toksoplazma co to jest toksoplazmoza

Czym jest toksoplazmoza?

Czas czytania:2 minut/y, 36 sekund/y

Toksoplazmoza należy do zakaźnych chorób o podłożu pasożytniczym. Okazuje się, że ponad połowa populacji posiada w organizmie przeciwciała toksoplazmozy, jednak choruje jedynie niewielki odsetek

Czym jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza wywoływana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Pasożyt namnaża się w układzie pokarmowym kotów i wydalany jest w postaci oocyst z kałem. Jeśli taka oocysta zostanie zjedzona przez inne zwierzę lub człowieka, namnaża się wewnątrz komórek organizmu, najczęściej w ośrodkowym układzie nerwowym, w mięśniach i oku. Oocysty utrzymują się do końca życia i nie dają specyficznych objawów.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na portalu HelloZd*owie.

Ryzyko zarażenia się Toxoplasma gondii

Ryzyko zarażenia się toksoplazmozą wzrasta nie tylko, jeśli mamy w domu koty. Powszechność tego pierwotniaka sprawia, że źródłem zakażenia mogą być także inne zwierzęta, w tym owce, drób czy świnie. Do zarażenia może dojść podczas czyszczenia kuwety, zabawy w piaskownicach publicznych lub w wyniku zjedzenia zakażonego mięsa. Siedliskiem oocyst są niemyte owoce i warzywa, głównie te zbierane w lasach i na łąkach. Pasożyt może również dostać się przez łożysko do płodu lub w wyniku przeszczepu narządu.

Objawy toksoplazmozy

Objawy toksoplazmozy nie są do końca znane. Nie mniej jednak stanowią olbrzymie zagrożenie dla kobiet w ciąży. W I trymestrze ryzyko zakażenia płodu pierwotniakiem wynosi ok. 25%. Grozi to samoistnym poronieniem lub rozwojem poważnych zmian chorobowych płodu. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz ze stopniem zaawansowania ciąży. W II trymestrze wynosi już 50%, natomiast w III – 65%.

Przedostanie się pierwotniaka do płodu powoduje toksoplazmozę wrodzoną. Jej objawy pojawiają się u ok. 30% dzieci zakażonych. Klasycznymi symptomami są: powiększenie śledziony i wątroby, tzw. triada Sabina-Pinkertona (zapalenie naczyniówki i siatkówki, zwapnienia śródczaszkowe i mało- lub wodogłowie), oczopląs, skaza krwotoczna i żółtaczka. Dzieci z wrodzoną toksoplazmozą mogą wykazywać opóźnienie w rozwoju umysłowym, pojawia się tendencja do występowania epilepsji. Objawy zakażenia płodu mogą prowadzić do nieuleczalnych wad kończących się zgonem.

U człowieka Toxoplasma gondii bytuje w organizmie w formie utajonej i rzadko daje objawy. Możliwe symptomy, to: powiększenie węzłów chłonnych, rumień skórny, bóle gardła, głowy i mięśni. Zakażeni mogą także doświadczyć zapalenia opon mózgowych czy mięśnia sercowego, jednak są to odosobnione przypadki, ponieważ toksoplazmoza nabyta przebiega raczej łagodnie.

Leczenie toksoplazmozy

Szczególnej kontroli powinny podlegać kobiety spodziewające się dziecka. W ich krwi powinny znajdować się różne miana przeciwciał świadczących o obecności pierwotniaka. Najbezpieczniej jest wykonać takie badania tuż przed planowaną ciążą, ewentualnie w pierwszych jej tygodniach. Rozpoznanie toksoplazmozy opiera się również na badaniu histopatologicznym, genetycznym i obrazowaniu (np. rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa). W terapii wykorzystuje się chemioterapeutyki, w tym spiramycynę i sulfonamidy. Najlepsze efekty daje antybiotykoterapia.

U kobiet w ciąży będących nosicielkami wykorzystuje się leki przeciwpasożytnicze, np. Rovamycynę. Badania kliniczne wykazały, że zmniejsza ona ryzyko zakażenia płodu o ponad 50%.

Profilaktyka obejmuje zachowanie odpowiedniej higieny w czasie przygotowywania posiłków i sprzątania kuwety. Zaleca się dokładne mycie rąk po zabawie z kotami. Spożywane mięso nie może być surowe ani pół surowe. Pierwotniaki giną przy zamrażaniu mięsa lub podgrzewaniu go do minimum 60°C przez co najmniej 20 minut. Woda pitna powinna być przegotowana i pochodzić z wiadomego źródła.

Link zdjęty 10.06.21. Dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci wznowienia, prosimy o kontakt.
https://www.hellozd*owie.pl/

plemniki ciekawostki o plemnikach sperma zapłodnienie Poprzedni post Ciekawostki o plemnikach
krawaty krawaty dowcipy o krawatach moda męska humor Następny post Najlepsze dowcipy o krawatach