Ciekawostki o Sulęcinie

kościół Sulęcin ciekawostki atrakcje zabytki

Miasto Sulęcin ciekawostki i najważniejsze informacje o Sulęcinie, zabytki, historia Sulęcina

1) Sulęcin, to 10-tysięczne miasto w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, którego jest siedzibą. Leży nad rzeką Postomią, dopływem Warty. Stąd jest 16 kilometrów od autostrady A2 BerlinPoznań.

Sulęcin ciekawostki z historii

2) Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1244 roku. O obecnym Sulęcinie pisano: Zulenche, Sulenzec, Sulenzhit, Zcullentzk, Zyllenzig. Polski kronikarz Jan Długosz w Rocznikach Królestwa Polskiego spisanych w latach 1455–1480, pisał m.in. o miejscowości Suliencz. Obecna nazwa została oficjalnie zatwierdzona w 1946 roku.

3) Sulęcin prawa miejskie otrzymał w 1244 roku.

4) Z przekazów pisemnych wiadomo, że kiedyś w Sulęcinie był zamek. Nie wiadomo nawet jak wyglądał. Przestał istnieć pod koniec XIV wieku, gdy zaczęto budować mury miejskie.

5) Sulęcin został zdobyty 2 lutego 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Miasto podczas walk w zasadzie nie ucierpiało. Po wkroczeniu do miasta żołnierze radzieccy celowo podpalili wiele budynków, przez co zniszczona została połowa zabudowy miasta.

mury obronne miejskie miasto Sulęcin ciekawostki atrakcje zabytki
Pozostałości miejskich murów obronnych. Sulęcin ciekawostki

Sulęcin zabytki

6) Do chwili obecnej zachowało się mniej niż 200 metrów średniowiecznych murów obronnych Sulęcina z XIV wieku. Zbudowano je z kamieni polnych i cegieł. Jeden fragment jest przy ul. Młynarskiej blisko Domu Joannitów, drugi przy ul. Mariańskiej.

7) Wśród zabytków Sulęcina warto też wymienić:
– gotycki kościół św. Mikołaja z XIII wieku, w połowie XIV wieku przebudowany, odbudowany po zniszczeniach podczas II wojny światowej, w 1951 roku (patrz foto na samej górze);
– neogotycki kościół św. Henryka z XIX wieku (wybudowany w 1862 roku).

fontanna miasto Sulęcin ciekawostki atrakcje
Fontanna w centrum Sulęcina

Sulęcin ciekawostki

8) W murach kościoła św. Mikołaja są wmontowane cegły o nieregularnym kształcie, przypominające czaszki. Nie wiadomo kto je tu umieścił, kiedy i dlaczego.

9) Fontanna Dobrosąsiedztwa znajduje się na rynku w Sulęcinie. Powstała pod koniec XX wieku.

10) Nadleśnictwo Sulęcin ma powierzchnię 20.168 hektarów, z czego 19.581 hektarów zajmują lasy. Ponad 80% z nich, to lasy sosnowe.

Sulęcin ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Świebodzin
> Opalenica
> Baranów Sandomierski