nosacz sundajski ciekawostki nosacze memy o nosaczach

Nosacz sundajski – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 14 sekund/y

Nosacz sundajski (Nasalis Larvatus), to małpa wąskonosa z rodziny koczkodanowatych. Przeczytaj najlepsze ciekawostki o nosaczach

Gdzie żyje nosacz sundajski?

Nosacze żyją na wyspie Borneo (Azja pd-wsch.), w przybrzeżnych lasach i wzdłuż rzek. Gatunek odkryto w 1787 r., a nazwę otrzymał w 1812 r. Pochodzi ona od łacińskich słów: nasalis (z nosem) i larvatus (zamaskowany).

Jak żyje nosacz sundajski?

Prowadzi dzienny, głównie nadrzewny tryb życia. Największą aktywność wykazuje późnym popołudniem. Nosacze żyją w grupach od kilku do kilkudziesięciu osobników. Grupa składa się zazwyczaj z jednego samca, kilku samic i potomstwa.

Nosacze żyją w koronach drzew, żywiąc się liśćmi. Ciężkostrawna dieta (długie trawienie liści jedzonych w dużych ilościach) powoduje, że mają duże, odstające brzuchy, a gazy powodują częste pierdzenie i bekanie.

Nosacze żyją do 13. lat. Nie są agresywne, żyją ze sobą w zgodzie.

nosacz sundajski ciekawostki nosacze memy borneo
Samica nosacza ma spiczasty nos

Jak wygląda nosacz? Samiec i samica nosaczy

Samce są większe, mają do 72 cm wzrostu i 16-22 kg wagi. Samice mają do 60 cm wzrostu i ważą 7-12 kg. Ogony są podobnej długości, co ich wzrost. Pomagają nosaczom w utrzymaniu równowagi podczas skoków. Nosacz grzbiet i ramiona ma różowe, przechodzące w czerwień, czasami w brąz. Kończyny mają zwykle szare. Ma też jasny, kremowy “kołnierz”.

Nos nosacza sundajskiego

W wyglądzie nosacza najbardziej charakterystyczny jest zwisający, czerwony nos. Wyglądem przypomina męskiego członka. U dorosłych samców długość nosa dochodzi do 10 cm długości. Ponieważ przeszkadza mu podczas jedzenia, jedną ręką przesuwa go w górę lub na bok. Takie nosy mają samce, zaś samice mają nosy mniejsze, spiczaste i zadarte do góry.

U samców innych małp (np. szympansy, pawiany) penisy i ich okolice przyciągają wzrok samic jaskrawymi barwami. Samce nosaczy kuszą partnerki czerwonymi nosami.

nosacz sundajski ciekawostki nosacze memy borneo
Nosacz sundajski swój komiczny wygląd zawdzięcza nosowi oraz wielkiemu brzuchowi

Nosacze i sex

– Kopulowanie nosaczy trwa pół minuty. Samiec bierze partnerkę od tyłu. Robi to nie tylko aby mieć potomstwo, ale też dla rozrywki i zaspokojenie chuci.

– Im większy nos samca, tym większe powodzenie u płci przeciwnej.

– Samce mają czerwone penisy i czarną mosznę.

Ciąża i potomstwo

Ciąża nosaczy trwa ponad 150 dni, po czym rodzi się jedno młode. Matka opiekuje się nim przez rok. Do 7. miesiąca życia podstawą diety małego jest mleko matki. Nosacze osiągają dojrzałość płciową między piątym a siódmym rokiem życia.

nosacz sundajski ciekawostki nosacze memy borneo
Jest też mistrzem w pływaniu. Nosacz sundajski ciekawostki

Nosaczy jest coraz mniej

Czy wiesz, że nosacz sundajski jest zagrożony wyginięciem? Jeszcze 40 lat temu ich populacja była 2 razy większa niż obecnie. Główny powód, to wycinanie przez człowieka lasów równikowych, aby sadzić w ich miejsce plantacje palm olejowych.

Nosacze padają ofiara krokodyli, panter, orłów, waranów i pytonów. Także mieszkańców Borneo, uważających mięso nosaczy za przysmak.

nosacz sundajski ciekawostki nosacze memy borneo
Nosacze sundajskiego nie można oglądać w ogrodach zoologicznych

Nosacz sundajski w zoo?

Z uwagi na specyficzną dietę, nosaczy nie można przenieść w inne rejony świata. Poza tym nosacze źle znoszą życie w niewoli. Umieszczone w ogrodach zoologicznych, szybko umierają. Zmartwimy miłośników nosaczy z Polski. Nie można ich zobaczyć w żadnym polskim zoo. Ba, nosacza nie ma w żadnym zoo w Europie. Możesz je oglądać jedynie na zdjęciach i filmach oraz w ich miejscu zamieszkania czyli na Borneo.

Nosacz sundajski hodowla

Niektórym wydaje się, że nosacze można hodować jak np. strusie czy krokodyle. Nic z tych rzeczy. Nie umieją przystosować się do życia w warunkach innych niż naturalne. No, chyba że ktoś się uprze i założy ich hodowlę w ich ojczyźnie, na wyspie Borneo. Ale czy będą szczęśliwe żyjąc na uwięzi?

nosacz sundajski ciekawostki nosacze memy borneo
To nie rybka czy królik. Nosacz sundajskiego nie kupisz w żadnym sklepie zoologicznym

Nosacz sundajski gdzie kupić?

Chciałbyś mieć nosacza? Kupić go dla siebie lub dla dziecka, żeby mieć rozrywkę, podobnie jak kupuje się psa czy kota? Zastanawiasz się gdzie kupić nosacza i ile kosztuje nosacz? To znaczy, że nie lubisz nosaczy. Nawet jeśli uda ci się kupić nosacza będąc na Borneo, nie ma szans aby wywieźć go z tej wyspy. A nawet jeśli ci się to uda i wiesz czym się żywi – nosacz szybko zdechnie. Czyżbyś tego chciał?

nosacz sundajski ciekawostki nosacze memy borneo
Nosacze też mają swoje problemu. Nosacz sundajski ciekawostki

Nosacz – inne ciekawostki

– Choć nosacze żyją głównie na drzewach, są świetnymi pływakami. Pod wodą mogą przepłynąć nawet 20 metrów. Miedzy palcami rąk i nóg mają błonę pławną, ułatwiającą pływanie.

– Nosacze wydają odgłosy przypominające trąbienie.

– W języku malajskim nosacz, to moyet belanda (holenderska małpa) lub orang belanda (Holender). Dlatego, bo pierwsi Europejczycy którzy tu przybyli byli Holendrami; mieli brzuchy i spore nosy.

– Oprócz gatunku nosacz sundajski, jest też nosacz trąbowy (larvatus orientalis).

– Z uwagi na wygląd i komiczny wyraz twarzy (głównie przez czerwony nos), nosacz stał się w ostatnich latach synonimem przeciętnego Polaka. Stał się bohaterem niezliczonej ilości memów. Można powiedzieć, że w Polsce zapanowała moda na nosacze.

Nosacz sundajski ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Dowcipy o małpach
> Ciekawostki o zwierzętach Afryki
> Ciekawostki o ślimakach

3D Video Mapping Poprzedni post 3D Video Mapping – podstawowe informacje
Sławomir John Lipiecki Następny post Sławomir John Lipiecki