freelancer freelancing praca

Freelancer – wady i zalety pracy w domu

Czas czytania:4 minut/y, 7 sekund/y

Freelancing – intryguje, ciekawi, wydaje się rozwiązaniem wszystkich problemów osób pracujących na etacie. Czy tak jest w rzeczywistości? Ci, którzy próbowali już zarabiać na życie jako wolni strzelcy, doskonale wiedzą, że nie do końca jest to prawdą. Freelancing ma bowiem zarówno wady, jak i zalety. Te drugie sprawiają, że wielu ludzi, liznąwszy nieco pracy na swoim, postanawia nawet powrócić na etat. Warto pamiętać, że to, jakie cechy dostrzeżemy we freelancingu, zależy w dużej mierze od nas samych i naszych predyspozycji

Internet, jak wiadomo, daje bardzo szerokie możliwości. Dzięki niemu możemy wyszukiwać ciekawych informacji, robić zakupy na drugim krańcu Polski, a nawet w najodleglejszych zakątkach świata, a także zarabiać pieniądze. Dla jednych będzie to możliwość dorobienia sobie do pensji, dla innych podstawowe źródło utrzymania. Z pewnością będą i takie osoby, które o freelancingu usłyszą po raz pierwszy.

Czym jest freelancing?

Freelancerem nazywamy osobę, która specjalizuje się w określonej dziedzinie i na własny rachunek, bez zatrudnienia na etacie, wykonuje na zlecenie różne projekty. Freelancer pracuje zazwyczaj w domowym zaciszu i nie potrzebuje specjalistycznych maszyn, z wyjątkiem komputera z dostępem do Internetu oraz, ewentualnie dedykowanego dla danej dziedziny oprogramowania. Nie każdy typ pracy może być wykonywany w taki sposób.

Freelancerów spotkamy najczęściej wśród przedstawicieli takich zawodów jak: grafik, programista, projektant stron www, copywriter, fotograf, tłumacz, szkoleniowiec itd. Wzrost zapotrzebowania na usługi świadczone przez freelancerów pojawił się wraz z rozwojem Internetu.

Internet ułatwia freelancerowi nie tylko wykonywanie zleceń, ale także nawiązywanie relacji biznesowych i późniejszą komunikację z potencjalnymi zleceniodawcami. Dzięki temu freelancer znacznie poszerza zasięg swoich usług i może szukać zleceń z dala od miejsca zamieszkania.

Wiemy już, czym jest freelancing, teraz warto wspomnieć o tym, kto może pracować w ten sposób. Choć wydaje się, że jest to idealny sposób zarabiania na życie, osoby, które już go spróbowały, z pewnością potwierdzą, że nie jest to łatwy kawałek chleba. Freelancerem bowiem nie może zostać każdy, nie tylko z uwagi na charakter wykonywanej pracy, ale także ze względu na indywidualne cechy osobowe, które nierzadko taką pracę utrudniają.

Dlaczego warto?

Osoby, które pracują jako wolni strzelcy, z pewnością nie raz z nutą zazdrości w głosie usłyszały od swoich rozmówców – „freelancing musi być świetną alternatywą dla pracy na etacie”. Czy tak jest w rzeczywistości?

Zalety

Jak napisałam we wstępie, zalet takiego rozwiązania jest całkiem sporo. Czy w Waszym przypadku będzie ich więcej niż wad? – Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Praca w domu

Jako jeden z największych pozytywów freelancingu podawana jest możliwość pracy w domu. Dzięki temu, że nie musimy co rano wychodzić do biura, oszczędzamy mnóstwo czasu, a także pieniędzy (wydatki na bilety lub paliwo).

Elastyczność

Będąc wolnym strzelcem, sami wyznaczamy sobie ramy czasowe swojej pracy. Równie dobrze możemy zasiąść do realizacji zleceń rano, jak i w środku nocy. Kluczowe dla zleceniodawców (choć istnieją tu pewne wyjątki od reguły) jest nie tyle to, kiedy projekt był realizowany, ile, czy został wykonany w wyznaczonym terminie. Nieprzekraczanie deadline’ów to jedna z największych cnót freelancerów.

Wolność

Jako niewątpliwą zaletę swojej pracy wielu freelancerów podaje brak szefa. Możliwość samodzielnego doboru zleceń, które z naszej perspektywy są najciekawsze, najlepiej płatne, najprzyjemniejsze brzmi bajecznie. Czy zawsze wygląda to tak kolorowo?

Wady

Przy każdej z wymienionych wyżej zalet można postawić jakieś „ale”. Właśnie to, czy takie „ale” znajdzie się na Twojej liście wad i zalet freelancingu, pokaże, czy posiadasz predyspozycje do wykonywania pracy, jako wolny strzelec.

Samotność i rozpraszacze

Praca w domu, choć wydaje się doskonałą alternatywą dla etatu, ma też sporo wad. Pierwszą z nich jest samotność. Nie każdy może podołać pracy freelancera choćby z tego względu, że odczuwa potrzebę ciągłego kontaktu z innymi ludźmi. Pozostawanie zamkniętym w czterech ścianach własnego mieszkania przez 8 godzin dziennie bez możliwości nawiązania rozmowy z inną osobą, może więc odczuwać bardzo dotkliwie.

Kolejna sprawa to rozpraszacze, czyli telewizja, Internet, kot, pies, rybki, a nawet obowiązki domowe, które w chwilach niemocy twórczej, albo słabości objawiającej się lenistwem zdają się dużo atrakcyjniejsze, niż wykonywanie powierzonych przez zleceniodawcę zadań.

Zła organizacja

Elastyczność, którą wymieniono jako zaletę, będzie nią w rzeczywistości tylko wtedy, jeśli pozwoli na wywiązanie się z przyjętych do wykonania zleceń w wyznaczonym terminie. Rozpraszacze oraz możliwość dowolnego ustalenia czasu pracy nad projektem sprawiają często, że freelancerzy mają problemy z dotrzymaniem terminów, wykonują je w sposób nieefektywny lub źle organizują czas pracy, na czym cierpią kontakty z najbliższymi.

Ilość zleceń

Dowolność w doborze projektów to domena freelancerów, którzy osiągnęli już pewien prestiż wśród zleceniodawców, zdobyli ich zaufanie i zbudowali swoją markę. Takich szczęśliwców nie ma niestety tak wielu, jak mogłoby się wydawać. Przeważająca większość nie może pozwolić sobie na przebieranie w ofertach, dlatego przyjmuje każde nadarzające się zlecenie. Czy to jest ta upragniona wolność, o której marzymy, będąc na etacie?

Sposobów na zarabianie na życie jest niezwykle wiele. Czy freelancing jest właśnie tą drogą, którą chcielibyście podążać? Warto wczuć się w rolę wolnego strzelca i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, zanim na dobre zrezygnujecie z posady na etacie.

Więcej na temat freelancingu oraz pracy na własny rachunek przeczytacie na stronie www.cscapoeira.pl

Janusz nosacz memy humor dowcipy Halina Seba Pieter Dżesika kawały Poprzedni post Janusz, Grażyna – dowcipy i memy
szampon ciekawostki szampony mycie włosów fryzjer Następny post Fascynujące ciekawostki o szamponach