Złotów na Wielkopolsce

ratusz Złotów ciekawostki Wielkopolska zabytki

Złotów ciekawostki i najważniejsze informacje o Złotowie. Historia, zabytki, co zobaczyć

Miasto Złotów

1) Niemal 20-tysięczny Złotów, to miasto w województwie wielkopolskim. Jest tu siedziba władz samorządowych powiatu złotowskiego oraz gminy wiejskiej Złotów.

2) Miasto otoczone jest pięcioma jeziorami. Na południu miasta jest Jezioro Złotowskie (Jezioro Miejskie) o powierzchni 47,7 ha, obok którego jest promenada. Pozostałe, to: Jezioro Zaleskie (180 ha), Jezioro Baba (około 18 ha), Jezioro Burmistrzowskie (7,7 ha) i Jezioro Proboszczowskie (4,1 ha).

3) We wczesnym średniowieczu okolice Zlotowa porastała puszcza. To, co z niej pozostało, to 100-hektarowy kompleks leśny zwany Zwierzyńcem, w sąsiedztwie Jeziora Miejskiego i Zaleskiego, na południowo-zachodnim krańcu miasta.

Złotów ciekawostki z historii

4) Miejscowość istniała już w VIII wieku, a prawa miejskie otrzymała w drugiej połowie XIV wieku. Była wtedy prywatnym miastem szlacheckim o nazwie Złotowo.

5) Prawdopodobnie w XII wieku na wyspie na Jeziorze Miejskim istniał zamek obronny. Wokół niego powstała osada.

6) Położenie nie sprzyjało miastu. Złotów był niszczony podczas potopu szwedzkiego, III wojny północnej, a podczas wojny trzynastoletniej w 1455 r. spalili go Krzyżacy.

7) W XVI wieku założono w Złotowie cmentarz żydowski. Zniszczyli go hitlerowcy podczas II wojny światowej. Z resztek fragmentów macew (nagrobków) stworzono tzw. lapidarium, w kształcie przypominającym piramidę. Odsłonięto je w 1002 roku.

Pałac Działyńskich Złotów ciekawostki zabytki atrakcje
Pałac Działyńskich. Złotów ciekawostki. Foto: Antekbojar / cc by-sa 1.0

8) Na początku XVII wieku ówczesny właściciel miasta Jan Potulicki zbudował tu nowy zamek.

9) Po rozbiorach Polski miasto stało się częścią Królestwa Prus, a potem Niemiec. Do Polski Złotów powrócił w 1945 roku.

Złotów zabytki, co zobaczyć

10) Przy ul. Zamkowej stoi zbudowany na przełomie XVIII i XIX pałac, dawna rezydencja myśliwska rodu Działyńskich, ówczesnych właścicieli dóbr złotowskich.

11) Budynek ratusza (Al. Piasta) zbudowano w 1913 roku. Codziennie w południe rozbrzmiewa z niego hejnał miejski.

12) Najstarszym budynkiem Złotowa jest dawna żydowska synagoga. Została zbudowana w latach 40. XVII wieku. Stoi obok domu handlowego Centrum.

13) Neorenesansowy budynek Starostwa Powiatowego (Al. Piasta) zbudowano w latach 1910-1912. W jego wnętrzu są zabytkowe witraże secesyjne.

14) W 1957 r. powstał pomnik Piasta Kołodzieja. Stoi przed gmachem starostwa.

15) Wczesnobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP (ul. Panny Marii) zbudowano w latach 1661–1664.

kościół Złotów ciekawostki Wielkopolska zabytki
Złotów. Kościół Wniebowzięcia NMP. Foto: WiktorN.PL / cc by-s 3.0

16) W Złotowie jest też neogotycki kościół pw. św. Rocha zbudowany w latach 1903–1904 i kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła zbudowany w XXI wieku.

17) Muzeum Ziemi Złotowskiej założono w 1962 roku. Znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 2a, w dawnej kamienicy mieszczańskiej.

Złotów ciekawostki

18) W herbie Złotowa jest jeleń. Pośrodku wysepki ronda przed ratuszem od 2005 r. roku stoi pomnik jelenia, powstały w 1993 roku. Jest umieszczony na platformie i w południe, po hejnale, posąg robi obrót wokół swej osi.

19) Niegdyś obecny Złotów nosił nazwę Wielatowo. Nawiązywała ona do pomorskiego plemienia lechickiego Wieletów.

20) Góra Wilhelma (zwana też Górą Traugutta lub Wisielczą), to wniesienie na południu Złotowa, dawna formacja polodowcowa. W 1905 na jej szczycie zbudowano Wieżę Bismarcka. Została wysadzona w powietrze w 1968 roku, na polecenie władz miasta.

21) W Złotowie jest pięć parków miejskich: Park Miejski przy Alei Piasta, Park im. Adama Mickiewicza przy placu Wolności, Park Europejski przy Alei Rodła, Park Pałacowy i Park Miejski przy ulicy Szpitalnej.

22) Stacja kolejowa w Złotowie leży na linii kolejowej nr 203, między Tczewem a Kostrzynem nad Odrą. Na trasie kursują pociągi pasażerskie i towarowe.

23) W 2005 r. otwarto pływalnię Laguna. Obiekt dysponuje też sauną, siłownią, kortami tenisowymi, basenem rehabilitacyjnym oraz boiskiem do koszykówki i siatkówki.

Złotów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz w Złotowie i jeleń. Foto: Antekbojar / cc by-sa 1.0

Zobacz też:
> Bojanowo
> Gołuchów
> Chodzież