10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Singapurze

Singapur Singapore

Singapur. Ciekawostki o Singapurze

Wesoły Wieżowiec radzi:

1. Merlion czyli wielki lew tryskający z pyska strumieniem wody, znajdujący się na nabrzeżu Marina Bay, to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Przy dobrej pogodzie są tu setki osób (zapewne wszyscy są przyjezdnymi), robiących sobie selfie z lwem.

Merlion Singapur Marina Bay

Singapur. Słynny lew tryskający wodą nad Marina Bay

2. Niedaleko Merliona jest pomnik Thomasa Stamforda Rafflesa (1781-1826, założyciela miasta), również często uwieczniany na zdjęciach. Śnieżnobiała postać pięknie kontrastuje z ciemniejszymi wieżowcami w tle.

Thomas Stamford Raffles statue Singapur

Thomas Stamford Raffles, pomnik założyciela Singapuru

3. Marina Bay Sands czyli wybudowany za kilka miliardów dolarów hotel-kasyno z ponad 2,5 tys. pokojami. Oddany do użytku w 2010 roku. Trzy 55-metrowie wieże podtrzymują SkyPark przypominający gigantyczną (340 metrów długości) deskę surfingową. Obok wspomnianego Merliona, najczęściej fotografowane miejsce Singapuru. Zresztą to jeden z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych budynków świata. Na szczyt raczej się nie wejdzie, chyba że chcesz skorzystać z drogiej restauracji. Ale już sam widok (i zdjęcia) z dołu hotelu robią wrażenie. Chyba większe, jeśli jesteś tam o zmroku. Jeśli czasem widzisz na Instagramie szpanerskie selfie z basenu, z wieżowcami i zatoką w tle – wiedz, że na pewno zrobiono je ze szczytu Marina Bay Sands.

hotel Marina Bay Sands Singapur

Singapur. Oryginalny hotel Marina Bay Sands o zmierzchu

4. Koniecznie zarezerwuj czas na Wonder Full czyli wieczorne show (które każdy może zobaczyć gratis), tuż przy Marina Bay Sands. O zmierzchu każdego wieczora dwukrotnie (w soboty trzykrotnie) odbywa się efektowne widowisko dźwiękowo-muzyczne. Muzyka symfoniczna, w takt której śmigają różnokolorowe fontanny, a na utworzonej ścianie kropelek – ekranie wodnym powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, laserowo nanoszone są postacie i wzory. Wszystko porusza się i tworzy niezapomniane show. Teren wokół hotelu jest rozległy, dużo ludzi, więc wypytuj gdzie się odbywa Wonder Full, bo możesz mieć problem ze zlokalizowaniem tego miejsca.

Wonder Full Marina Bay Sands Singapur

Singapur. Wonder Full – efektowne widowisko obok hotelu Marina Bay Sands

5. Gardens by the Bay – czyli kolejna atrakcja wybudowana za duże pieniądze, której nie znajdziesz w innym miejscu świata. Futurystyczny kompleks ogrodów nad Marina Bay (w pobliżu Marina Bay Sands) zajmujący nieco ponad 100 hektarów. Dziwaczne, wysokie konstrukcje porośnięte roślinnością, przypominające sceny z filmu Avatar. Jeśli chcesz wszystko zobaczyć z bliska – trzeba zapłacić.

Gardens by the Bay Singapur

Singapur. Gardens by the Bay

6. Fontanna bogactwa. Niektórzy piszą, że największa fontanna na świecie, ale trudno w to uwierzyć. Jak odpowiednio zanurzysz dłoń, może kiedyś będziesz bogaty. Wystarczy 3 razy obejść dookoła z zanurzoną dłonią i pomyśleć o swoich trzech życzeniach. Jeśli wierzysz w takie bajeczki, nie zaszkodzi spróbować. Chyba lepszy widok (i zdjęcia), gdy trafisz tu o zmroku.

Singapur Fontanna Bogactwa

Singapur. Fontanna Bogactwa

7. Na pewno warto wybrać się do city Singapuru, żeby zobaczyć nowoczesne wieżowce. Jeśli lubisz architekturę i niezapomniane widoki. A już na pewno, jeśli nie byłeś w Nowym Jorku na Manhattanie. Poza tym, w pobliżu parlament, Teatr Narodowy i inne gmachy. Być może natrafisz także na wielkie lustrzane kule, w których wychodzą oryginalne zdjęcia.

Singapur city wieżowce Singapore

Singapur Wieżowce w city

8. Singapore Botanic Gardens – czyli ogrody botaniczne, założone w 1859 roku, a w 2015 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli w jednym miejscu chcesz zobaczyć efektowną, tropikalną roślinność i piękne widoki. 74 hektary, starannie pielęgnowane przez ogrodników. Jeden z najczęściej odwiedzanych ogrodów na świecie. Bezpłatny, a za niedużą opłatą można obejrzeć też Narodowy Ogród Orchidei. Panie czułe na widok pięknych kwiatów będą zachwycone. Aby tu pospacerować, trzeba zarezerwować kilka godzin czasu.

Singapore Botanic Gardens Singapur

Singapore Botanic Gardens

9. Singapur, to mieszkanka wschodnich kultur. Jest dzielnica chińska (Chinatown) i indyjska (Little India), które też warto odwiedzić. Chyba, że nie lubisz tych klimatów, a Chiny, Indie i kilka innych azjatyckich krajów masz już po dziurki w nosie.

Singapur Little India Singapore

Singapur. W dzielnicy Little India

10. Na koniec coś dla fanów sportu. Od 2008 r. co roku ulicami Singapuru ścigają się bolidy Formuły 1. Grand Prix Singapuru jest zaliczane do Mistrzostw Świata Formuły 1. Jeśli chciałbyś połączyć poznanie Singapuru z zobaczeniem na własne oczy najszybszych samochodów świata, wybierz się tu właśnie wtedy. Możesz też pojechać metrem, aby zobacz Stadion Narodowy, największy tego typu obiekt Singapuru.

Singapur Singapore National Stadium

Singapore National Stadium – Singapur ciekawostki

Oczywiście są jeszcze inne interesujące miejsca (i mamy stosowne zdjęcia na dysku), ale nie zmieściły się w naszym zestawieniu.

Singapur ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower