Atrakcje Sopotu

Sopot ciekawostki atrakcje zabytki miasto Trójmiasto

Co zobaczyć odwiedzając Sopot, jedno z miast Trójmiasta? Oto kilka naszych podpowiedzi. Zabytki, muzea, Sopot atrakcje dla turystów

1. Molo w Sopocie

Sopockie molo, to największa atrakcja dla turystów, do tego częste miejsce spacerów i wypoczynku mieszkańców. Pierwsze molo powstało tu w 1827 roku. Miało długość 31,5 metrów i dementowano je na okres zimy. W XIX wieku zostało wydłużone do 150 metrów, a w 1910 roku jego długość wynosiła już 310 metrów. Obecnie jest to najdłuższe drewniane molo w Europie. Od maja do końca sezonu wstęp na molo jest płatny. W 2021 cena biletu normalnego dla osoby dorosłej wyniosła 9 złotych. Przy molo jest miejsce na około 200 jachtów.

sopockie molo w Sopocie co zobaczyć
Turyści na sopockim molo

2. Latarnia morska

Latarnia morska została wzniesiona w Sopocie, w latach 1903-1904. Jest jednym z punktów nawigacyjnych na Bałtyku. Światło latarni wskazuje statkom położenie Sopotu co 4 sekundy przez 0,3 sekundy. Wieża ma wysokość 39 metrów. Na jej szczyt prowadzą kręcone schody, na nim zlokalizowany jest taras widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto i na morze. Latarnia jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, a w zależności od miesiąca różnią się godziny wejść. Można zarezerwować wejście dla pojedynczych osób lub grup, proponowany jest również wynajem latarni morskiej na wszelkiego rodzaju eventy.

latarnia morska w Sopocie przy molo
Sopot atrakcje: latarnia morska stoi niedaleko molo

3. Muzeum Sopotu

To muzeum historyczne założono w 2001 roku. Mieści się w eklektycznej willi, nieopodal molo. Prezentowane są w nim wystawy czasowe oraz stałe. Wewnątrz można zobaczyć oryginalne elementy wystroju architektonicznego domu z pierwszej połowy XX wieku i meble tamtej epoki. Muzeum prezentuje również wystawy plenerowe. Ceny biletów rozpoczynają się od pięciu złotych za bilet ulgowy. Na terenie muzeum działa również sklep, w którym zakupić można między innymi książki, kalendarze, notesy, torby, plakaty.

4. Zakład Balneologiczny

Zakład Balneologiczny mieści się w pobliżu molo. W budynku, który trudno przeoczyć ze względu na zdobienia rzeźbami i witrażami, przy Placu Zdrojowym. Obiekt ma charakter uzdrowiskowy. Można skorzystać w nim z kąpieli solankowych, inhalacji, hydroterapii. W ofercie zakładu są także zabiegi rehabilitacji narządów ruchu.

Nad głównym portalem budynku znajduje się rzeźba Fenzloffa przedstawiająca syrenę, trytona oraz herb miasta. Przed wejściem znajduje się grzybek inhalacyjny. Chętni mogą spróbować zdrowotnych właściwości wody solankowej.

Zakład Balneologiczny Sopot uzdrowisko zabytek
Zakład Balneologiczny w Sopocie

5. Sopocki Monciak

Ulica Bohaterów Monte Cassino, zwana przez mieszkańców Monciakiem, jest całkowicie wyłączona z ruchu drogowego. Ulokowane są przy niej liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Kierując się Monciakiem w kierunku brzegu morza, każdy dotrze do wspomnianego już na wstępie molo.

sopocki deptak Monciak Sopot atrakcje
Sopocki Monciak latem – ulica Bohaterów Monte Cassino

6. Krzywy Domek

Krzywy Domek stoi przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. Jego budowa zakończyła się w 2004 roku. Inspiracją dla jego konstrukcji były rysunki Jana Szancera. Patrząc na niego, widzi się zakrzywione pod różnymi kątami okna i drzwi. We wnętrzu znajdują się restauracje i kawiarnie.

krzywy domek Sopot atrakcje najdziwniejsze budowle świata
Krzywy domek stoi na Monciaku w Sopocie

7. Plaża w Sopocie

Plaża i promenada, to idealne miejsce wypoczynku. Plaża ma 4 kilometry długości oraz 110 metrów szerokości. Jest piaszczysta, co turyści wykorzystują do spacerów oraz do rozłożenia ręczników i opalania. Przy plaży działa świetnie zorganizowana infrastruktura – znajdują się tu hotele, restauracje i kawiarnie. Obok, wzdłuż plaży, zlokalizowana jest promenada z wyznaczonym ścieżkami dla pieszych i rowerzystów.

8. Opera Leśna

Opera Leśna, to otwarty w 1909 roku amfiteatr charakteryzujący się bardzo dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Powierzchnia amfiteatru wynosi 4 hektary. Znajduje się ona na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Dlatego osoby lubiące bliższy kontakt z naturą mogą tu pospacerować i nie tylko.

W Operze Leśnej co roku w okresie letnim odbywają się festiwale. W ostatnich latach największym organizowanym tu wydarzeniem jest Polsat SuperHit Festiwal.

Sopot atrakcje Grand Hotel
Sopot atrakcje. Słynny Grand Hotel

9. Łysa Góra

Łysa Góra, mająca wysokość 110 metrów nad poziomem morza, znajduje się na się szlaków górskich prowadzących przez obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Można na nią dotrzeć, wychodząc z Opery Leśnej i kierując się w prawo. Latem Łysa Góra jest celem pieszych wędrówek wielu turystów, a zimą działa tutaj stacja narciarska. Ze szczytu Łysej Góry można podziwiać Sopot oraz Gdańsk.

10. Pomnik Jana Jerzego Haffnera

Z okazji setnej rocznicy nadania Sopotowi praw miejskich ustawiono pomnik. Jest na nim Jan Jerzy Haffner (1775-1830), założyciel uzdrowiska w Sopocie. W Sopocie, wówczas wiosce w której mieszkało 300 osób, sprowadził się po 1814 roku. Pomnik stoi w Parku Północnym, a jego autorem jest rzeźbiarz Zbigniew Jóźwik.

Sopot atrakcje + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Województwo pomorskie
> Gdynia