Ciekawostki o Iławie

Iława dworzec kolejowy ciekawostki atrakcje zabytki

Iława ciekawostki i najważniejsze informacje o Iławie. Miasto na Mazurach – atrakcje, zabytki

Z czego słynie Iława

1) 34-tysięczna Iława na Mazurach szczyci się Jeziorakiem, najdłuższym jeziorem w Polsce (27,5 km). Na liczącym ponad 3200 ha powierzchni jeziorze jest kilka wysp, w tym Wielka Żuława – największa śródlądowa wyspa w kraju (82,4 ha). Jeziorak na północy połączony jest z Kanałem Elbląskim, a dalej z Zalewem Wiślanym. Miłośnicy żeglowania i sportów wodnych w wakacje znajdą tu wiele atrakcji.

2) Najstarszym zabytkiem Iławy jest gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, zbudowany w XIV wieku, obok którego zachował się również XIV-wieczny fragment murów miejskich. Wiek później do kościoła dobudowano wieżę.

Iława kościół Przemienienia Pańskiego

Gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, z lewej wieża

3) Podobnie jak wieża kościoła, nad miastem Iława góruje wieża budynku ratusza. Zbudowany w 1910-12 roku, niegdyś nazywany Perłą Prus Wschodnich. Codziennie w południe z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał. W wakacje (w każdą środę) z 28-metrowej wieży można podziwiać widoki na Jeziorak i miasto. Do 1995 r. budynek ratusza był halą targową.

4) Obok ratusza mieści się gmach Kinoteatru, zbudowany w latach 1916-22. Początkowo była tu hala miejska (stadthale) na tysiąc osób.

Iława ratusz

Ciekawostka: tak wygląda gmach ratusza w Iławie

5) Trzy wspomniane budynki znajdują się w bliskim sąsiedztwie, więc po ich obejrzeniu możemy udać się nad Jeziorak. W Iławie oprócz niedawno wybudowanego 5-gwiazdkowego Grand Hotelu Tiffi jest wiele hotelików i kwater, z których mogą skorzystać turyści.

6) Iława szczyci się też czterema XVIII-wiecznymi rzeźbami barokowymi stojącymi w Parku Miejskim oraz budynkiem dworca kolejowego, kiedyś największego dworca w Prusach Wschodnich (patrz foto na samej górze). Także sporą bazą obiektów rekreacyjnych i sportowych.

Iława ratusz Wesoły Wieżowiec

Ciekawostka: Wesoły Wieżowiec przed budyniem ratusza Iławy

Iława ciekawostki w skrócie

7) Niegdyś Iława nosiła nazwę Deutsch Eylau.
8) W Iławie jest amfiteatr im. Louisa Armstronga.
9) Nad Jeziorakiem są dwa strzeżone kąpieliska: przy ul. Kajki i ul. Chodkiewicza.
10) Dawne nazwy wyspy Wielki Ostrów, to: Gross Werder i Scholtenberg. Poza wakacjami to wyspa niezamieszkała. Można się tu dostać promem lub statkiem Ilavia.
11) Przez miasto przepływa rzeka Iławka.

Iława ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach.

Zobacz też:
> Najszybszy karykaturzysta – atrakcja na event np. w Grand Hotelu Tiffi w Iławie
> Eventy ciekawostki