Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje

21 ciekawostek i faktów o Ukrainie

Czas czytania:4 minut/y, 0 sekund/y

Ukraina ciekawostki i najważniejsze informacje o Ukrainie, które należy znać. Hymn Ukrainy, język, religia, geografia, znani Ukraińcy, stolica i inna miasta, pomarańczowa rewolucja

Ukraina ciekawostki

1) Ukraina leży we wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym i Azowskim. Graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rosją i Białorusią. Powierzchnia kraju wynosi 603 700 km. Jest największym krajem leżącym w Europie, zaraz po Rosji.

2) Na Ukrainie mieszka ok. 42 miliony ludzi, a walutą tego kraju jest hrywna ukraińska.

3) Główną religią na Ukrainie jest prawosławie. Mieszka tam wielu ortodoksyjnych wyznawców prawosławia. Gra w karty jest postrzegana przez nich jak hazard i jest surowo zabroniona.

4) Ukraiński taniec ludowy, to Kozak. Wykonują go tylko mężczyźni. Charakterystyczne wyskoki i przysiady wymagają dobrej formy i silnych mięśni.

5) Na Ukrainie, podobnie jak w Rosji, wciąż popularny jest balet. Jest tu szereg szkół baletowych. Narodowy zespół baletowy z Ukrainy, “Virski” występował też w Polsce. Na scenie mogliśmy zobaczyć połączenie baletu z tradycyjnym Kozaczokiem.

6) ) Szcze ne wmerła Ukraina – to hymn Ukrainy, którego tekst napisał Pawło Czubynski (1839-1884), etnograf i folklorysta. Tekst hymnu powstał w ciekawych okolicznościach. Podczas spotkania Czubynskiego z serbskimi studentami w Kijowie, zaśpiewali swoją patriotyczną pieśń. Czubynski był pod ogromnym wrażeniem; poszedł do sąsiedniego pokoju i w 30 minut napisał jedyny utwór poetycki w swoim życiu. Wkrótce muzykę do tekstu napisał duchowny Mychajło Werbyckij, autor muzyki cerkiewnej. Co ciekawe, pierwsze publiczne wykonanie pieśni miało miejsce w Przemyślu, 10 marca 1865 roku, podczas wieczoru wspomnień po poecie Tarasie Szewczence, zmarłym 4 lata wcześniej.

Kijów Matka Ojczyzna Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje
Matka Ojczyzna – monumentalny pomnik w Kijowie na Ukrainie

Ukraina – stolica, miasta, geografia

7) Stolicą Ukrainy i największym miastem kraju jest Kijów, mający 3 miliony mieszkańców. Leży nad rzeką Dniepr, jest największym ośrodkiem przemysłowymi i kulturalnym kraju. Kijów prawa miejskie uzyskał w 1494 roku.

8) Największe miasta Ukrainy, poza Kijowem, to: Charków, Odessa, Dniepr, Donieck, Zaporoże i Lwów.

Inne miasta: Berdiańsk, Chersoń, Ługańsk, Mariupol, Mukaczewo.

9) Język ukraiński jest urzędowym językiem Ukrainy. Należy do grupy języków wschodniosłowiańskich, dlatego Polacy mogą rozumieć wiele ukraińskich słów.

zamek Kamieniec Podolski Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje
Zamek w Kamieńcu Podolskim. Ukraina ciekawostki

10) Góra Hoverla (2061 m n.p.m.), to najwyższy szczyt Ukrainy, a Dniepr (2285 km), to najdłuższa rzeka tego kraju.

11) Największym jeziorem Ukrainy jest Świtaź (27,5 km kwadratowych). Ma 58 metrów głębokości, więc jest głębsze od Morza Azowskiego.

> Wyspa węży

Kolejne ciekawostki o Ukrainie

12) Na Ukrainie za czasów przynależności do ZSRR stało 5,5 tys. pomników Lenina. Po roku 1991 państwo zaczęło likwidować te pomniki. Od roku 2020 na terenie Ukrainy nie ma już ani jednego pomnika Lenina.

Lwów teatr Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje
Gmach teatru w centrum Lwowa

13) Najpopularniejszym miastem Ukrainy, do którego jeżdżą turyści z Polski, jest Lwów. Sentyment do tego miasta jest wynikiem dawnej przynależności tego miasta do Rzeczpospolitej. Przedwojenni lwowiacy to ludzie honorowi, odważni, towarzyscy i gadatliwi. Do dziś w całej Ukrainie, nie tylko we Lwowie, mieszkają rodziny o polskich korzeniach.

14) W Morzu Czarnym żyją trzy gatunki delfinów, foka białobrzucha, koniki morskie, łososie i jesiotry. Ikra na Ukrainie nie jest najdroższa, ale należy do najsmaczniejszych i można ją kupić niemal na każdym targowisku.

15) W stolicy Ukrainy, Kijowie jest trzeci najczęściej odwiedzany na świecie McDonald’s. Mimo zamiłowania do fast foodów, Ukraińcy cenią sobie barszcz (u nas nazywany barszczem ukraińskim), a także chleb, który jedzą do zup oraz ziemniaków.

kościół miasto Kijów na Ukrainie informacje ciekawe fakty
Kościół katolicki w Kijowie, stolicy Ukrainy

16) Między 2004 a 2005 rokiem miała miejsce na Ukrainie pomarańczowa rewolucja. Protesty wśród społeczeństwa wywołał fakt sfałszowania wyborów w drugiej turze przez prorosyjskiego kandydata Wiktora Janukowycza. Jego kontrkandydatem był Wiktor Juszczenko, którego sztab wyborczy nosił pomarańczowe barwy.

17) “Hej, sokoły”, to bardzo popularna pieśń śpiewana podczas biesiad w Polsce i na Ukrainie. Autorem słów i muzyki jest Tomasz Padura (1801-1871). Ballada stała się popularna od czasu wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921).

Tomasz Pandura Hej sokoły ukraińska pieśń piosenka fakty o Ukrainie
Tomasz Pandura, autor znanej także w Polsce pieśni “Hej, sokoły”. Ukraina ciekawostki

Znani Ukraińcy

18) Najsłynniejszym piłkarzem Ukrainy jest Andrij Szewczenko. Był pierwszym Ukraińcem, który grając w drużynie AC Milan zdobył puchar Ligi Mistrzów. Miało to miejsce w 2003 roku. W latach 1999, 2000 oraz 2004 był wśród trójki najlepszych piłkarzy świata. W 2016 r. został selekcjonerem reprezentacji Ukrainy.

19) Ukrainiec Łeonid Stepanowicz Stadnyk był najwyższym człowiekiem świata. Urodzony w obwodzie żytomierskim weterynarz miał 2,59 cm wzrostu i ważył 200 kg. Jest wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Zmarł na skutek wylewu krwi do mózgu w 2014 roku.

20) Ukraiński miliarder Ribat Achmetow kupił we Francji posiadłość wartą 220 milionów dolarów. Jest też właścicielem klubu Szachtar Donieck. Swój kapitał lokował w spółkach metalurgicznych, które dzięki bogatym złożom, są na Ukrainie strategicznym źródłem dochodów.

21) Andriej Czikatiło nazywany jest wampirem z Rostowa. Podczas przesłuchania przyznał się do zamordowania 56. osób. Prowadził podwójne życie, był żonaty. Po wyroku skazującym, wykonano na nim karę śmierci w 1994 roku.

Ukraina ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Białoruś ciekawostki
> Estonia
> Wesoły Wieżowiec we Lwowie

Londyn Nothing Hill karnawał ciekawostki Poprzedni post Karnawał w Notting Hill
Cyberpunk 2077 gry Następny post Digital Foundry: Cyberpunk 2077 najładniejszą grą 2020 roku