Niesamowite ciekawostki o wiośnie

wiosna pierwszy dzień wiosny ciekawostki topienie Marzanny

Ciekawostki o wiośnie, które warto znać. Pierwszy dzień wiosny – zwyczaje

• Kalendarzowa (astronomiczna) wiosna rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości. W naszej szerokości geograficznej o tej porze roku przyroda budzi z zimowego snu. Zielenią się trawniki, kiełkują kwiaty i pąki na gałęziach drzew, jest coraz cieplej. To także czas zasiewów i oczekiwania na plony.

Wiosna astronomiczna i wiosna kalendarzowa

• Nie w każdym roku początek astronomicznej wiosny pokrywa się z pierwszym dniem wiosny kalendarzowej. Ten pierwszy (wiosna astronomiczna) może być 20 marca, a drugi (wiosna kalendarzowa) – 21 marca.

Ile trwa wiosna?

• Nie wnikając w szczegóły i komplikacje (wiosna kalendarzowa i wiosna astronomiczna), przyjmijmy pierwszy dzień wiosny jako dzień, w którym występuje tzw. równonoc wiosenna. A ta obecnie, aż do 2043 roku będzie w dniu 20 marca. Zatem wiosna trwa od 20 marca do 21 czerwca.

Pierwszy dzień wiosny w Polsce – kiedyś

• 25 marca w Polsce obchodzono Święto Matki Boskiej Roztwornej. Wierzono, że tego dnia otwiera się ziemia, by przyjąć pierwsze ziarna i rodzić nowe życie. Od rana przy zasłanym białym obrusem stole, spożywano biały chleb z solą i odmawiano modlitwy. Gospodarz brał obraz świętego Jerzego i wraz w całą rodziną odwiedzał swój inwentarz, aby zapewnić płodność i urodzaj na najbliższy rok.

• W niektórych regionach Polski rozwiązywano snopki w stodołach, aby szczęście i dobrobyt gościł w ich domach. Wierzono, że tego dnia płazy i gady opuszczają swe podziemne kryjówki, a robaki rozpoczynają swoje podziemne życie, by uszlachetniać glebę.

wiosna pierwszy dzień wiosny ciekawostki topienie Marzanny

Wiosna! Przylatują do nas bociany

Rok 1929 – najzimniejszy pierwszy dzień wiosny

Najzimniejszym pierwszym dniem wiosny w Polsce w ostatnich 100. latach był rok 1929. Do dziś o poprzedzającej ją zimie 1928/1929 wszyscy mówią: Zima stulecia. Mróz i śnieg pojawiły się już w październiku, a potem było coraz gorzej. Zaspy śnieżne w niektórych miejscach miały po kilka metrów wysokości, co chwile odnotowywano kolejne rekordy minusowej temperatury. Na krótko przed pierwszym dniem wiosny mróz nieco zelżał, ale 9 kwietnia w całej Polsce znów były temperatury minusowe. Wiosna nadeszła dopiero w maju.

Pierwszy dzień wiosny u sąsiadów

• U Czechów, na Morawach, w Wielkorusi i na Białorusi pierwszy dzień wiosny rozpoczynał się 25 kwietnia i był związany z kultem świętego Jerzego. Ponieważ był on ulubioną postacią ludu, jego kult początkowo, od V wieku, zaczęto wiązać z dniem 23 kwietnia.

Wiosna w Szwajcarii

• My topimy Marzannę, tymczasem Szwajcarzy żegnają zimę w inny sposób. Tam kukłę wyglądającą podobnie do śniegowego bałwana wrzuca się do ogniska. Święto nazywa się Sechseläuten lub Böögg. Ta tradycja zaczęła się w XVI wieku, a święto nie ma konkretnej daty. Przyjęło się, że wystarczy zobaczyć pierwsze rozkwitnięte kwiaty. W Zurychu do bałwana dodawane są materiały niegroźne wybuchowe. Jeśli kukła wybuchnie do 10. minuty po podpaleniu ogniska – lato będzie słoneczne. Jeśli później – będzie deszczowe lato.

wiosna ciekawostki pierwszy dzień wiosny topienie Marzanny

Wiosną przyroda budzi się do życia

Pierwszy dzień wiosny w Bułgarii

• W Bułgarii odejście zimy i nadejście wiosny świętuje się 1 marca. Święto nazywa się Martenica. Bułgarzy wykonują i wręczają sobie wzajemnie martenice czyli biało-czerwone lalki, pomponiki, itp., co ma przynieść szczęście. Biel symbolizuje szczęście i czystość, czerwień – krew i życie. Otrzymaną martenicę trzeba nosić ze sobą aż do chwili, gdy zobaczy się pierwsze zakwitnięte drzewo lub bociana. Gdy to nastąpi, martenicę można powiesić na gałęzi, wrzucić do rzeki lub położyć pod kamień.

Pierwszy dzień wiosny w Szkocji

• W mieście Lanark pierwszego marca dzieci biegają, trzymając w rękach kule z papieru. Biegają wokół miejskiego dzwona do chwili, aż wybije godzina 18.00.

Wiosna ciekawostki o pierwszym dniu wiosny: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Topienie Marzanny w pierwszy dzień wiosny
> Przysłowia o wiośnie
> Przysłowia na Wielkanoc