Mrągowo. Źródełko Miłości i jego legenda

Mrągowo Źródełko Miłości jezioro Czos legenda

Są takie miejsca na świecie, do których zakochani bardzo chcieliby dotrzeć. Szczególnie, jeśli to świeże uczucie, które chciałoby się zatrzymać w sercach na zawsze. Jednym z takich miejsc jest Źródełko Miłości nad jeziorem Czos, w Mrągowie

Informacja o istnieniu tego miejsca pojawia się na tablicy, obok mrągowskiego amfiteatru. Tego, który widzimy czasem w telewizji, przy okazji występów popularnych kabaretów. Bo w Mrągowie, w tym właśnie amfiteatrze, odbywa się co roku Mazurska Noc Kabaretowa, a także nie mniej znany Piknik Country. Jeśli więc zdarzy ci się trafić w to miejsce i jesteś ze swoją „drugą połówką”, można wybrać się na spacer do Źródełka Miłości, niegdyś zwanego Źródełkiem Zdrowia.

Mrągowo Źródełko Miłości jezioro Czos legenda
Źródełko Miłości (na dole) wpływa do jeziora Czos

Jak dotrzeć do Źródełka Miłości?

Jeśli przed tobą jest scena amfiteatru i znajdujące się zaraz za nią jezioro Czos, należy skierować się w lewo. Jest tu deptak, potem ścieżka. Kilkaset metrów spaceru wśród drzew, z lewej brzeg jeziora. Co jakiś czas tablice edukacyjne opisujące tutejszą przygodę. Wreszcie źródełko, i obok niego też tablica, z której można dowiedzieć się o tym miejscu więcej. I przeczytać legendę związana ze Źródełkiem Miłości.

Mrągowo Źródełko Miłości jezioro Czos legenda
Tablica informacyjna, w głębi ławki i i Źródełko Miłości

Legenda i zakochani

Skoro już tu trafiliście, warto napić się wody z tryskającego spod ziemi źródełka, którego woda kilka metrów dalej wpada do jeziora. Pary, które tu napiją się wody, mają podobno gwarantowaną miłość na zawsze.

Niegdyś mieszkańcy Mrągowa w Niedzielę Wielkanocną szli tu po wodę. Czerpana tuż przed wschodem słońca miała pono czarodziejskie moce.

Ze Źródełkiem Miłości wiąże się legenda, pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza, gdy Mrągowo nazywało się Sensburg. Wtedy to jeden z biednych mieszkańców dał poborcy podatkowemu złotego dukata. Skąd u biedaka złoty dukat? Biedaka schwytano, aby powiedział skąd ma złotego dukata. Może kogoś okradł, lub co gorsza zabił dla zysku? Zastraszony biedak zdradził, że złotego dukata znalazł w Świerkowym Wąwozie nad jeziorem Czos. Sensacyjna wieść szybko rozeszła się wśród mieszkańców, więc wszyscy chwycili za łopaty i pobiegli, aby odkopać skarb. Bo pewnie złotych monet jest tam więcej.

Mrągowo Źródełko Miłości jezioro Czos legenda
Źródełko Miłości (z prawej). Na górnym foto w zbliżeniu

Wszyscy przekopali okolice w poszukiwaniu skarbu, lecz niczego nie znaleźli i wrócili do swych domostw. Na miejscu pozostał starzec. Stwierdził, że wszystkie miejsca w Świerkowym Wąwozie przekopano, z wyjątkiem jednego – tuż obok brzegu jeziora. Gdy wbił łopatę w ziemię, trysnęła woda, oblewając go. Ponieważ miał reumatyzm, wrócił szybko do domu. Zmienił odzież i wskoczył do łózka aby się ograć. Rano okazało się, że jest zdrów! Źródełko ma moce uzdrawiające! Wkrótce to miejsce nazwano Źródełkiem Miłości i przychodzono tu, aby napić się wody, mającej uzdrowicielską moc.

Źródełko Miłości – nie tylko w Mrągowie

Na szczęście to nie jedyne Źródełko Miłości w Polsce. Miejsca o tej samej nazwie są również w Karpaczu, Krynicy Zdroju (na Górze Parkowej), Ojcowie) Ojcowski Park Narodowy), Tyliczu, Czernej, Drezdenku, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Suścu na Roztoczu. Także w Olsztynie (źródełko zaręczynowe, zwane też Źródełkiem Miłości, nad rzeką Łyną). Te miejsca również mają swoje legendy. Zakochani mogą więc wyznać swe uczucia nie tylko nad jeziorem Czos w Mrągowie.

Źródełko Miłości tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dowcipy o miłości
> Ciekawostki o Walentynkach
> Wierszyki na Walentynki