Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

jarmark bożonarodzeniowy

Jarmarki bożonarodzeniowe Niemcy

Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe organizowano już w średniowieczu. Początkowo, na przełomie XIII i XIV wieku organizowano je na terenie obecnych Niemiec i Austrii. Obecnie odbywają się chyba w każdym większym mieście naszego kontynentu oraz w mniejszych ośrodkach. Licznie odwiedzają je również mieszkańcy polskich miast. Organizatorzy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych atrakcji, aby przyciągnąć jeszcze większą liczbę odwiedzających

Zapraszamy na przedświąteczną, wirtualną wycieczkę po jarmarkach bożonarodzeniowych wybranych miast Niemiec.

Jarmark bożonarodzeniowy Berlin

Jest tu aż kilkadziesiąt (niektórzy piszą, że nawet setka) miejsc, w których można poczuć przedświąteczną atmosferę. Koniecznie trzeba odwiedzić Berliner Weihnachtszeit vor dem Roten Rathaus (jarmark przed Czerwonym Ratuszem) i Weihnachtzauber Gendarmenmarkt w centrum miasta. Jakie atrakcje? Na przykład pieczone kartofle i miejscowy specjał czyli currywurst, (grillowana lub pieczona kiełbaska wieprzowa posypana przyprawą curry, polana sosem na bazie koncentratu pomidorowego). Dla dzieci są karuzele, dla wszystkich lodowiska, bożonarodzeniowe szopki, itd.

Berlin jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie

Jarmark bożonarodzeniowy Drezno

Drezdeński Striezelmarkt, to najstarszy i jeden z największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych. Jego nazwa pochodzi od Strietzel – słynnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Stoi tu 14-metrowej wysokości bożonarodzeniowa piramida (jej miniatury można kupić na wielu straganach), można wziąć udział w Święcie Strucli (pochód z wielką struclą odbywa się między Zwingerem a Striezelmarkt). Co oryginalnego można tu kupić? Pflaumentoffel, to figurka kominiarza z suszonych śliwek. To równocześnie talizman, który podobno zapewnia szczęście.

W pobliskim parku codziennie można podziwiać pokazy teatralne i koncerty o tematyce świątecznej. Na drezdeńskim jarmarku, koniecznie spróbuj bożonarodzeniowe ciasta Dresdner Christstollen. Historia tego saksońskiego wypieku sięga ponad pięciuset lat wstecz.

Obok, na dziedzińcu późnorenesansowego zamku Wettynów, już za (niedużą) opłatą można odwiedzić jarmark historyczny. Do obejrzenia m.in. pokaz tkania płótna i lepienia garnków.

Świątecznie udekorowana jest ulica Münzgasse – od Frauenkirche po Brühlschen Terrasse (Tarasa Brühla).

Jarmark bożonarodzeniowy Poczdam

W zabytkowym centrum odbywa się jarmark bożonarodzeniowy „Niebieski blask światełek”. W Poczdamie-Babelsberg ma miejsce Czeski Jarmark Bożonarodzeniowy, na Neuer Markt (dzielnica holenderska) odbywa się „Jarmark Gwiazdkowy”. Jest jeszcze kilka innych jarmarków.

Ulm katedra jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy przed katedrą w mieście Ulm

Jarmark bożonarodzeniowy Brema

Jarmark bożonarodzeniowy w Bremie (aż 170 straganów) odbywa się wokół zabytkowego ratusza, pomnika Rolanda i katedry św. Piotra. Stąd zabytkową ulicą Böttcherstraße można przespacerować się do Schlachte-Zauber, znajdującego się nad rzeką Wezerą. Jest tu historyczny jarmark bożonarodzeniowy, gdzie poczujesz świąteczną atmosferę. Zapachy wędzonej ryby, świeżo upieczonego chleba, wokół łodzie kołyszące się na wodzie oraz kolędy i muzyka organowa dochodząca z pobliskich kościołów.

Jarmark bożonarodzeniowy Hamburg

Podobno są tu najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w północnych Niemczech. Na Rathausmarkt, przed zabytkowym ratuszem są stragany m.in. cukierników i twórców rękodzieła. Drugi jarmark, przy ulicy Mönckebergstraße, to aż 150 straganów.

Norymberga jarmark bożonarodzeniowy

Norymberga, Niemcy – jarmark bożonarodzeniowy

Jarmark bożonarodzeniowy Kolonia

Jest tu sześć jarmarków bożonarodzeniowych, które co roku odwiedza 2 miliony turystów. Dwa odbywają się pod gotycką katedrą Kölner Dom, do tego jarmarki na Alter Markt i na Neumarkt, jarmark na Rudolfplatz, jarmark przy Muzeum Czekolady oraz… pływający jarmark na statku żeglugi po Renie.

W Kolonii można zakupić m.in. Räuchermännchen czyli drewniane figurki postaci palących fajkę, oryginalne dziadki do orzechów, ceramikę i bombki choinkowe. Lokalny rarytas? Na przykład pieczone jabłko z orzechami i cynamonem w zalewie z glühwein (grzanego wina). Na Heumarkt można pojeździć na wielkim lodowisku, obejrzeć bożonarodzeniowe szopki, posłuchać koncertów. Na Alter Market jest raj dla dzieci: mnóstwo stoisk z zabawkami, karuzele, teatrzyki lalkowe, a nawet siedziba św. Mikołaja.

Jarmarki bożonarodzeniowe Niemcy: (c) Sadurski.com

> A jak wyglądają jarmarki bożonarodzeniowe w innych miastach Europy oraz w Polsce? Przeczytaj

Zobacz też: 
> Ciekawostki o kolędach, słowa kolęd
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Porady: jak udekorować wigilijny stół
> Wszystko o świętym Mikołaju