Chemia w kremie czyli produkt naturalny?
Definicji co jest kosmetykiem naturalnym, a co nie, próżno szukać w prawie polskim oraz prawie Unii Europejskiej. Dlatego kosmetykiem naturalnym może być wszystko, co producent tak nazwie
Kosmetykami naturalnymi są więc takie, które zawierają np. glikol propylenowy, agresywne środki myjące, a nawet szkodliwe parabeny. Na opakowaniach umieszczane jest wszystko, co pomoże w sprzedaży i zmyli klientów. Wystarczy obok nazwy produktu dopisać “produkt naturalny”, albo dodać np. znak graficzny z zielonymi dłońmi albo gałązkami, co ma uśpić czujność konsumentów.
Jeśli klient wytropi szkodliwy związek chemiczny w produkcie kosmetycznym i zgłosi to do UOKiK, urząd ma związane ręce. Skoro nie ma definicji co jest produktem naturalnym – nie sposób udowodnić producentowi naruszenie prawa. Pozostaje jedynie wiedza niektórych konsumentów oraz moralność producentów. A tej nie ma i nie może być, bo to przecież biznes.
Jak z definicją “kosmetyk naturalny” poradzono sobie we Francji? Tu co najmniej 95% składników musi mieć pochodzenie naturalne i równocześnie co najmniej 50% ma pochodzić z upraw ekologicznych. W Niemczech z kolei stworzono znak i certyfikat “BDiH-Standard”. Produkty spełniające co najmniej 60% standardu BDiH mogą używać nazwy: kosmetyk naturalny.
Jakie wnioski dla polskich konsumentów kupujących kosmetyki i kierujących się przy tym informacjami na opakowaniach? Cóż, należy kierować się nazwami znanych producentów i liczyć, że faktycznie ich produkt jest naturalny.
Kosmetyki naturalne: (c) Sadurski.com
Kosmetyki – grupa produktów służących do pielęgnacji, oczyszczania, ochrony i upiększania ciała. Wg ustawy z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach, kosmetykiem jest każda substancja przeznaczona do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie lub upiększanie.
Podział kosmetyków ze względu na część ciała, dla których są przeznaczone:
– środki do skóry
– włosów
– paznokci
– twarzy
Ze względu na funkcję:
– czyszczące
– pielęgnujące i ochronne
– zapachowe
– do zmiany wyglądu, czyli kosmetyki kolorowe.
Zobacz też:
> Lakier do paznokci ciekawostki
> Szminka ciekawostki
> Szampon ciekawostki