Fakty o Golubiu-Dobrzyniu. Nie tylko zamek krzyżacki

zamek Golub-Dobrzyń ciekawostki zabytki atrakcje

Z czego słynie Golub-Dobrzyń ciekawostki i interesujące fakty, które warto znać. Zamek, zabytki, ciekawe miejsca

Golub-Dobrzyń

1) Golub-Dobrzyń, to 13-tysięczne miasto w woj. kujawsko-pomorskim. Jest siedziba powiatu golubsko-dobrzyńskiego i gminy Golub-Dobrzyń. Leży nad rzeką Drwecą.

Były dwa miasta, jest jedno

2) W 1941 r., a formalnie w 1951 r. połączono ze sobą dwa miasta: Golub i Dobrzyń nad Drwęcą. Oba miasta wcześniej dzieliła rzeka Drwęca. W chwili połączenia, Dobrzyń nad Drwęcą miał więcej mieszkańców.

3) Golub otrzymał prawa miejskie w roku 1300, a Dobrzyń nad Drwęcą w 1789 roku.

4) Ponieważ kiedyś Golub-Dobrzyń był dwoma miastami, są tu dwa rynki. I (chyba) żeby skomplikować życie turystom, są tu dwa kościoły św. Katarzyny.

rynek Golub-Dobrzyń ciekawostki zabytki atrakcje
Fragment rynku. Golub-Dobrzyń ciekawostki. Foto: Kapitel / cc by-sa 4.0

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

5) Na wzgórzu górującym nad miastem, stoi zamek, który Krzyżacy zaczęli budować na początku XIV wieku. W latach 1329-1333 trzykrotnie próbowały go zdobyć wojska króla Władysława Łokietka. W kolejny wieku został zniszczony i przestał być własnością Krzyżaków. Po przebudowie w I połowie XVII wieku zamek otrzymał wygląd renesansowy. Starostwem golubskim kierowała wtedy Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III Wazy. W 1623 r. na zamku przebywał wspomniany król.

6) Zamek zniszczono podczas potopu szwedzkiego, a w czasie wojen napoleońskich był w nim lazaret (szpital). Od 1920 r. na zamku znajduje się muzeum.

Zabytki Golubia-Dobrzynia, ciekawe miejsca

7) Dom „Pod Kapturem” (ul. Rynek 19) zbudowano w 2 połowie XVIII wieku i początkowo prawdopodobnie był karczmą. Wyróżnia się wyglądem wśród pozostałych domów zabudowy rynku.

8) Klasycystyczny Kościół św. Katarzyny (Plac Tysiąclecia 14) zbudowano w latach 1823-1827. Do jego budowy częściowo wykorzystano materiały z gotyckiego kościoła św. Mikołaja w Toruniu, który został rozebrany w 1 połowie XIX wieku.

9) Częściowo zachowały się mury obronne, zbudowane w XIV i XV wieku. Z 17. baszt do dziś zachowała się jedna.

Golub-Dobrzyń ciekawostki + górne zdjęcie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Strzelno
> Solec Kujawski