Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja

Miasto Göteborg w Szwecji – 25 ciekawostek

Czas czytania:3 minut/y, 46 sekund/y

Göteborg ciekawostki. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Göteborgu w Szwecji: zabytki, atrakcje, transport i nie tylko

Miasto Göteborg

1) Göteborg leży na zachodzie Szwecji. To drugie (500 tys. mieszkańców) miasto tego kraju, po Sztokholmie, pod względem liczby mieszkańców.

2) Symbolem Göteborga jest statua z brązu, autorstwa Carla Millesa, odsłonięta w 1931 roku. Jest to fontanna przedstawiająca mitologicznego władcą mórz i oceanów. Znajduje się na placu Götaplatsen.

3) Göteborg Sound, to gatunek muzyki heavy metalowej. Jej przedstawicielami są m.in. zespoły: Dark Tranquillity, In Flames, At the Gates i Soilwork.

4) Wśród miast partnerskich Göteborga jest polskie miasto Kraków.

żaglowiec Wiking Szminka Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Göteborg. Żaglowiec Wiking i budynek nazywany Szminką

Ciekawostki z historii Göteborga

5) Göteborg został założony na początku XVII wieku.

6) W 1731 r. w Göteborgu powstała Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska (Svenska Ostindiska Kompaniet). Zajmowała się handlem z Chinami i Dalekim Wschodem. Docierały tu m.in. porcelana, herbata i przyprawy.

opera Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Göteborg, gmach opery. Foto: Krm500 / cc by-sa 3.0

7) W 1829 roku powstał Uniwersytet Techniczny Chalmersa (obecnie kształci ponad 10 tys. studentów), a w 1891 r. Uniwersytet w Göteborgu, (obecnie niemal 50 tys. studentów).

8) Plac Götaplatsen, to reprezentacyjny plac miasta. Są tu m.in. Muzeum Sztuki, sala koncertowa Göteborgs Konserthus, teatr miejski Stadsteatern i biblioteka miejska (stadsbibliotek). Plac oraz wesołe miasteczko Liseberg zbudowano przy okazji zorganizowania w Göteborgu Wystawy Światowej w 1923 roku.

Rybny Kościół Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Göteborg. Hala targowa nazywana Rybnym Kościołem

Co zobaczyć w Göteborgu

9) W 1874 r. w Göteborgu otwarto Rybny Kościół. Budowla wyglądem nawiązuje do gotyckich kościołów i jest targową halą, w której sprzedawane są ryby i owoce morza.

10) Najstarszą świecką budowlą w mieście jest arsenał miejski Kronhuset, zbudowany w latach 1643-1655. Budynek stoi w centrum Göteborga i obecnie jest tu siedziba Muzeum Miejskiego. 4 stycznia 1660 r. w obecności króla Karola X Gustawa odbyło się tu pierwsze zebranie szwedzkiego parlamentu. Obok budynku jest nieduży park, a w nim popiersie poety Johana Andersa Wadmana, który mieszkał w Göteborgu w latach 1814–1838.

arsenał muzeum miejskie Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Dawny arsenał (Kronhuset), obecnie muzeum miejskie. Foto: Bengt Nyman / cc by-sa 2.0

11) Klasycystyczny ratusz w Göteborgu (Göteborgs rådhus) stoi przy Placu Gustawa Adolfa, w dzielnicy Nordstaden. Został zbudowany w latach 1669–1672, a potem był przebudowywany. Wcześniej w tym miejscu stał drewniany ratusz, który spłonął w pożarze.

12) Katedra w Göteborgu (Göteborgs domkyrka), to świątynia katedralna luterańskiego Kościoła Szwecji. Została wybudowana w 1633 roku, potem była przebudowywana. Obecnie to budynek klasycystyczny.

katedra domkyrka Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Katedra (domkyrka) w Göteborgu

13) Teatr Wielki w Göteborgu (Stora Teatern, potocznie: Storan), stoi przy ulicy Kungsparken 1. To neorenesansowy gmach zbudowany w latach 1856-1859. W 2010 r. został zamknięty.

14) Jedną z najstarszych dzielnic Göteborga jest Haga. W drewnianych domach z XIX wieku są m.in. kawiarnie i sklepiki.

ogród botaniczny Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Ogród botaniczny w Göteborgu

15) Ogród Botaniczny w Göteborgu założono w 1919 roku i jest największym w Szwecji. Na 175. hektarach rośnie tu 16 tys. gatunków roślin z całego świata.

16) Park Trädgårdsföreningen założony w 1842 r. znajduje się w centrum Göteborga. Rośnie tu m.in. 1400 gatunków i odmian róż. Jest tu również palmiarnia, mająca ok 1 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

palmiarnia Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Göteborg, palmiarnia

Göteborg ciekawostki – muzea

17) Muzea w Göteborgu: Muzeum Miejskie, Muzeum Sztuki, Muzeum Kultury Światowej, Muzeum Morskie, Muzeum Sportu w budynku dawnych koszar na Kvibergu, Röhsskamuseet (muzeum wzornictwa i sztuki użytkowej), Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Volvo.

18) Göteborgs konstmuseum (Muzeum Sztuki w Göteborgu) znajduje się przy Götaplatsen/Avenyn. Są tu dzieła sztuki począwszy od XV wieku, m.in. obrazy Rembrandta, Vincenta van Gogha, Claude Moneta, Pablo Picasso i Andy Warhola. Są też dzieła artystów skandynawskich. Budynek w którym mieści się muzeum powstał w 1923 roku.

19) W Muzeum Historii Naturalnej w Göteborgu znajduje się niemal 10 milionów spreparowanych zwierząt.

20) W Muzeum Volvo w Göteborgu można oglądać np. prototypy samochodów Volvo z 1927 roku.

tramwaj Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Tramwaj w centrum Göteborga

Göteborg ciekawostki – transport

21) Po Göteborgu jeżdżą tramwaje. Pierwsze tramwaje konne zaczęły kursować po mieście od 1879 roku. Od 1902 kursują tramwaje elektryczne.

22) Göteborg ma połączenia promowe z Kilonią (Niemcy) oraz Frederikshavn (Dania).

23) 20 kilometrów od Göteborga znajduje się lotnisko Göteborg-Landvetter, otwarte w 1977 roku. Przejazd autobusem z lotniska do centrum miasta trwa ok. 20 minut.

dworzec kolejowy Goteborg ciekawostki miasto atrakcje Szwecja
Göteborg. Centralny dworzec kolejowy

Sport w Göteborgu

24) Najbardziej utytułowana szwedzka drużyna piłkarska, to IFK Göteborg. W mieście działają też inne kluby piłkarskie: GAIS, BK Häcken, Örgryte IS i Västra Frölunda IF.

25) W 1995 roku w Göteborgu odbyły się lekkoatletyczne mistrzostwa świata, a w 2006 r. mistrzostwa Europy.

Göteborg ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sztokholm
> Orebro- Szwecja
> Trondheim, Norwegia

Biblia język chiński języki obce ciekawostki językowe o językach Poprzedni post Język obcy – przepustka do wyższych zarobków
sprzedaż samochodów samochody motoryzacja Następny post Motoryzacja. Spada produkcja i sprzedaż samochodów