Strzelce Opolskie atrakcje miasta

Strzelce Opolskie atrakcje zabytki co zobaczyć

Miasto Strzelce Opolskie atrakcje turystyczne, co zobaczyć w Strzelcach Opolskich gdy je odwiedzisz

Założone w XIII wieku, 20-tysięczne miasto w województwie opolskim, 33 km od Opola. Jego nazwa nawiązuje do strzelców – łowców książęcych, którzy niegdyś organizowali w tej okolicy łowy na zwierzynę. Strzelce Opolskie warto odwiedzić, aby poznać jego najciekawsze zakątki. Podopowiadamy, co zobaczyć będąc w Strzelcach Opolskich.

1. Ruiny zamku książąt piastowskich

W Strzelcach Opolskich zachowały się ruiny zamku książąt piastowskich z XIV wieku (adres: ul. Zamkowa, nieopodal ratusza). Książę opolski Bolek I na przełomie XIII i XIV w. zbudował zamek myśliwski, a wcześniej stała tu drewniana budowla. W XVI w. w wyniku przebudowy zamek uzyskał wygląd renesansowy. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1840 roku. W 1945 r. miasto oraz zamek spaliły wojska radzieckie. Obecnie zamek jest własnością prywatną i trwają prace remontowe. Nad jego zabezpieczonymi ruinami góruje wysoka, odrestaurowana wieża.

wieża zamkowa Strzelce Opolskie zamek ruiny zabytki
Odrestaurowana wieża zamkowa oraz ściany zamku, widok od strony parku
ruiny zamku w Strzelcach Opolskich zabytki atrakcje
Ruiny zamku w Strzelcach Opolskich

2. Kościół św. Wawrzyńca i średniowieczna baszta

Neobarokowy kościół św. Wawrzyńca (ul. H.Kołłątaja) zbudowano w latach 1904-1907. Stojąca obok dzwonnica, to niegdyś XV-wieczna baszta, przebudowana w XVIII wieku.

kościół św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich
Kościół św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich
baszta dzwonnica kościół św. Wawrzyńca
Dzwonnica kościoła św. Wawrzyńca kiedyś była basztą obronną

3. Śląska pieta i pomnik myśliwca

Na rynku przed ratuszem od 1929 r. stoi pomnik myśliwca. Jest też pomnik poświęcony Ofiarom Wojen i Przemocy, zwany Śląską Pietą. Wcześniej z jego miejscu, do 1991 r. stał pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej.

Śląska pieta na rynku w Strzelcach Opolskich
Śląska pieta na rynku w Strzelcach Opolskich
pomnik strzelca ratusz rynek Strzelce Opolskie ciekawostki
Pomnik myśliwca na tyłach strzeleckiego ratusza

4. Masztalarnia

Masztalarnia, to budynek z początku XIX w., znajdujący się w tzw. małym parku, w pobliżu ruin zamku. Pełnił funkcję stajni dla koni. Wykorzystywano je podczas polowań oraz wyścigów konnych. Ówczesna stadnina hrabiego Andrzeja Marii Renarda była znana w Europie. Nad wejściem do budynku znajduje się herb rodu Renardów.

Masztalarnia obok zamku Strzelce Opolskie atrakcje zabytki
Masztalarnia stoi obok ruin zamku. Strzelce Opolskie atrakcje

5. Ratusz przy rynku

Wiadomo, że strzelecki ratusz – siedziba władz miasta, stał już w XIV wieku. Po pożarze drugiego ratusza (1754), w latach 1844–1846 wybudowano nowy, w stylu neogotyckim, który do dziś jest siedzibą władz miasta. Ma wysoką wieżę i stoi przy ul. Myśliwca 1. Od 2010 r. wieża udostępniona jest dla zwiedzających.

ratusz w Strzelcach Opolskich
Ratusz w Strzelcach Opolskich, z prawej Śląska Pieta

6. Park przy zamku

Przy zamku w Strzelcach Opolskich, w miejscu ogrodu ozdobnego powstał park w stylu angielskim. Było to w czasie, gdy właścicielem miasta był Andrzej Renard (1795-1874). Park założono w 1832 r. i ma 65 ha powierzchni. W najstarszej części, tzw. małym parku, znajdują się ruiny zamku i budynek – masztalarnia. Stawy utworzono w parku w XIX wieku, a z uzyskanej ziemi utworzono sztuczne wzniesienia.

Wśród roślinności parku jest ponad 350-letni świerk pospolity, jeden z najstarszych okazów tego gatunku rosnących w Polsce. Obwód drzewa na wysokości pół metra od ziemi wynosi ok. 5 metrów.

park Strzelce Opolskie atrakcje co zobaczyć
Park w Strzelcach Opolskich

7. Neogotycka Wieża Ischl

W parku stoi neogotycka Wieża Ischl. Została wzniesiona w 1840 r. przez hrabiego Renarda. Jej pierwowzorem był gotycka wieża Kolorwat, zbudowana w austriackim miasteczku Ischl.

8. Szlak Hrabiego Renarda

Po zobaczeniu ruin zamku i budynku masztalarni, warto zrobić spacer po parku i połączyć go ze zdobywaniem wiedzy. Jest tu ścieżka ekologiczno-edukacyjna – Szlak Hrabiego Renarda.

Szlakiem Hrabiego Renarda park Strzelce Opolskie atrakcje park
Szlakiem Hrabiego Renarda – jedna z tablic w parku zamkowym

9. Kościół św. Barbary

Wszystkie wspomniane wyżej atrakcje Strzelec Opolskich znajdują się w centrum miasta i są położone stosunkowo blisko od siebie. Wystarczy dłuższy spacer. Miejscem oddalonym od nich jest barokowy, drewniany kościół św. Barbary. Stoi na cmentarzu przy ul. Opolskiej, wybudowano go w latach 1683-1690. Wczesnobarokowe ołtarze pochodzą z 2 połowy XVII wieku. Jeszcze wcześniejsza jest późnorenesansowa ambona z początku XVII wieku.

10. Mury obronne miasta

Miłośnicy przeszłości po zobaczeniu ruin zamku i innych budowli sprzed wieków, z zainteresowaniem zobaczą także resztki średniowiecznych murów obronnych, które niegdyś okalały Strzelce Opolskie. Można je zobaczyć przy ul. Kołłątaja.

11. Dawny browar

W centrum miasta znajduje się też budynek dawnego browaru, który wzniesiono pod koniec XIX wieku. Stoi w centrum, przy ul. Kościuszki 4.

browar Strzelce Opolskie atrakcje piwo
Strzelce Opolskie atrakcje: budynek dawnego browaru

12. Figura św. Jana Nepomucena

Atrakcje Strzelec Opolskich, to także architektoniczne detale, na które niektórzy lubią zwracać uwagę oraz sfotografować. Idąc od strony rynku w kierunku strzelistej wieży zamkowej, przechodzimy przez dawną bramę do parku, zaraz za którą są ceglane mury ścian zamku. Z lewej strony, we wnęce, znajduje się barokowa, XVIII-wieczna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena.

św. Jan Nepomucen figura zamek w Strzelcach Opolskich
Figura św. Jana Nepomucena

13. Kościół Bożego Ciała

Interesująca atrakcją Strzelec Opolskich jest Kościół Bożego Ciała, wzniesiony w latach 1825-1826. Stoi na rogu ulic: Opolskiej i Dąbrowskiego. To świątynia katolicka, jednak do lat 70. XX w. budynek był świątynią luterańską.

Strzelce Opolskie, to urokliwe miasto, w którym warto zatrzymać się, choćby na dwie godziny. W jego centrum (okolice rynku i ruin zamku) są niemal wszystkie miejsca i budowle, którymi szczyci się to miasto na Opolszczyźnie.

Strzelce Opolskie atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o miastach:
> Bodzentyn
> Kazimierz Dolny
> Iława