10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Singapurze

Singapur Singapore

Singapur ciekawostki i najważniejsze informacje o Singapurze. Z czego słynie ten azjatycki kraj i co warto tutaj zobaczyć. Poznaj Miasto Lwa wraz z podróżującym po świecie Wesołym Wieżowcem

Ciekawostki o Singapurze

W tym leżącym w Azji Południowo-Wschodniej państwie mieszka 5,5 miliona ludzi. Singapur ogłosił niepodległość w 1965 r., a ponieważ wcześniej krajem rządzili Anglicy (to oni w 1819 r. założyli miasto Singapur), język angielski wraz z chińskim, malajskim i tamilskim, jest tu językiem urzędowym. Tak jak w Anglii, jeździ się tu lewą stroną jezdni, poza tym jest tu szereg kościołów katolickich.

Oto część atrakcji, które warto zobaczyć odwiedzając to państwo-miasto oraz kolejne ciekawostki i fakty na temat Singapuru.

1. Lew Merlion

Merlion czyli wielki lew tryskający z pyska strumieniem wody, znajdujący się na nabrzeżu Marina Bay, to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. To symbol miasta, zwanego Miastem Lwa, bo tłumacząc na język polski: singa – to lew, a pur – to miasto. Przy dobrej pogodzie są tu setki osób (zapewne wszyscy są przyjezdnymi), robiących sobie selfie, na którym jest śnieżnobiały lew.

Merlion Singapur Marina Bay

Singapur. Słynny lew tryskający wodą nad Marina Bay

2. Pomnik Rafflesa

Niedaleko Merliona jest statua Thomasa Stamforda Rafflesa (1781-1826), założyciela miasta. Śnieżnobiała postać pięknie kontrastuje z wieżowcami w tle. Co ciekawe, niezbyt daleko od tego miejsca jest chyba identyczna statua Rafflesa z charakterystycznie ułożonymi rękoma, tyle ze czarna.

Thomas Stamford Raffles statue Singapur

Thomas Stamford Raffles, pomnik założyciela Singapuru

3. Hotel Marina Bay Sands 

Marina Bay Sands, to wybudowany za kilka miliardów dolarów hotel-kasyno z ponad 2,5 tys. pokojami. Został oddany do użytku w 2010 roku. Trzy 55-metrowie wieże podtrzymują SkyPark przypominający gigantyczną (340 metrów długości) deskę surfingową. Obok wspomnianego Merliona, najczęściej fotografowane miejsce Singapuru. Zresztą to jeden z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych budynków świata. Chcesz zobaczyć Singapur ze szczytu tego hotelu? Za kilkadziesiąt dolarów możesz kupić bilet i wjechać windą na taras widokowy.  Jeśli czasem widzisz na Instagramie szpanerskie selfie z basenu, z wieżowcami i zatoką w tle – wiedz, że zrobiono je ze szczytu Marina Bay Sands. Dodajmy, że jeden nocleg w hotelu obecnie kosztuje jakieś 2 tysiące złotych czyli sporo. A jak ktoś lubi hazard, z pewnością skorzysta z wielkiego kasyna zlokalizowanego w Marina Bay Sands.

hotel Marina Bay Sands Singapur

Singapur. Oryginalny hotel Marina Bay Sands o zmierzchu

4. Wonder Full – muzyczny pokaz z laserami

Koniecznie zarezerwuj czas na Wonder Full czyli wieczorne show (które każdy może zobaczyć gratis), tuż przy Marina Bay Sands. O zmierzchu każdego wieczora dwukrotnie (w soboty trzykrotnie) odbywa się efektowne widowisko dźwiękowo-muzyczne. Muzyka symfoniczna, w takt której śmigają różnokolorowe fontanny, a na utworzonej ścianie kropelek – ekranie wodnym powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, laserowo nanoszone są postacie i wzory. Wszystko porusza się i tworzy niezapomniane show.

Wonder Full Marina Bay Sands Singapur

Singapur. Wonder Full – efektowne widowisko obok hotelu Marina Bay Sands

5. Gardens by the Bay

Kolejna atrakcja wybudowana za duże pieniądze, której nie znajdziesz w innym miejscu świata. Futurystyczny kompleks ogrodów nad Marina Bay (w pobliżu hotelu Marina Bay Sands) zajmujący nieco ponad 100 hektarów. Dziwaczne, wysokie konstrukcje porośnięte roślinnością, przypominające sceny z filmu Avatar. Tu też każdego wieczora odbywa się wspaniały pokaz świetlno-muzyczny. Tarasy spacerowe umieszczone kilkadziesiąt metrów nad ziemią są płatne.

Gardens by the Bay Singapur

Gardens by the Bay. Singapur ciekawostki

6. Singapur ciekawostki: Fontanna bogactwa

Niektórzy piszą, że największa fontanna na świecie, ale trudno w to uwierzyć. Jak odpowiednio zanurzysz dłoń, może kiedyś będziesz bogaty. Wystarczy 3 razy obejść dookoła z zanurzoną dłonią i pomyśleć o swoich trzech życzeniach. Jeśli wierzysz w takie bajeczki, nie zaszkodzi spróbować. Lepszy widok (i zdjęcia), gdy trafisz tu o zmroku. Niestety podczas pandemii Covid-19 zmieniono fontannę i nie można już wejść do jej wnętrza.

Fontanna Bogactwa w Singapurze

Singapur. Fontanna Bogactwa

7. Wieżowce Singapuru

Na pewno warto wybrać się do downtown Singapuru, żeby zobaczyć nowoczesne wieżowce. Oczywiście jeśli lubisz nowoczesną architekturę i niezapomniane widoki. A już na pewno, jeśli nie byłeś w Nowym Jorku na Manhattanie. Poza tym, w pobliżu jest parlament, Teatr Narodowy i inne gmachy. Być może natrafisz tu także na wielkie lustrzane kule, dzięki którym wychodzą tu oryginalne zdjęcia.

Singapur city wieżowce Singapore

Wieżowce w city. Singapur ciekawostki

8. Singapore Botanic Gardens

Ogrody botaniczne, założone w 1859 roku, a w 2015 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajrzyj tu, jeśli w jednym miejscu chcesz zobaczyć efektowną, tropikalną roślinność i piękne widoki. 82 hektary, starannie pielęgnowane przez ogrodników. Jeden z najczęściej odwiedzanych ogrodów na świecie. Bezpłatny, a za niedużą opłatą można obejrzeć też Narodowy Ogród Orchidei. Panie czułe na widok pięknych kwiatów będą zachwycone. Aby tu pospacerować, trzeba zarezerwować kilka godzin czasu.

Singapore Botanic Gardens Singapur

Singapore Botanic Gardens

9. Chinatown i Litte India

Singapur, to mieszkanka wschodnich kultur. Jest dzielnica chińska (Chinatown) i indyjska (Little India), które też warto odwiedzić. Chyba, że nie lubisz tych klimatów, a Japonię, Chiny, Indie i inne azjatyckie kraje masz już po dziurki w nosie. A poza tym w singapurskich restauracjach spróbujesz potraw wszelkich azjatyckich kuchni.

Little India Singapore dzielnica w Singapurze

Singapur. W dzielnicy Little India

10. Wyścigi Formuły 1

Na koniec coś dla fanów sportu. Od 2008 r. co roku ulicami Singapuru ścigają się bolidy Formuły 1. Grand Prix Singapuru jest zaliczane do Mistrzostw Świata Formuły 1. Jeśli chciałbyś połączyć poznanie Singapuru z zobaczeniem na własne oczy najszybszych samochodów świata, wybierz się tutaj właśnie wtedy. Możesz też pojechać metrem, aby zobacz Stadion Narodowy, największy sportowy obiekt Singapuru.

Singapore National Stadium stadion w Singapurze

Singapore National Stadium – Singapur ciekawostki

Oczywiście są jeszcze inne interesujące miejsca (i mamy stosowne zdjęcia na dysku), ale nie zmieściły się w naszym zestawieniu.

Singapur ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower