Wszystko o świętym Mikołaju

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor

Niezwykłe ciekawostki o świętym Mikołaju

Skąd wziął się św. Mikołaj, jak wygląda, gdzie mieszka, czy ma rodzinę i jakie imiona maja jego renifery. Poznaj adres pocztowy do św. Mikołaja!

Co wiemy o świętym Mikołaju?

1) Osoba, którą naśladują wszystkie Mikołaje, jest biskup Mikołaj z Miry w Anatolii (obecna Turcja). Żył ok. 270 r. naszej ery. Rozdawał on prezenty osobom biednym, potrzebującym. Rozdał cały swój majątek. Umarł zgadnijcie kiedy. Oczywiście szóstego grudnia.

Jak kiedyś wyglądał święty Mikołaj?

2) Początkowo św. Mikołaj miał zielony kubraczek i był jednym z elfów. A że świat potrzebuje bohaterów – awansował i zmężniał. Małe alfy w zielonych kubraczkach stały się jego pomocnikami.

3) Jeszcze w XIX wieku św. Mikołaj był chudziną, ubraną w szaty biskupa. Tak m.in. przedstawił go Thomas Nast, na obrazie namalowanym w 1862 r.

4) Prawdopodobnie pierwszym, który przedstawił postać św. Mikołaja nie w czapce biskupa, ale w czapce elfa z pomponem, był amerykański karykaturzysta Thomas Nast. Jego ilustracja ukazała się w czasopiśmie Harper’s Weekly, 1 stycznia 1881 r.

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor

Każdy z nas jego zna! Święty Mikołaj, dziadek z brodą i prezentami

Reklama Coca-Coli wszystko zmieniła

5) Rewolucja w wyglądzie św. Mikołaja przyszła w latach 20. XX wieku. Na potrzeby reklamy Coca-Cola stworzyła starszego, grubego pana z siwą brodą i w czerwonym ubraniu. Spodobało się i od tej pory tak go sobie wyobrażamy.

6) Ciekawostka: w reklamach Coca-Coli w latach 40-ych pomocnikiem św. Mikołaja był elf imieniem Sprite Boy. Napój Sprite trafił do sklepów 20 lat później. I był w zielonej butelce, tak jak Sprite Boy który miał zielony strój.

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor

Świętym Mikołaj kocha grzeczne dzieci, dzieci kochają jego.

Dlaczego święty Mikołaj rozdaje prezenty 6 grudnia?

7) Już wiesz dlaczego św. Mikołaj rozdaje prezenty 6. grudnia. Ale zdarzyło się, że tradycja dawania prezentów właśnie w tym dniu, byłaby obecnie zapomniana. Reformator kościoła Marcin Luter (1483-1546) wzywał, aby było inaczej. Prezenty miało wręczać Dzieciątko Jezus, 24. lub 25 grudnia. Na szczęście jego propozycja nie spotkała się ze zrozumieniem.

Gdzie mieszka święty Mikołaj?

8) Sukces ma wielu ojców, więc o to gdzie mieszka św. Mikołaj, rywalizują co najmniej trzy miejsca na świecie. Pierwsze, to Biegun Północny (North Pole). Głównie dzieci z Ameryki Północnej wysyłają więc listy do Kanady. I dobrze wiedzą, że jego kod pocztowy, to nie rządek cyfr, ale: HOH OHO. Dzieci z Europy listy do św. Mikołaja wysyłają na jego adres w Finlandii lub do Drøbak w Norwegii.

9) Tak czy owak, skoro jeździ saniami, ma ciepłe ubranie i czapkę – musi mieszkać w jakimś zimnym miejscu świata. Tylko jak wytłumaczyć dzieciom np. z Australii, dlaczego w największe upały (tam w grudniu jest lato) św. Mikołaj musi chodzić ciepło ubrany i dowozić prezenty saniami, skoro nie ma śniegu.

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor

Żeby rozdać tony prezentów, wcześniej trzeba… przypakować.

10. Adresy świętego Mikołaja

A) Drøbak w Norwegii:

Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 Drøbak, Norwegia

B) Rovaniemi w Finlandii:

Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

C) Kanada:

Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor

Kod pocztowy do niego, to: H0H 0HO. Ciekawostki o świętym Mikołaju

Dlaczego święty Mikołaj przybywa saniami?

11) Kiedyś św. Mikołaj przybywał nie z zimnej północy, lecz z południa. I nie przybywał saniami, lecz statkiem, z dalekich, ciepłych mórz.

12) Wszystko to zmieniło się w 1823 roku, po napisaniu wiersza „Noc wigilijna”. Sanie, ciągnięte przez renifery wymyślił Clement Clarke Moore i tak już zostało.

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor

Święty Mikołaj – zawsze uśmiechnięty! Ciekawostki o świętym Mikołaju

Ciekawostki o świętym Mikołaju. Jak wchodzi do domu?

13) Ponieważ św. Mikołaj stara się być niezauważonym, a prezenty mają być dla każdego niespodzianką, nie może jak każdy, przechodzić przez drzwi. Utarło się, że sanie parkuje na dachu domu, a do środka wślizguje się kominem. Wypada przez kominek. W domach i mieszkaniach gdzie nie ma kominka, też jakoś musi sobie radzić. Przecież musi dostarczyć prezenty każdemu grzecznemu dziecku (i nie tylko dziecku).

Czy św. Mikołaj ma rodzinę?

14) W 1849 r. życie św. Mikołaja bardzo się zmieniło. Wprawdzie to biskup, jednak wszedł w związek małżeński z kobietą. Zatem nie każdy z nas wie, ale święty Mikołaj ma żonę! We wspomnianym roku James Reeds napisał opowiadanie „Legenda Bożonarodzeniowa”, opisując to wydarzenie. Nie wiemy, czy ktoś napisał coś na temat jego ewentualnych dzieci. Może jest za stary, a może uznał, że małe elfy do pomocy mu wystarczą.

święty Mikołaj Gwiazdor figurka świętego Mikołaja

Kiedyś nosił czapkę biskupa. Święty Mikołaj ciekawostki

 Kiedy święty Mikołaj przynosi prezenty?

15) Już wiemy, że 6 grudnia. Nie wiadomo jednak jak to robi, ale na rozdanie prezentów dzieciom na całym świecie, ma tylko 24 godziny. I nie przejmuje się strefami czasowymi i różnicami w czasie na różnych miejscach kuli ziemskiej.

Święty Mikołaj czy Gwiazdor?

16) W większości Polski dawaniem prezentów zajmuje się święty Mikołaj. W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty przynosi Gwiazdor. To 6-ego grudnia, ale są tez prezenty pod choinka, 24-ego grudnia. W Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim prezenty pod choinką zostawia Aniołek. Na Dolnym Śląsku i nie tylko, prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka. W południowo-wschodniej Polsce prezenty przynoszą krasnoludki.

17) A jak jest na przykład w Hiszpanii? Tu prezenty przynoszą Trzej Królowie, dopiero 6-ego stycznia.

kominek prezenty fakty o święty Mikołaj Gwiazdor Boże Narodzenie

Tam gdzie św Mikołaj – tam prezenty. Ciekawostki o świętym Mikołaju

Kolejne ciekawostki o świętym Mikołaju

18) W różnych krajach św. Mikołaj nazywa się inaczej. Na przykład: św Nick, Father Christmas, Black Peter, Kris Kringle, Pere Noel, La Befana, Died Moroz, Sinterklaas.

19) Święty Mikołaj ma w dziewięć reniferów. Ich imiona, to: Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Profesorek oraz Rudolf. Ten ostatni dołączył do pozostałych dopiero w 1939 roku.

20) Wielu krajach 5. grudnia dzieci wystawiają obok łóżka wielką skarpetę. W właśnie do tej skarpety św. Mikołaj wkłada im prezenty.

Ciekawostki o świętym Mikołaju: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Przysłowia na Boże Narodzenie
> Bałwan śniegowy ciekawostki
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Mikołaj i Boże Narodzenie – dowcipy