Wszystko o maratonie. Historia i rekordy

maraton historia maratonu ciekawostki o maratonie maratony biegi

W Sadurski.com wszystko, co powinieneś wiedzieć o maratonie i maratończykach. Rekordy, najdziwniejsze maratony, historia maratonu, ciekawostki o maratonach

Maraton, to bieg na dystansie 42,195 km. Skąd wzięła się ta nierówna liczba? Przeczytaj nasz tekst

Filipides i jego bohaterski wyczyn

W 490 roku p.n.e. wojska greckie toczyły zaciekłe walki w pobliżu Aten, broniąc się przed agresorem – Persami. Miejscowość, w której rzecz się działa nazywała się Maraton. Chociaż wojska Persów miały znaczącą przewagę liczebną, zwycięstwo odniosły wojska greckie.

Po zakończeniu bitwy, pokonana armia perska wyruszyła okrętami w kierunku Aten, które nie spodziewały się zagrożenia. W drogę do Aten drogą lądową wyruszył posłaniec – Filippides. Jego zadaniem było ostrzeżenie Ateńczyków przed zbliżającym się atakiem. Miał do pokonania dystans 37 kilometrów. Udało mu się dobiec, jednak chwilę po przekazaniu wieści, padł na ziemię i zmarł z wyczerpania.

Maraton i nowożytne Igrzyska Olimpijskie

Potem powstało wiele opowieści na temat wyczynu Filippidesa, które przetrwały ponad 2 tysiące lat. Pamięć o jego biegu miała wpływ na decyzję o upamiętnieniu jego biegu podczas Pierwszych Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 1896 roku. Dystans, dla wygody zaokrąglono do pełnych 40 kilometrów. Jednak oficjalnie do programu igrzysk maraton jako dyscyplina medalowa, został włączony dopiero w 1984 roku w Los Angeles (USA).

maraton historia maratonu ciekawostki o maratonie maratony biegi

Na świecie organizowane są maratony dla wyczynowców oraz masowe biegi uliczne

Dlaczego akurat 42,195 km?

Jak to się stało, że z historycznej – odległości 37 km, dystans zwiększono do 40 km, już wiesz. Ale skąd 42,195 km? Podczas IV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku na trybunach zasiadał ówczesny brytyjski monarcha – król Edward VII. Maraton odbywał się wciąż symbolicznie, na zakończenie kolejnych igrzysk. Żeby było bardziej spektakularnie, metę biegu przesunięto o 2,195 km. Bo tam akurat siedział król. W ten sposób maraton zyskał tajemniczo nierówny dystans 42,195 km i tak już pozostało.

maraton historia maratonu ciekawostki o maratonie maratony biegi

Do maratonu ważne jest przygotowanie fizyczne ale też mentalne. Ciekawostki o maratonie

Maraton jako impreza masowa

Wiadomo, w igrzyskach udział mogą wziąć tylko nieliczni. Maraton bardzo szybko stał się jednak bardzo popularny. Zaczął odbywać się w różnych miejscach, na ulicach całego świata. W tych biegach udział mógł wziąć każdy.

Za największe imprezy biegowe na dystansie maratońskim uważa się tzw. Wielką Szóstkę. To organizowane przez World Marathon Majors biegi w:
– Tokio (Tokyo Marathon),
– Londynie (Virgin Money London Marathon),
Chicago (Bank of America Chicago Marathon),
– Bostonie (Boston Marathon),
– Berlinie (BMW Berlin Marathon)
Nowym Jorku (TCS New York City Marathon).

Ponieważ te biegi odbywają się w różnych terminach, niektórzy „zaliczają” wszystkie po kolei.

maraton historia maratonu ciekawostki o maratonie maratony biegi

Biegi uliczne także nawiązują do wyczynu Filippidesa. Historia maratonu

Półmaraton i ćwierćmaraton

Aby przebiec pełny czas dystansu maratonu, organizm biegacza musi być do niego przygotowany. Trening dieta… Pewnie dlatego powstały biegi krótsze, nawiązujące do nazwy maraton. Oprócz pełnego dystansu maratonu organizowane są też półmaratony i ćwierćmaratony. Półmaraton, to bieg na dystansie 21 kilometrów (trwa ok. dwóch godzin) oraz ćwierćmaraton (10 kilometrów).

Rekordy i ciekawostki o maratonie

* Najstarszy maraton w dziejach nowożytnych, to maraton w Bostonie (USA). Istnieje od 1897 roku.

* Najstarszy maraton na starym kontynencie, to bieg w Koszycach (Słowacja). Istnieje od 1924 roku.

* Najstarszy maraton w Polsce, to bieg Rembertów-Zegrze (w obie strony). Pierwszy raz odbył się w 1924 roku. Wygrał go Stefan Szelestowski, który dobiegł na metę z czasem 3:13.10,5.

* Największe maratony europejskie, to biegi w Londynie i Berlinie. Oba zgromadziły przeszło 40 tysięcy biegaczy.

* Największe maratony (oficjalne) w Polsce, w których udział wzięło minimum 5000 uczestników, to Maraton Warszawski, Orlen Warsaw Marathon, Wrocław Marathon, Poznań Marathon oraz Cracovia Marathon.

maraton historia maratonu ciekawostki o maratonie maratony biegi

Można biegać w maratonie, ale są też półmaratony i ćwierćmaratony. Ciekawostki o maratonie

Najszybsi maratończycy

* Najszybszy maratończyk świata (stan na 2018 r.) to Eliud Kipchoge z Kenii. Maraton w Berlinie przebiegł w czasie 2:01:39.

Najszybszy polski maratończyk, to (jak na razie) Henryk Szost Maraton w Ōtsu (Japonia) przebiegł w czasie 2:07:39.

Najszybsza kobieta na świecie, która przebiegła maraton, to Paula Radcliffe z Wielkiej Brytanii. Dystans maratonu w Londynie pokonał w czasie 2:15:25.

Inne ciekawostki o maratonie

* Najdłuższy czas, który można biec maraton aby uznać, że się go zakończyło, to maksymalnie 6 godzin.

* Najdziwniejsze miejsca, w których odbywał się bieg maratoński, to: Sahara, biegun północny i Wielki Mur Chiński.

* Najbardziej spektakularnym rekordzistą jest Dean Karnazes. Nie dość, że pokonał dystans maratonu na biegunie południowym w temperaturze -40 stopni, to innym razem przebiegł 50 maratonów w 50 różnych stanach Ameryki Północnej, w 50 kolejnych dniach.

Historia maratonu – tekst we współpracy ze Sportroom.pl

Inne ciekawostki 
> Niezwykły maraton w Himalajach
> Rower
> Spadochron
> Groundhopping – turystyka stadionowa