiem Zatoki Puckiej, jest widoczna z daleka.

Filary świątyni pamiętają stojący tu wcześniej romański kościół. Co, co widzimy obecnie, wybudowano między 1330 a 1400 r. Jednak wieża postała wcześniej, przed rokiem 1309. W latach późniejszych fara była remontowana, zmieniał się też wystrój jej wnętrza.

Puck ciekawostki
Drewniane molo i tawerna. Puck ciekawostki

Port w Pucku

Port morski znajduje się nad Zatoką Pucką, w północnej części miasta. Jest portem z przystanią rybacką i równocześnie niezależną mariną jachtową. Jest bazą dla floty rybackiej dla statków turystycznych, a także ośrodkiem sportów wodnych.

Port powstał w roku 1920 i był pierwszym portem wojennym II Rzeczypospolitej. 10 lutego 1920 generał Józef Haller dokonał tu symbolicznego aktu zaślubin z morzem. W 1926 roku port wojenny został przeniesiony do Gdyni.

Puck ciekawostki

• Każdego roku 28 czerwca odbywa się Morska Pielgrzymka Rybaków. Rybacy po mszy w kościele w Kuźnicy płyną do przystani rybackiej w Pucku, która znajduje się niedaleko kościoła pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.
• Marina jachtowa w Pucku przyjmuje jednostki o długości kadłuba do 20 metrów i zanurzeniu nie przekraczającym 2,8 metra.

Puck ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Kazimierz Dolny
> Wisła
> Lądek-Zdrój

Kanion Antylopy ciekawostki wycieczka Arizona Antelope Canyon Poprzedni post Cuda świata: Kanion Antylopy w Arizonie
ford fiesta st Następny post Ford Fiesta ST