40 fascynujących ciekawostek o papierosach

papierosy ciekawostki papieros nałóg nikotyna

Papierosy ciekawostki i fakty o paleniu papierosów. Najważniejsze informacje związane z papierosami

Papieros przed wiekami

* Coś, co można nazwać poprzednikiem obecnego papierosa, palono na terenie obecnego Meksyku i w Ameryce Środkowej, w IX wieku. Majowie i Aztekowie palili tytoń i leki psychoaktywne podczas rytuałów religijnych. Wiemy to z rysunków na ceramice i ścianach świątyń.

* Początkowo tytoń zawijano w liście roślin. Gdy tytoń dotarł do Hiszpanii, zawijano go w liście kukurydzy.

* W XVII wieku tytoń zaczęto zawijać w cienki papier.

* W XVIII wieku osoby palące papierosy uwieczniał na swoich obrazach Francisco Goya.

* Gdy około 1830 r. produkt dotarł do Francji, otrzymał nazwę: cigarette (papieros). Określenie to przyjęło się w Anglii w latach 40. XX wieku.

* Pierwszą maszynę do produkcji papierosów wynalazł w 1847 r. Juan Nepomuceno Adorno (1807-1880) z Meksyku.

* W latach 80. XX wieku inną, bardziej wydajną maszynę wynalazł Amerykanin James Albert Bonsack. Mogła wytwarzać do 4 milionów papierosów dziennie.

mężczyzna pali papierosy ciekawostki palenie papierosów papieros
Fragment obrazu La cometa, autor: Francisco Goya (1749-1828). Papierosy ciekawostki

Palenie papierosów – fakty i liczby

* 10 milionów na minutę czyli 15 miliardów sztuk dziennie – tyle papierosów sprzedaje się na świecie.

* Po II wojnie światowej z powodu palenia papierosów umarło 12 razy więcej Brytyjczyków, niż podczas wojny.

* Blisko 1/3 mężczyzn na świecie pali papierosy.

* W Chinach papierosy pali 60% lekarzy.

* Chińczycy spalają 1,8 biliona papierosów rocznie czyli 1/3 wszystkich papierosów wypalonych na świecie. Kolejni na liście są: Amerykanie, Japończycy, Rosjanie i Indonezyjczycy.

* Na powikłania związane z paleniem papierosów, co roku umiera w Hiszpanii 50 tys. ludzi.

Pety czyli wypalone resztki papierosów z ustnikiem

* Koszty opieki zdrowotnej związanej z nałogiem palenia papierosów, w USA rocznie przekraczają 167 miliardów dolarów.

* 70% wszystkich papierosów na świecie produkują 4 amerykańskie marki: Marlboro, Kool, Camel i Kent.

* W papierosie jest 8 miligramów nikotyny. W dużym cygarze jest 100-200 miligramów.

* W Japonii papierosy można sprzedawać osobom od 20. roku życia. W innych krajach najczęściej od 18. roku życia.

* W Europie papierosy pali 46% mężczyzn i 26% kobiet, w USA 35% mężczyzn i 22% kobiet.

* Podobno 1/4 sprzedawanych papierosów pochodzi z przemytu.

Na plantacji tytoniu. Papierosy ciekawostki

Papierosy ciekawostki, które zaskoczą

* Sponsorem pierwszych odcinków amerykańskiej kreskówki o Flinstone’ach (tytuł w Polsce „Między nami jaskiniowcami”) był producent papierosów Winston. Na końcu każdego odcinka bohaterowie kreskówki zaciągali się papierosami tej marki.

* Irlandia jest pierwszym krajem, który wprowadził zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych.

* Gdy niemieccy lekarze jako pierwsi udowodnili, że palenie papierosów ma związek z rakiem płuc, w nazistowskich Niemczech powstał pierwszy ruch antytytoniowy.

* Islandia zaproponowała, aby papierosy były dostępne tylko w aptekach, na receptę.

* Nowa Zelandia do 2025 r. chce być krajem wolnym od tytoniu.

* Brazylia jest pierwszym krajem, który zakazał używania tytoniu aromatyzowanego, w tym mentolu. Przepis istnieje od marca 2012 r. Zakazano także stosowania 600. dodatków i substancji dodawanych do papierosów, pozostawiając jedynie osiem. Dotyczy to wszystkich papierosów – krajowych, jak i importowanych. Firmy miały 18 miesięcy na dostosowanie się do przepisów.

papierosy ciekawostki o papierosach palenie papierosów
Rozkoszny widok każdego palacza: nowa paczka papierosów

* Aby kupić paczkę papierosów w japońskich automatach, należy przystawić do czytnika swój dowód tożsamości. W tym kraju trzeba mieć co najmniej 20 lat, aby móc kupować papierosy.

* Według badań przeprowadzonych przez Unię Europejską w 16 krajach, w latach 2005-2017, 11 tys. pożarów było spowodowanych było przez osoby niedbale obchodzące się z papierosami. Przez to zmarło 520 ludzi, a 1600 było rannych.

* Koncern Philip Morris International wywodzi się od otwartego w 1847 r. w Londynie sklepu tytoniowego Philip Morris.

* W 1904 r. rząd Japonii przejął wszystkie podmioty związane z tytoniem i papierosami czyli znacjonalizował tę gałąź przemysłu. Pretekstem było finansowanie wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905). Firmy zagraniczne tej branży musiały opuścić Japonię.

Papierosy w USA

* Jedną z przyczyn wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych był gwałtowne spadki na giełdzie w Londynie, co niekorzystnie odbiło się na cenach tytoniu uprawianego w USA.

* Rodzina Jerzego Waszyngtona (pierwszy prezydent USA) dorobiła się majątku na uprawie tytoniu.

* Papierosy marki Camel powstały w 1913 r. Producentem była firma Richarda Reynoldsa. Pięć lat później, gdy jego firma zatrudniała 15 tys. pracowników, umarł na raka.

* Markę papierosów Winston wprowadzono na rynek w 1954 r. W latach 1966-72 była najlepiej sprzedającą się marką papierosów w USA. Produkowana była przez założoną w XIX wieku firmę R. J. Reynolds Tobacco Company.

* Wieżowiec firmy Reynolds, producenta papierosów, wybudowany w mieście Winston, był pierwszym drapaczem chmur w stanie Karolina Północna. Był potem inspiracją dla projektantów nowojorskiego Empire State Building.

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki
Statua Wolności, Nowy Jork

* W różnych stanach USA są różne przepisy, jeśli chodzi o najniższy wiek osób, którym można sprzedawać papierosy. W większości stanów jest to 18 lat. W Alabamie, Alasce, Utah i okręgach Nassau, Suffolk i Onondaga w Nowym Jorku jest to 19 lat. W Kalifornii, na Hawajach, New Jersey, Oregonie, Maine i ponad 180 gmin w całym kraju – jest to 21 lat.

* Nowy Jork był pierwszym stanem USA, który nakazał, aby wszystkie papierosy produkowane lub sprzedawane tu, spełniały normę ognioodporności. Kolejne stany sukcesywnie wprowadzają takie rozwiązania prawne.

Pierwszy kraj bez papierosów

Bhutan, to pierwszy kraj świata, który całkowicie zakazuje uprawy, zbioru, produkcji i sprzedaży tytoniu oraz wyrobów tytoniowych. Od 16 czerwca 2010 r. parlament uchwalił Ustawę o zakazie palenia tytoniu. W styczniu 2012 r. złagodzono jednak ustawę, zmniejszając drastyczne kary za jej łamanie. Walka z paleniem ma w tym kraju już ponad 100-letnią tradycję. W 1916 roku pierwszy król Bhutanu Ugyen Wangchuck zakazał używania „najbardziej brudnego i szkodliwego zioła, zwanego tytoniem”.

Liście tytoniu. Papierosy ciekawostki

Reklamy papierosów – ciekawostki

* W latach 50. w telewizyjnych reklamach pojawił się męski, niesłychanie przystojny kowboj z papierosem, nazywany kowbojem Marlboro lub Marlboro Man. Kochały się w nim kobiety, zazdrościli mu mężczyźni. W ciągu 5. pierwszych lat kampanii reklamowej, firma Philip Morris zwiększyła sprzedaż papierosów o 300%, a jej zyski wzrosły z 5. do 20 miliardów dolarów.

* Przystojny aktor Eric Lawson (m.in. Dynastia, Aniołki Charliego, Słoneczny patrol), między 1987 a 1981 r. grał w telewizyjnych reklamach zachęcających do palenia papierosów. Wcielał się w nich w kowboja Marlboro. W wieku 72. lat zmarł na chorobę płuc. Był to piąty aktor grający w reklamach Marlboro, który zmarł na raka lub inne choroby związane z paleniem papierosów.

* Przez jakiś czas papierosy reklamowane jako papierosy dla kobiet miały czerwony ustnik, aby szminka nie pozostawiała na nich śladów.

Noga na paczce papierosów

Jak wiemy, od jakiegoś czasu na paczkach papierosów drukowane są zdjęcia przedstawiające nieprzyjemne widoki ludzkiego ciała zżeranego przez raka, który jest wynikiem palenia papierosów. To wynik prawa wprowadzonego w Unii Europejskiej.

W 2019 r. na jednej z paczek papierosów 60-letni Albańczyk mieszkający w Metz (Francja), znalazł zdjęcie swojej… nogi. Ale nie była to noga osoby, która ma coś wspólnego z paleniem papierosów. Albańczyk stracił nogę na wysokości uda, po amputacji, będącej wynikiem strzelaniny, która miała miejsce w 1997 roku. Zdjęcie zrobiono w centrum ortopedycznym, gdzie Albańczyk chciał załatwić protezę. Nie wiadomo jak i dlaczego zdjęcie trafiło na paczki papierosów, do tego bez zgody Albańczyka. Wiadomo, że do sądu trafił pozew przeciwko koncernowi tytoniowemu.

Papierosy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia papierosa w USA
> Piwo ciekawostki
> Koniak ciekawostki