Łańcut – nie tylko zamek. Ciekawostki

Łańcut zamek ciekawostki atrakcje zabytki park pałac

Łańcut ciekawostki i najważniejsze informacje. Zabytki, zamek w Łańcucie

Miasto Łańcut ciekawostki

1) Łańcut, to blisko 20-tysięczne miasto w województwie podkarpackim. Jest tu siedziba władz powiatu i gminy, autostrada A4 na Ukrainę. Miasto leży 16 km od Rzeszowa.

2) Miasto założył król Kazimierz Wielki w roku 1349. Nazwa Łańcut nawiązuje do faktu, że król sprowadził tu kolonistów z Bawarii, z miasta Landshut (w tłumaczeniu na polski: Strażnica kraju).

Łańcut – zamek

3) Najsłynniejszym zabytkiem Łańcuta jest zamek Lubomirskich i Potockich (adres: ul. Zamkowa 1), zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Ta rezydencja magnacka miała początek w wieży obronnej z drugiej połowy XVI wieku, którą zbudował prawdopodobnie ród Pileckich. Około roku 1610 zamek należący wówczas do Stadnickich, otrzymał kształt „podkowy”, a dalsza rozbudowa miała miejsce w latach 1629-1641, gdy właścicielem był wojewoda Stanisław Lubomirski. Dzięki solidnym fortyfikacjom, wojska szwedzkie nie zdobyły zamku podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Nie zdobyli go też Siedmiogrodzianie 2 lata później.

Podczas II wojny światowej w zamku był sztab Wehrmachtu. W trakcie wojny zamek na szczęście nie ucierpiał. Po wojnie polskie władze zdecydowały, że będzie w nim muzeum.

Najważniejsze sale zamku w Łańcucie, to: Sala Balowa, Jadalnia Wielka, Sala Kolumnowa, Teatr Dworski, Galeria Rzeźb i Chińskie Pokoje.

Łańcut ciekawostki park
Jedna z rzeźb w parku. Łańcut ciekawostki

4) Z parkiem sąsiaduje Park Zamkowy, który zaczął powstawać w latach 70. XVIII wieku, z inicjatywy Stanisława Lubomirskiego. Obecnie to miejsce spacerów mieszkańców i turystów.

Łańcut zabytki, co warto zobaczyć

5) Na południe od zamku, w części parku oddzielonej ulicą 3 Maja, stoją dwa budynki Powozowni. Jest tu największy w Polsce zbiór karet, bryczek, powozów i sań. Niektóre należały do właścicieli zamku, większość została zakupiona przez muzeum po II wojnie światowej.

6) Oranżeria w Łańcucie, to klasyczny budynek wybudowany według projektu architekta Chrystiana Piotra Aignera. Oranżeria służyła jako ogród zimowy.

7) Architektem zameczku romantycznego był Jan Griesmayer. Był kilkukrotnie przebudowywany zatracił pierwotny charakter. Wnętrze zameczku zdobią piękne sztukaterie wykonane w 1807 r. przez F. Baumana. Właścicielami zameczku romantycznego byli Lubomirscy i Potoccy.

8) Kościół św. Stanisława Biskupa (ul. Farna) wzniesiono pod koniec XV wieku, od 1569 r. był zborem protestanckim. Spłonął, po czym świątynię odbudowano w 1635 roku. Wykorzystując dawne mury, przebudowano go pod koniec XIX wieku. W świątyni umieszczony znajduje się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej i barokowa chrzcielnica z czarnego marmuru z II połowie XVII wieku.

9) Dawny kościół i klasztor (Łańcut, ul. Dominikańska) wzniesiony w połowie XVII wieku przez Teodora Lubomirskiego potem był przebudowywany, a obecnie jest tu siedziba oddziału PTTK.

Łańcut ciekawostki synagoga zabytki
Wnętrze synagogi. Łańcut ciekawostki

10) Przy placu Jana III Sobieskiego 16 w Łańcucie, w pobliżu zamku Lubomirskich i Potockich, stoi synagoga zbudowana w 1761 roku. Jej wzniesienie sfinansował Stanisław Lubomirski (1722-1783). Została zbudowana w miejscu wcześniejszej, drewnianej bożnicy. To jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce.

11) Powstały w 1893 r. budynek dawnego towarzystwa kasynowego ordynacji Potockich w czasach PRL był siedzibą komitetu powiatowego PZPR.

12) Dawny cmentarz żydowski znajduje się przy ul. S.Moniuszki. Został założony na początku XVII wieku. Ma powierzchnię 0,87 ha, zachowały się fragmenty części macew i dwa ohele (grobowce).

13) Muzeum Gorzelnictwa (ul. Kolejowa 1) mieści się w pochodzącym z 1833 roku klasycystycznym dworku, na terenie Polmosu Łańcut.

Łańcut ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: zamek w Łańcucie

Zobacz też:
> Nowa Dęba
> Mielec
> Przemyśl