Biskupin – starożytna osada w Polsce
Biskupin ciekawostki
10 ciekawostek o Biskupinie. Fascynujące ciekawostki o dawnej osadzie sprzed niemal 30. wieków, którą zrekonstruowali polscy archeolodzy
1) Wieś Biskupin położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa. Mieszka tu 300 ludzi.
2) Nazwę Biskupin znają chyba wszyscy Polacy, z jednego powodu. Ponad 2.700 lat temu, znajdował się tu warowny gród, w którym mieszkało około tysiąc mieszkańców.
3) Niektórzy twierdzą, że odkrycie osady było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii.
Odkrycie starożytnej osady
4) Gdy w 1933 r. w powiecie żnińskim (Pojezierze Gnieźnieńskie) prowadzono prace melioracyjne i irygacyjne, z wody nieoczekiwanie wyłoniły się umocnienia starożytnej osady. Chłopi znajdywali tu dziwne przedmioty, nie zdając sobie sprawy z ich wartości. Już w 1934 r. rozpoczęły się tu prace archeologiczne. Odkrycia były na tyle ciekawe, że w czasie II wojny światowej prowadzili je Niemcy. Zależało im aby udowodnić, że jest to osada pragermańska, więc te ziemie historycznie należą do Rzeczy Niemieckiej. Po II wojnie światowej polscy archeolodzy kontynuowali wykopaliska.
5) Osada w Biskupinie, to pozostałości kultury łużyckiej (od epoki brązu – XIV wiek przed naszą erą, po wczesną epokę żelaza – V wiek przed naszą erą. Na podstawie badań elementów konstrukcyjnych osiedla stwierdzono, że osada powstała prawdopodobnie w 738 roku przed naszą erą – czyli ponad 2.700 lat temu.
Łużyczanie i ich gród
6) Łużyczanie wnieśli osiedle na podmokłej wyspie, obwarowując je wzmocnionymi wałami ziemi długości 740 metrów. Wewnątrz wałów znajdowało się 106 domostw, mających średnio 8×10 metrów powierzchni, w których mieszkało 800 do 1000 osób. Powierzchnia osady miała ok. 2 hektary i była zasiedlona przez 150 lat.
7) Gród w Biskupinie w 1994 r. został uznany za pomnik historii Polski.
8) Ze zrekonstruowaną osadą sąsiaduje współczesny budynek muzeum. Można się tu dowiedzieć wielu rzeczy związanych z osadą i zobaczyć dawne przedmioty codziennego użytku, wykopane przez archeologów.
9) Na podstawie badań elementów konstrukcyjnych grodu (drewnianych bali) stwierdzono, że 50 % użyte do budowy drzewa dębowe ścięto w 748 roku p.n.e.
10) Biskupin uwieczniono kilkukrotnie na polskich znaczkach i kartach pocztowych. Pierwsza kartka pocztowa ukazała się jeszcze przed II wojną światową, 11 listopada 1938 roku.
Biskupin ciekawostki i zdjęcia (c) Sadurski.com
Inna ciekawostki:
> Wschowa
> Dowcipy o archeologach
> Kluczbork
> Malbork