Niezwykłe ciekawostki o Pruszczu Gdańskim

Cukrownia Pruszcz Gdański ciekawostki atrakcje

Z czego słynie Pruszcz Gdański ciekawostki i informacje, które warto znać. Historia, zabytki, atrakcje, co zobaczyć w Pruszczu Gdańskim

Pruszcz Gdański – fakty

1) Pruszcz Gdański, to ponad 32-tysięczne miasto w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, nad rzeką Radunką. Bezpośrednio przylega do Gdańska i wchodzi w skład aglomeracji gdańskiej.

2) Pruszcz Gdański jest miastem od 1945 roku.

3) Bliskość miasta spowodowała, że Pruszcz Gdański zawsze żył w jego cieniu. Krzyżacy zrobili z Pruszcza zaplecze Gdańska i płacił daniny na rzecz Gdańska. Po I wojnie światowej Pruszcz Gdański wchodził w skład Wolnego Miasta Gdańska.

Pruszcz Gdański zabytki, atrakcje, co zobaczyć

3) Dom Wiedmanna (ul. Krótka 6) zbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku. Najpierw należał do rodziny Schlentherów, a od 1855 roku do Wiedmannów. Obecnie mieści się w nim muzeum miejskie.

4) Gotycki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego stał w XIV wieku, a po pożarze w 1460 r. został odbudowany. Między XVI w. a 1944 r. był świątynią ewangelicką, później znów stał się kościołem rzymskokatolickim. We wnętrzu jest m.in. renesansowa ambona z 1578 roku.

Kościół Podwyższenia Pruszcz Gdański ciekawostki zabytki
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Pruszcz Gdański ciekawostki. Foto: Martin Poljak

5) Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (ul. Chopina 3) zbudowano w latach 20. XX wieku. Po zniszczeniach wojennych został odbudowany. Blisko świątyni znajduje się ogród botaniczny.

6) Neorenesansowy Lipowy dwór zbudowano w 1891 roku i pełni funkcje mieszkalne. Jego nazwa pochodzi od rosnących obok lip.

7) Cukrownię Pruszcz zbudowano w Pruszczu Gdańskim w 1880 roku. Działała do 2004 roku. Jej dawne budynki zachowane do dziś, są przykładem budownictwa przemysłowego tamtego okresu.

8) W 1981 r. odsłonięto Pomnik Zwycięstwa, Pokoju i Wolności. Stoi na placu Jana Pawła II.

Pruszcz Gdański ciekawostki

9) Wiadomo, że Pruszcz Gdański odwiedzili polscy królowie: Zygmunt I Stary, Zygmunt II August, Zygmunt III Waza, Jan II Kazimierz Waza, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński i August II Mocny.

10) W I-V wieku naszej ery na terenie obecnego Pruszcza Gdańskiego znajdowała się faktoria (placówka handlowa). Wiemy to z tysięcy przedmiotów wykopanych podczas prac archeologicznych. Te artefakty znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

11) W 2012 r. otwarto w Pruszczu Gdańskim konsulat honorowy Republiki Turcji. Wkrótce został przeniesiony do Gdańska.

Pruszcz Gdański ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Cukrownia Pruszcz. Foto: Tomasz Sienicki / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Wieś Leszno, rodzinna miejscowość Roberta Lewandowskiego
> Puck