wiosna forsycja ciekawostki bonsai kwiaty forsycji

Forsycja – wszystko, co warto wiedzieć

Czas czytania:1 minut/y, 33 sekund/y

Forsycja ciekawostki i fakty na temat forsycji. Kwitnąca na żółto zapowiedź wiosny. Gatunki forsycji, uprawa, przycinanie, właściwości

Forsycja ciekawostki i fakty

1) Forsycja, to krzew ozdobny, pochodzący z Azji wschodniej. Znamy go także z Polski, gdy na początku wiosny obficie zakwita na żółto. Po dwóch tygodniach, w miejscu opadniętych kwiatów zaczynają rosnąć liście.

2) Ta roślina swoją nazwę zawdzięcza szkockiemu botanikowi i ogrodnikowi. William Forsyth (1737-1804) opiekował się m.in. królewskimi ogrodami Kensington w Londynie.

3) Spośród 11 gatunków forsycji, trzy rosną w Polsce. Są to: forsycja pośrednia (najczęściej spotykana), forsycja zwisająca i forsycja koreańska.

4) Forsycja z aniołem – to jeden z obrazów Alfonsa Karpińskiego (1875-1961). Piosenka “Forsycje” jest w repertuarze piosenkarza Michała Bajora.

kwiaty forsycji forsycja ciekawostki
Kwiaty forsycji kwitną wczesną wiosną. Forsycja ciekawostki

Uprawa forsycji

5) Krzew dorasta do 3 metrów wysokości. Lubi cień i półcień. Niezbyt lubi stanowiska wietrzne. Dosyć dobrze znosi zimowe mrozy.

6) Forsycja jest łatwa w uprawie. Można ją w zasadzie dowolnie przycinać i formować. Doskonale sprawdza się jako roślina żywopłotowa.

7) Forsycję należy przycinać na wiosnę. Zaraz potem, gdy przekwitnie i zanim pojawią się listki. Dzięki temu w kolejnym roku jej kwiaty rosną gęściej.

8) Nawożenie forsycji zaleca się na wiosnę i jesienią. Rośliny w pierwszych trzech latach od zasadzenia nie potrzebują nawożenia.

forsycja ciekawostki bonsai kwiaty forsycji
Forsycja ciekawostki: forsycja bonsai w doniczce

Kwiaty forsycji, zastosowanie

9) Z kwiatów forsycji wytwarzana jest herbata. Jej napar ma pozytywny wpływ na zdrowie i pomaga w wielu przypadłościach.

10) Z kwiatów forsycji jest też robiona nalewka alkoholowa, a do jej smaku można dodać miodu. Niektórzy robią sałatki z dodatkiem kwiatów. Bo kwiaty forsycji są jadalne.

11) Gałązki forsycji z żółtymi kwiatami ładnie prezentują się wiosną w wazonach. Są ozdobą wielkanocnych stołów.

12) Miłośnicy forsycji oraz miniaturowych roślin bonsai mogą formować miniaturowe forsycje, rosnące w doniczkach.

Forsycja ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o wiośnie
> Estragon
> Dowcipy o ogrodnikach

rynek ratusz Jawor ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Z czego słynie miasto Jawor – ciekawostki
Bielsko-Biała atrakcje co zobaczyć zabytki Następny post Atrakcje Bielska-Białej