Namysłów ciekawostki zabytki atrakcje

Namysłów, woj. opolskie – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 21 sekund/y

Z czego słynie Namysłów ciekawostki i najważniejsze informacje o Namysłowie. Zabytki, atrakcje, co zobaczyć w Namysłowie

Namysłów informacje

1) Namysłów, to 16-tysięczne miasto w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Namysłów. Leży nad rzeką Widawą, dopływem Odry.

2) Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od słowa “myślenie” (rozumiane jako mądrość). W XIX-wiecznej niemieckiej książce o nazwach śląskich, Namyslow określono jako „Sitz kluger Leute” czyli „Siedziba mądrych ludzi”. Nazwę zgermanizowano, przez jakiś czas miasto nazywając: Namslau. Od 1946 r. obowiązuje obecna nazwa.

3) Miejscowość założono w XIII wieku, a prawa miejskie uzyskała około 1249 roku.

zamek w Namysłowie browar zabytki piwo
Browar oraz zamek. Foto: Jerzy Strzelecki / cc by-sa 3.0. Namysłów ciekawostki

Namysłów zabytki, co zobaczyć

4) Wiadomo, że zamek stał w Namysłowie na początku XIV wieku i początkowo był z drewna. Miał bogatą historię i wielu właścicieli. W latach 1705-1810 byli nimi Krzyżacy. Pod koniec XIX w. nabyła go rodzina Haselbach, będąca właścicielem namysłowskiego browaru. Późnorenesansowa studnia na dziedzińcu stoi od ok. 1600 roku. Stoi w centrum miasta, blisko browaru.

5) Późnogotycki Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Kościelna 1) pod koniec XIII w. był budowlą z drewna, a w XV w. stanęła murowana świątynia, wkomponowana w mury miejskie. Przez 130 lat był świątynią ewangelicką, po czym w 1655 r. wrócił do chrześcijan. W latach 1868-1869 został odnowiony w stylu neogotyckim. Do połowy XIX wieku ogrodzony murem teren przykościelny pełnił rolę cmentarza.

ratusz Namysłów ciekawostki zabytki atrakcje
Ratusz na rynku. Namysłów ciekawostki. Foto: Efka de / cc by-sa 2.5

6) Budynek ratusza (dwupiętrowy, z wieżą) stoi na rynku Namysłowa od II połowy XIV wieku. Budowla gotycka z czasem otrzymała wygląd renesansowy, a w 2002 r. jest pięknie odremontowana. Mieści się w niej Urząd Stanu Cywilnego, urzędy i restauracja. Codziennie w południe z wieży rozbrzmiewa namysłowski hejnał, grany na trąbce.

7) Gotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP stojący przy ul. Staromiejskiej 29, zbudowano w XV-XVI wieku. Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdująca się wewnątrz kościoła, została stworzona pod koniec XV wieku.

8) Gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary zaczęto budować w XIV wieku (wtedy powstało obecne prezbiterium). W 1420 r. dobudowano obok klasztor, który od 1536 r. przejęli protestanci i stworzyli tu szpital oraz magazyn. Po upaństwowieniu w 1810 r. majątków klasztornych, w 1812 r. kościół zamknięto i zamieniono w magazyn wojskowy. Potem kupiło go miasto, zamieniając go w magazyn wojskowy. Był nim aż do roku 1982, gdy budynek przekazano chrześcijanom.

9) Zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich Namysłowa. Niegdyś miały 1800 metrów długości, a na murach było 37 wież i 11 bastei.

Namysłów ciekawostki zabytki Brama Wjazdowa wieża Krakowska
Brama Wjazdowa oraz wieża Krakowska. Foto: Dawid Galus / cc by-sa 3.0

10) Zachowała się także Wjazdowa Brama Miejska z XIV wieku. To jedyna brama przez którą w średniowieczu wchodziło się na teren miasta, jaka zachowała się do naszych czasów. Obok bramy stoi 26-metrowa wieża, zwana Krakowską, Kreczmarską lub Prochową. Brama wraz z wieżą są zespolone i stanowią jedną całość. Stoją przy ul. Krakowskiej. To równocześnie punkt widokowy, lecz wcześniej należy się umówić.

11) Basztę Prochową zbudowano na przełomie XIV i XV wieku. Prawdopodobnie stała obok arsenału i magazynów prochu strzelniczego, stąd jej nazwa. Przylega do części dawnych murów miejskich.

12) Na namysłowskim rynku od ponad stu lat stoi neorenesansowa fontanna, z figurą amora.

13) Blisko rynku, przy ul. Szkolnej stoi budynek dawnej szkoły ewangelickiej z 1789 r. Mieści się w nim Izba Regionalna.

14) Przy ul. Piastowskiej w Namysłowie mieści się Muzeum Techniki Młynarskiej. Aby je zwiedzić, należy się wcześniej umówić.

Namysłów ciekawostki

15) Tradycje piwowarskie w Namysłowie sięgają XIV wieku. Słodownia działała przy zamku pod koniec XV wieku, a browar miejski utworzono w 1538 roku. Obecny browar założył niemiecki piwowar z Turyngii August Haselbach, który w 1862 r. osiadł w Namysłowie. Po II wojnie światowej browar upaństwowiono i wznowiono produkcję. Od 1999 r. 100% udziałów w spółce zakupiła amerykańska grupa kapitałowa. W 2019 r. wszystkie udziału przejęła Grupa Żywiec.

16) W Namysłowie ma swoją siedzibę Nadleśnictwo Namysłów.

Namysłów ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Głuchołazy
> Strzelce Opolskie atrakcje

miasta z klocków LEGO ciekawostki klocki Dania Legoland Poprzedni post Miasta z klocków LEGO
atrakcje na event Śląsk imprezy firmowe województwo śląskie eventy Następny post Atrakcje na firmowy event na Śląsku