miasto Przemyśl ciekawostki zabytki atrakcje

Ciekawostki o Przemyślu

Czas czytania:2 minut/y, 38 sekund/y

Historia Przemyśla, Zamek Kazimierzowski, Twierdza Przemyśl i Przemyśl ciekawostki o Przemyślu

Miasto Przemyśl

1) Przemyśl, to ponad 60-tysięczne miasto w woj. podkarpackim, nad rzeką San.

2) Miasto założono w X wieku, a prawa miejskie uzyskało w 1389 roku.

3) W Przemyślu jest kilka muzeów, m.in. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (założone w 1919 r.), Muzeum Archidiecezjalne (1902), znajdujące się w dawnej szkole katedralnej (1564-1572) i w sąsiedniej kamienicy oraz Muzeum Dzwonków i Fajek.

4) Nazwa Przemyśl znajduje się w jednej z najpopularniejszych pieśni rosyjskich okresu I wojny światowej “Galicyjskie pola”.

Twierdza Przemyśl, XIX wiek, I wojna światowa

5) Twierdza Przemyśl, to wielki zespół obiektów obronnych, powstały w II połowie XIX wieku. W 1914 r. była to trzecia pod względem wielkości twierdza Europy, po Antwerpii i Verdun. Po I wojnie światowej twierdza ulegała stopniowej dewastacji.

6) W Budapeszcie od 1932 r. znajduje się Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl, zwany też Pomnikiem Obrońców Przemyśla. Upamiętnia tysiące żołnierzy węgierskich, poległych podczas pierwszego i drugiego oblężenia Przemyśla w 1914-1915 roku.

7) W II połowie XIX wieku Przemyśl był jednym z trzech najważniejszych miast Galicji, obok Lwowa i Krakowa.

Przemyśl ciekawostki z historii

8) Najlepszy okres w historii Przemyśla, to XV i XVI wiek. Miasto było wtedy jednym z najbogatszych miast w Koronie. Zbudowano mury obronne, nowy ratusz, kamienice, kościoły i wodociągi. Przemyśl był siedzibą biskupa prawosławnego i biskupa katolickiego.

9) Według spisu ludności z 1931 r. w Przemyślu mieszkało blisko 30% ludności żydowskiej.

10) Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa blisko połowa zabudowy Przemyśla.

11) Przy ul. Basztowej istnieją fragmenty dawnych murów miejskich z XVI wieku. Pod koniec XVIII wieku Austriacy nakazali rozebranie murów, 9. baszt i 3. bram wjazdowych do miasta.

Zamek Kazimierzowski Przemyśl ciekawostki zabytki atrakcje
Zamek Kazimierzowski, foto: Marcin Konsek / cc by-sa 4.0. Przemyśl ciekawostki

Przemyśl atrakcje

12) Na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu przy al. 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1, stoi renesansowy Zamek Kazimierzowski. W XI w. stał tu drewniany gród, po 1340 r. za panowania króla Kazimierza Wielkiego, stanął tu gotycki zamek murowany. Z tego okresu do dziś zachowała się ostrołukowa brama wjazdowa.

13) Park Zamkowy im. Mariana Stroińskiego ma powierzchnię 20 ha i jest uważany za jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Powstał pod koniec XIX wieku. Są tu m.in. domek ogrodnika, oranżeria i palmiarnia.

14) Główna świątynia Archidiecezji Przemyskiej, to bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela stojąca przy placu Katedralnym. Budowę katedry rozpoczęto w 1495 roku i zakończono na początku XVI wieku. Z uwagi na zagrożenia ze strony wojsk tatarskich i wołoskich, została wkrótce ufortyfikowana (mur, w którym stały armaty). Potem była przebudowywana.

15) Późnorenesansowy kościół i klasztor Karmelitów zbudowano w Przemyślu w XVII wieku (lata 1620-1630). Stoi przy ul. Karmelickiej 1a.

16) Zbudowany w latach 1936-1938 Pomnik Orląt Przemyskich upamiętnia obrońców miasta przed wojskami ukraińskimi i rosyjskimi, w latach 1918-1921. Pomnik stoi w dzielnicy Zasanie.

17) Kopiec Tatarski (Kopiec Przemysława), to wzniesienie w Przemyślu, które było miejscem kultu bogów słowiańskich. Stała na nim świątynia, potem kaplica chrześcijańska. Została zniszczona podczas II wojny światowej.

Przemyśl ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne foto: panorama centrum Przemyśla, foto: Malgorzata Bednarek / cc by-sa 3.0

Inne ciekawostki:
> Rzeszów
> Zamość
> Sandomierz

piegi ciekawostki informacje dowcipy humor cytaty kawały Poprzedni post Dowcipy i cytaty o piegach i piegusach
darmowy internet darmowe doładowania Następny post Darmowy internet po doładowaniu smartfona na kartę