Blachownia – ciekawe fakty o mieście

kościół NMP Blachownia ciekawostki atrakcje zabytki

Blachownia ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, co zobaczyć w Blachowni i z czego słynie to miasto

Blachownia

1) Blachownia, to 10-tysięczne miasto w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Blachownia. Leży nad rzeką Stradomką.

2) Miejscowość otrzymała prawa miejskie całkiem niedawno, bo w 1967 roku.

3) W pobliżu Blachowni znajduje się duży kompleks lasów. Są one częścią Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Lasy zajmują niemal 60% powierzchni gminy Blachownia.

4) W 1903 r. otwarto stację kolejową. Tory rozebrano dokładnie 100 lat później. Obecnie w budynku dawnej stacji kolejowej mieści się Urząd Stanu Cywilnego.

Urząd Stanu Cywilnego Blachownia ciekawostki atrakcje zabytki
Blachownia ciekawostki. Urząd Stanu Cywilnego, kiedyś budynek stacji kolejowej

Blachownia ciekawostki z historii

5) W 1610 r. powstała tu manufaktura, obok której powstała osada. To od tego faktu wzięła swą nazwę Blachownia. W 1633 r. miejsce to odwiedził król Władysław IV.

6) Później zbudowano piece hutnicze. Na przełomie XVII–XVIII wieku manufaktura przerabiała żelazo i produkowała blachę. Huta Blachownia (ul. 1 Maja 1) działa od 1835 roku. Działała też w czasach PRL-u, produkując m.in. kaloryfery, rury, elementy armatury i piecyki. Potem została przekształcona w jednoosobową spółkę skarbu państwa ZEM Blachownia SA, która była notowana na giełdzie. Została zlikwidowana w 2002 roku.

Urząd Miejski Blachownia ciekawostki atrakcje zabytki
Urząd Miejski w Blachowni, woj. śląskie

Blachownia zabytki, co zobaczyć

7) Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła (na górnym zdjęciu) zbudowano w latach 20. XX wieku. Wcześniej w tym miejscu stał drewniany barak. Część kopuły w 2008 r. uszkodziła trąba powietrzna. Uszkodziła też ok. 200 tutejszych budynków, w tym 122 domy mieszkalne. Świątynia stoi przy ul. Sienkiewicza 14.

8) Obok kościoła od 2012 r. na kolumnie stoi rzeźba przedstawiająca św. Michała Archanioła strącającego nogami do piekła Lucyfera.

Michał Archanioł kolumna przed kościołem w Blachowni
Michał Archanioł na kolumnie stojącej przed kościołem w Blachowni
fontanna na skwerze kościół w Blachowni woj. łódzkie
Blachownia, woj. łódzkie. Fontanna na skwerze w centrum miasta, w głębi kościół

9) Blachownia, to także zbiornik retencyjny powstały w latach 40. XIX wieku na rzece Stradomce. Ma ok. 47 ha powierzchni. Jest miejscem o charakterze rekreacyjnym, które największą popularnością cieszyło się w latach 60. i 70. XX wieku. Obok zalewu stoi drewniana wieża widokowa. W 20220 r. uruchomiono na zalewie podświetlane fontanny.

drewniana wieża widokowa zalew Blachownia ciekawostki atrakcje zabytki
Drewniana wieża widokowa przy brzegu zbiornika Blachownia

10) W Blachowni w 1870 r. zbudowano pałacyk myśliwski dla dla wielkiego księcia Mikołaja Romanowa, rosyjskiego następcy tronu.

11) Na terenie miasta stoi kilkanaście tablic Ścieżki Dydaktyczno-Przyrodniczej. Są na nich zdjęcia roślin (np. drzewa – Pomniki Przyrody – jest ich tu osiem), które dodatkowo opisano.

Blachownia ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Czechowice-Dziedzice