ratusz Mrągowo ciekawostki zabytki atrakcje

Mrągowo – zaskakujące ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 9 sekund/y

Z czego słynie Mrągowo ciekawostki i informacje. Atrakcje i zabytki Mrągowa na Mazurach. Jezioro Czos, Piknik Country i kabarety

1) Mrągowo, to ponad 20-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim. To także siedziba władz powiatu mrągowskiego oraz wiejskiej gminy Mrągowo.

Mrągowo ciekawostki i informacje

2) Miejscowość założono w 1348 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1407 roku.

3) Na herbie Mrągowa od XVI wieku znajduje się czarna łapa niedźwiedzia z pazurami.

4) Mrągowo leży nad jeziorem rynnowym Czos, jednym z jezior Pojezierza Mrągowskiego. Jezioro ma długość 5 km, szerokość od 400 do 1000 metrów, a jego maksymalna głębokość przekracza 40 metrów. Na północno-zachodnim brzegu znajdują się kąpieliska miejskie, przystanie oraz kempingi. Jest promenada i molo. W sezonie letnim po jeziorze Czos pływają statki wycieczkowe.

5) Mrągowo podzielone jest na kilka osiedli. Są to: Centrum, oraz osiedla: Brzozowe, Grunwaldzkie, Medyk, Metalowców, Nikutowo, Parkowe.

6) Od 1982 r. w Mrągowie organizowany jest międzynarodowy festiwal muzyczny o nazwie Piknik Country. Odbywa się na przełomie lipca i sierpnia i na imprezę przybywa kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dzięki Piknikowi Country Mrągowo jest znane nie tylko w Polsce.

Mrągowo – rynek, ratusz i muzeum

7) Centralnym placem Mrągowa jest Plac Michała Kajki. To rynek miejski, mający rozmiary 100×70 metrów, otoczony domami z przełomu XIX i XX wieku. Część z nich została zniszczona podczas II wojny światowej.

8) Między Placem Kajki a Małym Rynkiem, przy ulicy Ratuszowej stoi klasycystyczny gmach ratusza, zbudowany w latach 1822-1825. Wcześniejszy ratusz zbudowano w XV wieku i spłonął wraz z 130. domami podczas pożaru w 1698 roku.

ratusz Mrągowo ciekawostki zabytki atrakcje
Ratusz i pomnik Jana Pawła II. Mrągowo ciekawostki

9) W budynku ratusza mieści się muzeum, będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Powstało w 1969 r. na bazie Izby Regionalnej istniejącej od 1966 roku. To muzeum całoroczne, mające trzy ekspozycje stałe. Dwie historyczne (“Okolice Mrągowa w pradziejach” oraz “Z dziejów Mrągowa i okolic”), przyrodniczą (“Świat zwierząt Pojezierza Mazurskiego”) i biograficzną, (jest w Strażnicy Bośniackiej) poświęconą niemieckiemu pisarzowi Ernstowi Wiechertowi (1887-1950).

Co jeszcze zobaczyć w Mrągowie

10) Kościół ewangelicko-augsburski zbudowano w XVIII wieku i stoi obok ratusza. Zbudowano go w miejscu wcześniejszej, XV-wiecznej świątyni z drewna.

kościół Mrągowo ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół ewangelicko-augsburski obok ratusza w Mrągowie

11) Neogotycki kościół pw. św. Wojciecha stoi przy ulicy Królewieckiej. Został zbudowany w 1860 roku.

12) Na Wzgórzu Jaenike w parku im. W. Sikorskiego w Mrągowie stoi Wieża Bismarcka. Ma 23 metry wysokości i zbudowano ją w latach 1902–1906. Powstała z inicjatywy burmistrza Hermana Jaenike i rady miasta Mrągowo. Stanęła w miejscu, gdzie wcześniej stał ceglany wiatrak.

13) Na placu Wyzwolenia w Mrągowie od 1973 r. stoi pomnik Mikołaja Kopernika, odsłonięty w 500. rocznicę jego urodzin. W Mrągowie są też m.in. pomniki: Jana Pawła II (skwer Jana Pawła II), patrona miasta – Mrongowiusza (ulica Królewiecka), XXXV-lecia PRL (plac marszałka Józefa Piłsudskiego).

14) Skwer Jana Pawła II ma ok. 1 ha powierzchni. Powstał w latach 60. XX wieku, w miejscu kamienic zburzonych podczas II wojny światowej.

amfiteatr Piknik Country Mrągowo ciekawostki zabytki atrakcje
Amfiteatr nad jeziorem Czos. Mrągowo ciekawostki

15) Amfiteatr nad jeziorem Czos zbudowano w latach 80. XX wieku. Odbywają się tu imprezy kulturalne i rozrywkowe, m.in. Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Muzyki Kresowej. Obecny obiekt zbudowano w 2011-2012 roku.

16) Niemal 80 pojazdów wojskowych, pożarniczych i milicyjnych, a nawet sprawny czołg T-34, znajduje się w Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Założył je w 2010. r kolekcjoner Sławomir Trzeciakiewicz.

17) Na obrzeżach Mrągowa od 2008 r. znajduje się miasteczko Mrongoville, zbudowane w stylu Dzikiego Zachodu.

18) Idąc wzdłuż jeziora Czos, 500 metrów w lewo od amfiteatru, docieramy do Źródełka Miłości. Pary, które tu napiją się wody, mają podobno gwarantowaną miłość na zawsze.
> Tu więcej

19) Na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie od 2005 r. działa wyciąg narciarski.

Mrągowo ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Mikołajki
> Ostróda
> Olsztyn

antywirus Android smartfon antywirusy smartfony na smartfona Poprzedni post Antywirus na Androida — 5 najlepszych antywirusów na telefon
wędkarstwo hobby sklep wędki Następny post Czy wędkarstwo, to drogie hobby?