20 ciekawostek o Ukrainie

Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje

Ukraina ciekawostki i najważniejsze informacje o Ukrainie w skrócie. Religia, kozaczok, balet, pomarańczowa rewolucja, znani Ukraińcy

Ukraina ciekawostki

1) Ukraina leży w wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym i Azowskim. Graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rosją i Białorusią. Powierzchnia kraju wynosi 603 700 km. Jest największym krajem, leżącym w Europie, zaraz po Rosji.

2) Na Ukrainie mieszka ok. 42 miliony ludzi, a walutą tego kraju jest hrywna ukraińska.

3) Główną religią na Ukrainie jest prawosławie. Mieszka tam wielu ortodoksyjnych wyznawców prawosławia. Gra w karty jest postrzegana przez nich jak hazard i jest surowo zabroniona.

4) Ukraiński taniec ludowy, to Kozak. Wykonują go tylko mężczyźni. Charakterystyczne wyskoki i przysiady wymagają dobrej formy i silnych mięśni.

5) Na Ukrainie, podobnie jak w Rosji, wciąż popularny jest balet. Jest tu szereg szkół baletowych. Narodowy zespół baletowy z Ukrainy, „Virski” występował też w Polsce. Na scenie mogliśmy zobaczyć połączenie baletu z tradycyjnym Kozaczokiem.

Kijów Matka Ojczyzna Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje
Matka Ojczyzna – monumentalny pomnik w Kijowie na Ukrainie

Ukraina – stolica, miasta, geografia

6) Stolicą Ukrainy i największym miastem kraju jest Kijów, mający 3 miliony mieszkańców. Leży nad rzeką Dniepr, jest największym ośrodkiem przemysłowymi i kulturalnym kraju. Kijów prawa miejskie uzyskał w 1494 roku.

7) Największe miasta Ukrainy, to poza Kijowem – Charków, Odessa, Dniepr, Donieck, Zaporoże i Lwów.

8) Język ukraiński jest urzędowym językiem Ukrainy. Należy do grupy języków wschodniosłowiańskich, dlatego Polacy mogą wiele słów rozumieć.

zamek Kamieniec Podolski Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje
Ukraina. Zamek w Kamieńcu Podolskim

9) Góra Hoverla (2061 m n.p.m.), to najwyższy szczyt Ukrainy, a Dniepr (2285 km), to najdłuższa rzeka tego kraju.

10) Największym jeziorem Ukrainy jest Świtaź (27,5 km kwadratowych). Ma 58 metrów głębokości, więc jest głębsze od Morza Azowskiego.

Kolejne ciekawostki o Ukrainie

11) Ukraina za czasów przynależności do ZSRR miała 5,5 tys. pomników Lenina. Po roku 1991 państwo zaczęło likwidować pamiątki po towarzyszu Leninie. W 2015 roku jego podobizny można jeszcze było zobaczyć na wsiach i w miasteczkach. W roku 2020 na terenie Ukrainy nie ma już ani jednego pomnika Lenina.

Lwów teatr Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje
Gmach teatru w centrum Lwowa

12) Najpopularniejszym miastem Ukrainy, do którego jeżdżą turyści z Polski, jest Lwów. Sentyment do tego miasta jest wynikiem dawnej przynależności tego miasta do Rzeczpospolitej. Przedwojenni lwowiacy to ludzie honorowi, odważni, towarzyscy i gadatliwi. Do dziś w całej Ukrainie, nie tylko we Lwowie, mieszkają rodziny o polskich korzeniach.

13) W Morzu Czarnym żyją trzy gatunki delfinów, foka białobrzucha, koniki morskie, łososie i jesiotry. Ikra na Ukrainie nie jest najdroższa, ale należy do najsmaczniejszych i można ją kupić niemal na każdym targowisku.

14) W stolicy Ukrainy, Kijowie jest trzeci najczęściej odwiedzany na świecie McDonald’s. Mimo zamiłowania do fast foodów, Ukraińcy cenią sobie barszcz (u nas nazywany barszczem ukraińskim), a także chleb, który jedzą do ziemniaków i zup.

Kijów Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje
Kościół w Kijowie

15) Między 2004 a 2005 rokiem miała miejsce na Ukrainie pomarańczowa rewolucja. Protesty wśród społeczeństwa wywołał fakt sfałszowania wyborów w drugiej turze przez prorosyjskiego kandydata Wiktora Janukowycza. Jego kontrkandydatem był Wiktor Juszczenko, którego sztab wyborczy nosił pomarańczowe barwy.

16) „Hej, sokoły”, to bardzo popularna pieśń śpiewana podczas biesiad w Polsce i na Ukrainie. Autorem słów i muzyki jest Tomasz Padura (1801-1871). Ballada stała się popularna od czasu wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921).

Tomasz Pandura Hej sokoły Ukraina ciekawostki
Tomasz Pandura, autor znanej także w Polsce pieśni „Hej, sokoły”

Znani Ukraińcy

17) Najsłynniejszym piłkarzem Ukrainy jest Andrij Szewczenko. Był pierwszym Ukraińcem, który grając w drużynie AC Milan zdobył puchar Ligi Mistrzów. Miało to miejsce w 2003 roku. W latach 1999, 2000 oraz 2004 był wśród trójki najlepszych piłkarzy świata. W 2016 r. został selekcjonerem reprezentacji Ukrainy.

18) Ukrainiec Łeonid Stepanowicz Stadnyk był najwyższym człowiekiem świata. Urodzony w obwodzie żytomierskim weterynarz miał 2,59 cm wzrostu i ważył 200 kg. Jest wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Zmarł na skutek wylewu krwi do mózgu w 2014 roku.

19) Ukraiński miliarder Ribat Achmetow kupił we Francji posiadłość wartą 220 milionów dolarów. Jest też właścicielem klubu Szachtar Donieck. Swój kapitał lokował w spółkach metalurgicznych, które dzięki bogatym złożom, są na Ukrainie strategicznym źródłem dochodów.

20) Andriej Czikatiło nazywany jest wampirem z Rostowa. Podczas przesłuchania przyznał się do zamordowania 56. osób. Prowadził podwójne życie, był żonaty. Po wyroku skazującym, wykonano na nim karę śmierci w 1994 roku.

Ukraina ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Białoruś ciekawostki
> Estonia
> Wesoły Wieżowiec we Lwowie