Ukraina Wyspa Węży ciekawostki historia 1896

Wyspa Węży – ciekawostki i historia

Czas czytania:2 minut/y, 0 sekund/y

Wyspa Węży ciekawostki i najważniejsze informacje

Bohaterowie z Wyspy węży

Mało kto na świecie o jej istnieniu wiedział, aż do 24 lutego 2022 roku. O Wyspie Węży zrobiło się głośno, dzięki wrzuceniu filmu / nagrania do mediów społecznościowych. Na wyspie znajdowało się kilkunastu (prawdopodobnie 13.) ukraińskich pograniczników. Podpłynął do niej rosyjski okręt wojenny Floty Czarnomorskiej i przez megafon oznajmiono:

– Tu rosyjski okręt wojenny. Poddajcie się.
Po chwili Rosjanie otrzymali dowcipną odpowiedź odmowną:
– Rosyjski okręcie wojenny, pier…ol się!

W świat poszła informacja, że wyspa została zaraz potem ostrzelana z dział okrętu i wszyscy Ukraińcy zginęli. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, cały czas przebywający w atakowanej przez rosyjskie wojska stolicy Ukrainy – Kijowie, zapowiedział, że bohaterscy Ukraińcy pośmiertnie otrzymają tytuły honorowych Bohaterów Ukrainy. Kilka dni później na szczęście okazało się że ukraińscy obrońcy z Wyspy Węży, najprawdopodobniej żyją, choć nie wszyscy.

Morze Czarne Wyspa Węży ciekawostki mapa
Morze Czarne. Wyspa Węży ciekawostki. Ilustr: LLs / cc by-sa 4.0

Wyspa Węży ciekawostki z historii

Ostriw Zmijinyj (Wyspa Węży) jest mała. Ma 0,205 km² powierzchni czyli ma 690 długości i 560 metrów szerokości. Znajduje się na Morzu Czarnym, jakieś 50 km od wybrzeża Ukrainy. Jej najwyższy punkt znajduje się 41 metrów nad poziomem morza.

O istnieniu wyspy wiedziano już w starożytności. Nazywano ją Achilleos Nesos (Wyspa Achillesa). W czasach Imperium Osmańskiego Grecy nazwali ją Fidonisi czyli Wyspą Węży.

14 lipca 1788 roku w pobliżu wyspy miała miejsce bitwa morska miedzy okrętami rosyjskimi i tureckimi. Do historii przeszła jako bitwa pod Fidonisi. W 1877 r. Turcy przekazali wyspę Rumunii.

Choć jest mała, podczas II wojny światowej bili się o nią żołnierze. Od 1944 r. na wyspie okupowali ją żołnierze rosyjscy, choć formalnie była wyspą rumuńską. Potem wytyczono nowe, powojenne granice i wyspa znalazła się w granicach Związku Radzieckiego. Rumuni ostatecznie zrzekli się jej w 1961 roku. Po rozpadzie ZSRR (1991) wyspa przypadła Ukrainie.

Wyspa węży w Brazylii

Ukraińska Wyspa Węży, to nie jedyna wyspa o tej nazwie. Queimada Grande (Wyspa Węży) położona jest u wybrzeża Brazylii. Nazwę zawdzięcza temu, że żyją tu w dużych ilościach (podobno nawet pół miliona) niebezpieczne węże. Obszar opanowany przez taką ilość węży powoduje, ze wijące się głodomory zjadają wszystkie inne zwierzęta.

Ludzie z dala omijają tę wyspę, choć niegdyś zbudowano tu latarnię morską, która od dawna jest opuszczona i nie działa. Nie trzeba się dziwić, że wyspa otrzymała miano jednej z najniebezpieczniejszych wysp świata.

Wyspa Węży ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zanzibar
> Wyspy Wielkanocne

breloczek do kluczy breloczki klucze Poprzedni post Breloczek do kluczy. Jaki wybrać?
Meksyk ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Następny post 20 niezwykłych ciekawostek o Meksyku