Gołuchów – ciekawostki

zamek Gołuchów ciekawostki informacje zabytki atrakcje

Informacje o Gołuchowie

1) Gołuchów, to licząca ok. 2300 mieszkańców wieś w woj. wielkopolskim, w powiecie pleszewskim. Leży 16 km od Kalisza.

2) Gołuchów, to także gmina, która ma siedzibę w Gołuchowie. Gmina ma powierzchnię 135,45 km kwadratowych i zamieszkuje ją 10,5 tys. ludzi. Sąsiednimi gminami są: Blizanów, Kalisz, Nowe Skalmierzyce, Ostrów Wielkopolski i Pleszew.

Zamek w Gołuchowie

3) Gołuchów słynie z zamku położonego w rozległym, 162-hektarowym parku. Pierwotnie był to obronny, wczesnorenesansowy zamek, który wybudowano w latach 1550-1560. W połowie XIX w. został gruntownie przebudowany, zyskując obecny wygląd. W czasie II wojny światowej został częściowo zdewastowany, a znajdująca się w nim kolekcja obrazków została rozkradziona. Od 1951 r. w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Czasem odbywają się tu koncerty. Kręcono tu zdjęcia do filmów, m.in. serialu „Królowa Bona”.

zamek Gołuchów ciekawostki informacje zabytki atrakcje
Wieże i krużganki zamku w Gołuchowie

Gołuchów – co warto zobaczyć

4) W lesie, 3 km od Gołuchowa, leży Kamień św. Jadwigi. Ma 22 metry obwodu, 3,5 m. wysokości i jest największym na Wielkopolsce (szóstym w Polsce) głazem narzutowym. Związane są z nim legendy.

5) Blisko Gołuchowa jest Jezioro Gołuchowskie, zbiornik wodny na rzecze Ciemnej. Ma powierzchnię 51,5 ha i powstał w latach 1969-1971.

6) W dawnej powozowni (budynek wzniesiono w 1854 r., z inicjatywy Jana Działyńskiego) obecnie jest Muzeum Leśnictwa (Ośrodek Kultury Leśnej). Muzeum mieści się na terenie arboretum (rośnie tu wiele tysięcy drzew, z czego ponad ćwierć tysiąca ma cechy pomnika przyrody) oraz Pokazowej Zagrody Zwierząt (są tu m.in. żubry, dziki, koniki polskie i daniele). Adres: Gołuchów, ul. Działyńskich 2.

Ciekawostki o Gołuchowie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Baranów Sandomierski
> Pszczyna
> Sucha Beskidzka