Jak wybrać odpowiednie imię dla kota?

imię dla kota zwierzaki imiona

Jak wybrać odpowiednie imię dla kota, aby do niego pasowało? Z tą kwestią mierzy się wiele właścicieli. Już przed przybyciem nowego domownika Opiekunowie zastanawiają się nad wyborem tego jednego, które będzie towarzyszyło kotu przez całe życie. Czy warto?

Obserwuj kota – potem nadaj imię

Pierwsze chwile z kotem, który dopiero przyzwyczaja się do nowego miejsca są trudne zarówno dla domowników jak i samego kota. Potrzebuje on/ ona kilka dni by przywyknąć do nowej sytuacji, w której się znalazł/a. Dopiero po jakimś czasie niektóre kwestie charakterologiczne u zwierzaka „wychodzą na wierzch” i pupil ukazuje swój prawdziwy charakter. Dlatego wymyślanie imion jeszcze przed przybyciem do domu jest właściwie stratą czasu. Oczywiście bywają sytuacje, gdzie najmłodsi domownicy czyli dzieci będą uparcie nadawać słodko brzmiące imiona dla kota (a jak wiadomo niektóre dzieci są wyjątkowo uparte). Wtedy warto z nimi porozmawiać, że wszyscy chcą mieć udział w obcowaniu z kotem, który będzie przecież dostępny dla wszystkich. W ten sposób będzie można osiągnąć kompromis, który zadowoli każdą stronę. Jednakże z całą pewnością (a na pewno w większości przypadków) imię takie odchodzi w zapomnienie i jest używane to, które przylgnęło do zwierzaka w trakcie obserwacji czy zabawnych sytuacji.

W wieku poprawności politycznej na całym świecie oczywiście powinno ważyć się słowa jakie są wybierane na imię użytkowe. Jeśli jednak nie godzi ono w niczyją godność ani nie obraża nas samych czy najbliższych to sarkazm i poczucie humoru są jak najbardziej wskazane. W końcu koty to wbrew pozorom jedne z zabawniejszych zwierząt, którymi się otaczamy. Nie bez powodu powstało na ich temat mnóstwo memów, które są często prześmiewcze, a czarny humor wylewa się z nich masami. Dlatego nie warto podchodzić do tej kwestii na poważnie. Oczywiście imię może również wynikać z tego jaką płeć ma nasz kot. Zarówno kotki jak i kocury wiodą nieco inny tryb życia, mają różne potrzeby i zdecydowanie odmienne charaktery!

Koty z hodowli – imię robocze, a imię rodowodowe

Imiona dla kota z hodowli legalnych są często tak skomplikowane, że muszą być skrócone do tzw. „roboczego”. Dziwnym może wydawać się fakt, że kot posiada dwa imiona, ale często nawet sama hodowla zabawnie skraca imiona swoich wychowanków. Dlatego jeśli posiadamy zwierzę z renomowanej hodowli to nie trzeba krępować się w kwestii dotyczących codziennego obcowanie ze zwierzęciem. Tak jak przy kotach nierasowych – warto poobserwować, spytać macierzystej hodowli czy pupil miał jakieś zdrobnienie i z całą pewnością imię oficjalne zostanie zapomniane. W zasadzie imion oficjalnych używa się tylko w kilku miejscach: w związku, w którym jest zrzeszona hodowla, dokumentacji hodowlanej oraz na wystawach jeśli takie są planowane.

Oficjalne imię kota to konstrukcja, która zakłada użycie przydomka oraz skrótu kraju, z którego pochodzi hodowla macierzysta. Można spotkać dwa rodzaje zapisów. Są to „imię kota przydomek*PL” lub „PL*przydomek imię kota”. Wszystko zależy od tego jaką formę wybrał hodowca. Oczywiście warto również sprawdzić czy jest on/ ona zrzeszony/a w WCC (World Cat Congress), który jest zbiorem wielu kocich federacji felinologicznych działających na świecie. Tylko takie hodowle uważa się za te właściwe i etyczne pod względem zakupu zwierzęcia. Jako Opiekun masz wtedy świadomość, że kot pochodzi ze sprawdzonego miejsca, które postępuje zgodnie z etyką i wiedzą hodowlaną. Dlatego jeśli nabywamy zwierzę z hodowli warto wypytać o wszystkie szczegóły, które ułatwią nam znalezienie tego odpowiedniego i jedynego imienia na całe życie naszego pupila!

Życie z kotem powinno być przyjemnością. I takie powinno też być imię. Niewymuszone, pasujące do zwierzęcia. Imiona oficjalne są często tak skomplikowane, że nawet hodowcy skracają formę i używają np. zdrobnień związanych z charakterem, oficjalnym imieniem lub zabawną sytuacją, która przydarzyła się zwierzakowi. Dlatego warto poczekać aż imię „przyjdzie i samo” przylgnie do pupila. Wtedy jest ono najbardziej adekwatne do charakteru i sposobu bycia zwierzęcia!