barszcz czerwony

Barszcz czerwony – nie tylko na Wigilię

Czas czytania:1 minut/y, 34 sekund/y

Barszcz pochodzi z Ukrainy, jednak szybko rozpowszechnił się w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Podstawowym jego składnikiem jest burak ćwikłowy. Ciekawostki o barszczu czerwonym

Barszcz biały

Istnieje kilka rodzajów barszczu. Jednym z nich jest barszcz biały, potocznie zwany żurkiem, choć zdania na temat wymienności tego nazewnictwa są różne, przyrządzany jest na zakwasie z mąki, zabielany mlekiem bądź śmietaną, często spożywany z jajkiem lub kiełbasą. W niektórych regionach na Wielkanoc barszcz biały podaje się w chlebie.

Barszcz ukraiński

Z kolei barszcz ukraiński to zupa przygotowana na bazie buraków z dodatkiem kapusty, ziemniaków, czasem grzybów i fasoli. Często dodaje się do niej kawałki gotowanego mięsa. Tego rodzaju zupa świetnie nadaje się na zimowy obiad, gdyż nie tylko rozgrzeje w mroźne dni, ale również dostarczy witamin i minerałów zawartych w warzywach.

burak ciekawostki o burakach buraki barszcz czerwony
Polacy kochają barszcz czerwony

Barszcz czerwony

Najbardziej nam znany to barszcz czerwony, który przyrządza się z buraków ćwikłowych i jest tradycyjną potrawą podczas wieczerzy wigilijnej. Barszcz z uszkami, czyli małymi pierożkami z nadzieniem podawany jest jako pierwsza potrawa na Wigilię.

Na co dzień barszcz czerwony w czystej postaci doskonale pasuje jako dodatek do krokietów lub pasztecików. Często podawany jest również z paluszkami serowymi.

Obecnie na rynku barszcz czerwony można zakupić w postaci instant, czyli z torebki do błyskawicznego przygotowania. Smakiem dorównuje temu przygotowanemu tradycyjnie i można go przygotować zaledwie w 10 minut.

botwina ciekawostki o botwinie burak
Burak

Bez buraka nie ma barszczu

Należy również pamiętać, iż barszcz czerwony przyrządzany z buraków ma wiele właściwości odżywczych. Buraki znane są ze swych właściwości sprzyjających prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego, zalecane są osobom z chorobami wątroby i nerek. Burak jest pomocny w leczeniu przeziębień i kaszlu, ma też wpływ na prawidłowe krążenie krwi.

Tekst: Maja Sochańczak. Sprawdź także, co zrobić z dyni / artelis

Zobacz też: 
> Burak czerwony (ćwikłowy)
> Kwiat Gwiazda Betlejemska
> Wigilijny stół dekoracje

ciąża jak zajść w ciążę Poprzedni post 7 skutecznych sposobów na zwiększenie szansy zajścia w ciążę
śmiech dowcipy uśmiech humor śmiechoterapia terapia śmiechem lekarstwo bez recepty właściwości śmiechu Następny post Śmiech – lekarstwo dostępne bez recepty