Zanzibar – wyspa obok Tanzanii i Freddie Mercury

Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje

Zanzibar ciekawostki, informacje, atrakcje. Poznaj egzotyczną wyspę, ojczyznę Freddiego Mercury z Queen. Z czego słynie Zanzibar, czy warto tu spędzić urlop? Kiedy pojechać?

Ciekawostki o Zanzibarze

* Wyspa Zanzibar (czyli Unguja) leży na Oceanie Indyjskim, w pobliżu afrykańskiego państwa Tanzania.

* Zanzibar ma powierzchnię 1658 km kwadratowych. Mieszka tu ponad 600 tysięcy osób.

* Zanzibar po arabsku, to: Wybrzeże Czarnych Ludzi. Kilka wieków temu był tu największy targ niewolników we wschodniej Afryce.

* Kolejny dzień na Zanzibarze zaczyna się nie po północy, ale o szóstej rano czyli wtedy, gdy świta.

* Wojna w 1896 r. pomiędzy Zanzibarem a Brytyjczykami, trwała zaledwie 38 minut. Zginęło pół tysiąca ludzi, a samozwańczy władca Chalid ibn Barghasz schronił się w niemieckiej ambasadzie.

* Na Zanzibarze rosną czerwone banany. Mają bardzo słodki smak.

Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje

Zachód słońca i plaża w Zanzibarze. Zanzibar ciekawostki

* W 1974 r. na Zanzibarze zaczęto odbierać kolorową telewizję. W reszcie Tanzanii zaczęto ją odbierać dopiero w 1994 roku.

* Pierwsze elektryczne oświetlenie na ulicach pojawiło się tu dopiero w 1988 roku.

* Co roku w lipcu odbywa się tu ZIFF (Zanzibar International Film Festival), znany festiwal filmowy.

Stolica Zanzibaru

* Największe miasto wyspy nazywa się tak samo jak ona – Zanzibar. Mieszka tu ok. 500 tysięcy ludzi i jest to trzecie co do liczby mieszkańców miasto Tanzanii. Historyczne centrum miasta – Kamienne Miasto (Stone Town), zostało w 2000 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są tu tak wąskie uliczki, że nie mogą nimi przejechać samochody.

* 5 września 1946 roku w miejskim szpitalu w Zanzibarze przyszedł na świat Farrokh Bulsara. Znamy go jako Freddie Mercury, wokalista zespołu Queen. Mając 9 lat wyjechał do szkoły w Panchgani (Indie).

wyspa Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje

Pora deszczowa i mieszkanki Zanzibaru. Zanzibar ciekawostki

Zanzibar – Wyspa Przypraw

* Główne towary eksportowe Zanzibaru, to goździk (przyprawa z drzewa goździkowego) i kokosy z palm kokosowych. Produkowane są tu również inne przyprawy: cynamon, imbir, kardamon, kurkuma, gałka muszkatołowa, wanilia i pieprz. Nieprzypadkowo Zanzibar nazywany jest Wyspą Przypraw. Zanzibar żyje też z rybołówstwa i turystyki.

Pogoda w Zanzibarze

* Na Zanzibarze nie ma zimy. Jest tu pora sucha lub deszczowa. Od marca do czerwca jest pora deszczowa. Temperatura w ciągu dnia przekracza 25 stopni Celsjusza. W nocy jest kilkanaście stopni C. Od grudnia do marca jest nawet jeszcze cieplej.

* W okresie letnim temperatura Oceanu Indyjskiego sięga tu nawet 24 stopni C.

rozgwiazda wyspa Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje

Rozgwiazda z wyspy Zanzibar. Ciekawostki o Zanzibarze

Kiedy jechać do Zanzibaru?

Najwięcej turystów przybywa tu w lipcu i sierpniu (a generalnie sezon jest od czerwca do września) oraz w grudniu i styczniu.

Co zobaczyć w Zanzibarze?

* 160 km od Zanzibaru jest wysepka o dźwięcznej nazwie: Mafia. Są tu piękne rafy koralowe, ale największa atrakcja, to kąpiel w towarzystwie rekinów wielorybich, najłagodniejszego gatunku rekinów. Można tu dopłynąć promem lub przylecieć taksówką powietrzną.

* Na Zanzibarze żyją małpki z gatunku gereza trójbarwna. Jest to endemiczny (bardzo rzadko spotykany) gatunek. Aby je zobaczyć, warto zajrzeć do Parku Narodowego Jozani. Jej kuzyn, to nosacz sundajski.

gereza małpka małpa Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje

Małpka gereza w Parku Narodowym Jozani. Zanzibar ciekawostki

* Na brzegu zatoki w Zanzibarze stoi wysoki, XIX-wieczny Pałac Cudów, zbudowany przez sułtana Bargasza. Z najwyższego piętra można podziwiać panoramę miasta.

* Na jednej z małych wysp archipelagu Zanzibar, Prison Island (Wyspa Więzienna) żyją żółwie olbrzymie. Ponad 100 lat temu rząd Seszeli podarował Zanzibarowi cztery sztuki, które potem się rozmnożyły. Obecnie najstarszy egzemplarz ma prawie dwieście lat.

* Oryginalne miejsce – restauracja „The Rock”, to domek na wieeeelkim kamieniu czyli niewiele większej od domku malutkiej wysepce, blisko brzegu Zanzibaru. Można tu dotrzeć jedynie łódką.

Plaże w Zanzibarze

Najpiękniejsze białe plaże na Zanzibarze podobno są w Matemwe, w okolicy Sunshine Hotel, w Kendwa, także Jambiani, Paje i Matemwe. A w ogóle, tutejsze plaże to jasny, delikatny piasek. W wielu miejscach woda oceanu ma lazurowy kolor.

plaża plaże Zanzibar ciekawostki o Zanzibarze atrakcje

Ale piękna plaża! Ciekawostki o Zanzibarze

Jeśli planujesz urlop w Zanzibarze

* Walutą na Zanzibarze jest szyling tanzański (TZS). Orientacyjnie, 1 USD = ponad 2.000 TZS.

* Wizę kupuje się na lotnisku, kosztuje 50 USD.

* Szczepienia. Wprawdzie malaria na Zanzibarze w zasadzie nie występuje, jednak przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciw żółtej febrze.

* Różnica czasu, w porównaniu z Polską? Jedna godzina do przodu.

* Gniazda elektryczne w Zanzibarze? Takie same, jak w Wielkiej Brytanii.

Lotnisko w Zanzibarze

* Międzynarodowe lotnisko Abeid Amani Karume (Abeid Amani Karume International Airport), wcześniej: Międzynarodowy port lotniczy Zanzibar (ZNZ) oraz lotnisko Kisuani, to jedno z największych lotnisk Tanzanii. Znajduje się 5 km od stolicy, miasta Zanzibar. Tanzania ma jeszcze 27 innych portów lotniczych.

Zanzibar ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawe wyspy: 
> Mauritius
> Wyspa Wielkanocna
> Zakynthos