Nie tylko krasnale. Ciekawostki o Nowej Soli

kamienica Nowa Sól ciekawostki atrakcje zabytki

Nowa Sól ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście. Zabytki, atrakcje, co warto zobaczyć w Nowej Soli

Informacje o Nowej Soli

1) Nowa Sól, to 40-tysięczne miasto na południu woj. lubuskiego, nad rzeką Odrą. To trzecie po Zielonej Górze i Gorzowie miasto tego województwa, pod względem liczby mieszkańców.

2) Nowa Sól, to trzy dzielnice: Stare Żabno, Koserz i Zatorze.

port Nowa Sól ciekawostki atrakcje zabytki
Port Nowa Sól, rzeka Odra

Nowa Sól ciekawostki z historii miasta

3) Nowa Sól prawa miejskie uzyskała w 1743 roku. W dokumentach pisemnych po raz pierwszy pojawiła się w 1585 r. jako Neusalzburg, a później jako Neusalz. Obecna nazwa oficjalnie istnieje od 1946 roku.

4) Niegdyś miejscowość związana była z przemysłem oczyszczania soli (stąd jej nazwa). Po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) zamknięto warzelnię soli, lecz nazwa pozostała.

5) W XIX wieku w Nowej Soli powstały fabryki nici, kleju oraz huta żelaza. Potem też uruchomiono stocznię rzeczną z portem przeładunkowym oraz uruchomiono połączenie kolejowe.

6) W 2015 r. zburzono w Nowej Soli pomnik radzieckich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, odsłonięty w 1967. Wywołało to oburzenie władz Rosji.

kościół Nowa Sól ciekawostki atrakcje zabytki
Jeden z kościołów. Nowa Sól ciekawostki

Nowa Sól zabytki

7) Kościół św. Michała Archanioła zbudowano w Nowej Soli, w latach 1591-1597. Początkowo był świątynią ewangelicką. W 1654 roku kościół przejęli ją katolicy, a w 1688 r. dobudowano kaplicę, chór i nawy boczne. Dodano te z barokowy hełm wieży. Kościół płonął w 1736 i 1945 r. Obecnie ma barokowe wnętrze.

> Ciekawostki i anegdoty o znanych ludziach

8) 1769 r. wybudowano Świątynię braci morawskich. Do 1945 r,. pełniła funkcje sakralne. Obecnie jest tu sala gimnastyczna pobliskiej szkoły. Mieści się przy ul. Wróblewskiego.

9) W trzech sąsiednich budynkach z końca XIX wieku przy ul. Muzealnej 20 od 1947 r. mieści się Muzeum Miejskie w Nowej Soli.

kościół św. Antoniego Nowa Sól ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Antoniego. Nowa Sól ciekawostki

10) Dosyć oryginalnym architektonicznie jest Kościół św. Antoniego, zbudowany w Nowej Soli w latach 1835-1935.

11) W dawnym zespole willowym Karla Jansona, dyrektora fabryki nici, obecnie mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.

12) Nad kanałem portowym w Nowej Soli znajduje się unikatowy most ruchomym z podnoszonym przęsłem. Został zbudowany w połowie XVIII wieku, po zburzeniu podczas II wojny światowej, został odbudowany. Od 2012 r. jest zabytkiem.

13) Budynek ratusza (w którym mieści się starostwo powiatowe) stoi przy ul. Moniuszki 3B. Został wybudowany w latach 1574–1575 jako budynek Cesarskiego Urzędu Solnego i jest jedną z najstarszych budowli w mieście. Był wielokrotnie przebudowywany.

14) W Nowej Soli jest kilka dawnych magazynów solnych. Znajdują się przy pl. Solnym, ul. Wróblewskiego i ul. Garbarskiej.

15) W 1738 r. po powodzi i klęsce nieurodzaju w roku następnym, w 1738 r. zarządca solny Franz Anton Lindner von Lindenthal ufundował wotywną figurę św. Floriana, wykonaną z piaskowca. W 1874 r. została przeniesiona na plac nazwany imieniem tego świętego.

figura św. Floriana Nowa Sól ciekawostki atrakcje zabytki
Barokowa figura św. Floriana zdobi plac jego imienia w Nowej Soli

Nowa Sól ciekawostki

16) Pod koniec XX w. masowo produkowano w Nowej Soli krasnale ogrodowe. Trudniło się tym niemal 400 firm. Figury z tworzywa sztucznego kolorowano i w większości kupowali je Niemcy, u których ponoć jest w ogrodach 25 milionów figurek krasnali. Obecnie (sporo mniejsza) produkcja nadal trwa, ale krasnale z Nowej Soli swą świetność mają już za sobą.

17) Obecnie w Nowej Soli przy al. Wolności jest Park Krasnala. Stoi w nim największa figura krasnala ogrodowego na świecie, imieniem Soluś. Ma 5,41 metra wysokości. W 2012 r. pojawiła się przy nim Lusia, równie wielka pani krasnalowa. Ślubu udzielił im pracownik Urzędu Stanu Cywilnego.

18) Od 2009 r. organizowany jest w Nowej Soli doroczny Solanin Film Festiwal – festiwal filmów niezależnych. Od 2012 r. ma charakter międzynarodowy.

19) Na terenie Gminy Nowa Sól znajduje się 5 jezior: Kochanowskie Duże, Kochanowskie Małe, Jeziorna, Sławskie i Tarnowskie Duże.

Nowa Sól ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: jedna z kamienic w centrum Nowej Soli

Zobacz też:
> Racibórz
> Wałbrzych
> Sulęcin