10 ciekawostek o Malborku

zamek Malbork ciekawostki województwo pomorskie Pomorze

Malbork ciekawostki i najważniejsze informacje o Malborku

Informacje o Malborku

1) Malbork, to 40-tysięczne miasto w woj. pomorskim, nad rzeką Nogat.

2) W Malborku kręcono szereg filmów fabularnych i seriali, m.in.: Krzyżacy (1960), Pan Samochodzik i Templariusze (1971), Kopernik (1972), Królowa Bona (1980), Korona Królów (2018).

Malbork ciekawostki z historii

3) Niegdyś po łacinie pisano: Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopols, a po niemiecku: Marienburg.

4) Podczas II wojny światowej uległ zniszczeniu nie tylko zamek, ale też 80% zabudowy Malborka. Ludność miasta zmniejszyła się o 90%, do ok. 3 tysięcy. Do dziś na starym mieście pozostało kilka śladów sprzed wojny: kościół farny, ratusz, dwie bramy i fragmenty murów obronnych.

zamek Malbork ciekawostki
Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

5) Około 1274 r. Krzyżacy zaczęli tu wznosić wielki, ufortyfikowany zamek. Wtedy otaczające go zabudowania nazwano Marienburg (gród Marii). Zamek należał do zakonu krzyżackiego od 1309 (wtedy przeniesiono siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego z Wenecji do Malborka) do 1457 r.

W latach 1457-1772 zamek był rezydencją królów polskich. Było to możliwe dzięki zapłacie w 1475 r. 190 tys. florenów (660 kg złota) czeskiemu dowódcy najemników, którzy zajęli zamek, gdyż nie otrzymali od Krzyżaków należnego żołdu. Po zrekonstruowaniu w XIX w. zamek został zniszczony podczas II wojny światowej, potem był odbudowany, a od 1961 r. jest tu Muzeum Zamkowe w Malborku. Od 1997 r. zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Malborku, to zespół zamkowy, w którego skład wchodzą: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski.

zamek Malbork ciekawostki
Zamek krzyżacki po odrestaurowaniu. Malbork ciekawostki

Inne zabytki Malborka

6) Gotycki kościół świętego Jana Chrzciciela zbudowano w Malborku w latach 1467-1523, w miejscu wcześniejszego kościoła. Podczas II wojny światowej został zniszczony, potem go odbudowano. Wewnątrz jest chrzcielnica z XIV wieku, zabytkowy XV-wieczny krucyfiks i inne zabytkowe przedmioty.

7) Gotycki ratusz wzniesiono w Malborku w latach 1365-1380. Potem był niszczony i przebudowywany.

8) 10-metrowej wysokości Brama Mariacka została zbudowana w XIV wieku. Wtedy też powstała 12-metrowa Brama Garncarska.

9) Gotycki Młyn Górny (stoi przy ul. Konopnickiej 36) został wybudowany ok. 1400 r. Spłonął w 1718 r., potem został odbudowany i przetrwał II wojnę światową, W latach 70. XX wieku został odremontowany.

10) Na przedmieściach Malborka znajdują się pozostałości po zbudowanej na przełomie XIX-XX wieku twierdzy Malbork. Została wybudowana przez Prusy i wzmocniona przed I wojną światową.

Malbork ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Frombork
> Ostróda
> Sandomierz