ratusz wieża Szczytno ciekawostki atrakcje zabytki województwo warmińsko-mazurskie

Województwo warmińsko–mazurskie

Czas czytania:5 minut/y, 24 sekund/y

Poznaj województwo warmińsko–mazurskie ciekawostki, informacje, miasta, zabytki woj. warmińsko-mazurskiego. Z czego słynie Warmia i Mazury

Województwo warmińsko–mazurskie liczy około 1,4 mln mieszkańców. Przez wielu nazywane jest Krainą Tysiąca Jezior. Tych jezior jest ponad trzy tysiące, więc jest to obszar z największą ilość zbiorników wodnych w Polsce. Mazurskie Jeziora są jedną największą atrakcją tego regionu, z czego najbardziej cieszą się miłośnicy żeglarstwa oraz wakacyjnego wypoczynku nad wodą.

Poznaj wybrane, znane i mniej znane miasta i miejscowości, zabytki i miejsca, które warto odwiedzić. Województwo warmińsko–mazurskie

1. Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński, to kilkunastotysięczne miasteczko z malowniczym zamkiem, leżącym na Szlaku Zamków Gotyckich. Zamek jest dawną siedzibą Zakonu Krzyżackiego, ao przyłączeniu Warmii do Księstwa Polskiego stał się siedzibą biskupów. Oprócz zwiedzenia krzyżackiej fortecy, dookoła niej można przejść się fosą, lub przepłynąć gondolą po kanałach.

Lidzbark Warmiński zamek-ciekawostki warmińsko-mazurskie
Zamek w Lidzbarku Warmińskim, województwo warmińsko-mazurskie

2. Nidzica

Nidzica, to kilkunastotysięczne miasto, w którym stoi jedna z najpotężniejszych średniowiecznych warowni w regionie. Zamek był siedzibą komtura i miał duże znaczenie strategiczne, więc został świetne ufortyfikowany. Ma cztery skrzydła, a zewnętrzny mur wzmocniony jest dwoma bastejami. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Nidzkiej, galeria sztuki oraz hotel i restauracja.

> Nidzica ciekawostki

3. Kanał Elbląski

To kanał, który został uznany za jeden z 7 cudów Polski. Ma ponad 150 kilometrów długości i łączy jeziora Druzno oraz Jeziorak. Po kanale odbywają się rejsy statkami. Oryginalne choćby ze względu na konieczność pokonywania przez statki różnic wysokości. Odbywa się to za pomocą specjalnych śluz oraz… po ziemi. Niecodzienny widok statków przemieszczających się po lądzie, jest wart zobaczenia zarówno z lądu jak i z perspektywy pasażera statku.

> Kanał Elbląski

kanał elbląski ciekawostki historia województwo warmińsko-mazurskie
Fragment Kanału elbląskiego, województwo warmińsko-mazurskie

4. Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne

Święta Lipka, to mała wieś na Pojezierzu Mrągowskim w gminie Reszel, w którym znajduje się Sanktuarium Maryjne, cel wielu pielgrzymek. To jedno z największych miejsc kultu na Warmii i Mazurach, nazywane przez niektórych Częstochową północy. Jego początki sięgają XIV wieku.

5. Rapa – piramida

Piramida w Rapie, jest jedną z niewielu piramid istniejących w Polsce. Znajduje się ona tuż przy granicy polsko-rosyjskiej. Jest to grobowiec wybudowany przez rodzinę Von Fahrenheit, która chciała stworzyć grobowiec wzorowany na egipskich piramidach. Radiesteci wierzą, że piramida znajduje się na przecięciu żył energetycznych i jest miejscem niezwykłej mocy.

Rapa piramida ciekawostki województwo warmińsko-mazurskie
Piramida w Rapie, województwo warmińsko-mazurskie. Foto: mzopw / cc by-sa 3.0

6. Rzeka Krutynia

Krutynia, to jedna z najpiękniejszych rzek Polski, które oferują doskonałe warunki do spływów kajakowych. Rzeka posiada bardzo wolny nurt, jest płytka, kręta i przepływa przez rezerwat przyrody.

7. Wilczy Szaniec koło Kętrzyna

W latach 1941-44 była tu główna, tajna kwatera Hitlera, z której dowodził inwazją na Rosję. Pomimo olbrzymich rozmiarów, była doskonale zamaskowana i ukryta w lasach. O tym miejscu nie wiedziały wywiady aliantów. Przeprowadzono tu jeden z zamachów na Hitlera, co pokazano w filmie “Walkiria”, w Reżyserii Bryana Singera. Podczas wycofywania się niemieckich wojsk, kwatera została przez nich wysadzona w powietrze, dlatego większość budynków jest dziś niemal doszczętnie zniszczona.

> Kętrzyn ciekawostki

8. Frombork i Kopernik

Frombork, to miasteczko nad Zalewem Wiślanym, w którym Mikołaj Kopernik spędził 30 lat życia i stworzył swe dzieło “O obrotach sfer niebieskich”. Został pochowany pod posadzką fromborskiej katedry. Do największych zabytków Fromborka należy Wzgórze Katedralne z gotycką katedrą i wieża wodna. Naprzeciwko katedry znajduje się Wieża Kopernika ze rekonstruowaną pracownią astronomiczną. Na miłośników kosmosu i astronomii czeka jeszcze jedno interesujące miejsce na Wzgórzu Katedralnym – planetarium, a także wahadło Foucaulta pod którym obraca się Ziemia, a płaszczyzna jego ruchu pozostaje stałą.

> Poznaj Frombork

Frombork zamek Mikołaj Kopernik pomnik
Frombork. Zamek i pomnik Mikołaja Kopernika

9. Reszel

Reszel, to nieduże, 5-tysieczne miasteczko również uważane za perłę tych okolic. Jest tu zabytkowy most gotycki i zamek Biskupów Warmińskich, uważany za perłę architektury średniowiecza i budownictwa obronnego. Z wieży strzelistej fary można podziwiać panoramę całego Reszla i okolic.

10. Gietrzwałd

Miejsce ważne szczególnie dla osób religijnych. W 1877 roku miało tu miejsce objawienie Matki Boskiej, które uważane jest przez Kościół za jedyne w Polsce potwierdzone w Polsce objawienie. Co roku wędrują do tego miejsca pielgrzymki osób modlących się o uzdrowienie. Poza kościołem przy którym miało miejsce objawienie, znajduje się tu również droga krzyżowa i źródełko z wodą poświęconą przez Matkę Boską. To, miejsce w którym wierni czują spokój i wyjątkową atmosferę.

Gietrzwałd Sanktuarium Maryjne warmińsko-mazurskie ciekawostki
Sanktuarium Maryjne. Gietrzwałd, województwo warmińsko-mazurskie. Foto: Bogitor / cc by-sa 3.0

11. Spychowo

Większość z nas kojarzy tę miejscowość z filmem “Krzyżacy”, gdzie mieszkał Jurand ze Spychowa. Prawda jest taka, że Spychowo nazywa się tak dopiero od lat 60. XX wieku, a wcześniej wieś nazywała się Puppen. To popularność ekranizacji powieści Sienkiewicza sprawiła, że osadnicy przybyli to po II wojnie światowej, zapragnęli, aby ich wieś nazwano Spychowem. Jedną z ciekawych atrakcji miejscowości jest letnia impreza “Powrót Juranda do Spychowa”.

12. Wydminy i jezioro

Wydminy, to około 2,5-tysięczna wieś o ciekawej historii, która przez zaledwie 2 miesiące w roku 1945 była miastem. Leży nad Jeziorem Wydmińskim (ponad 330 ha powierzchni), na którym jest osiem wysp. Największa ma aż 47 ha powierzchni i z brzegiem połączona jest mostem. Tutejszy XVI-wieczny kościół ewangelicki do pożarze odbudowano, po zniszczeniach podczas I wojny światowej został odrestaurowany w 1925 roku, a po III wojnie światowej został świątynią katolicką.

13. Stare Juchy

Malownicze miejscowość niedaleko Ełku. Mieszkało tu niegdyś jedno z jaćwieskich plemion. Grodzisko Jaćwingów znajdowało się na Górze Zamkowej, a leżący w pobliżu wielki głaz, pełnił rolę miejsca ofiarnego. Ściekająca z niego krew (w języku jaćwieskim: jucha), dała nazwę miejscowości Stare Juchy. Warto tu również zobaczyć XVI-wieczny kościół.

14. Drogosze i pałac

Pałac Dönhoffów nazywany jest wschodniopruskim wersalem, głównie ze względu na jego wielkość oraz zgromadzone przez właścicieli dzieła sztuki. Podobno pałac posiada tyle kominów ile miesięcy ma rok (12), tyle komnat ile rok ma tygodni (52), tyle okien ile jest dni w roku (365) i tyle kolumn, ile jest pór roku (4) oraz tyle balkonów, ile jest dni w tygodniu. Kto chce, może spróbować policzyć.

15. Tabórz i sosny

Na terenie rezerwatu przyrody Sosny Taborskie rosną znane od wieków sosny. Mają gładkie, idealnie proste pnie, osiągające wysokość 40 metrów, dzięki czemu wykorzystywane były do budowy masztów. Maszty z sosen Taborskich stawały na żaglowcach floty brytyjskiej oraz holenderskiej i były poszukiwane w całej Europie. Królowa Danii zamówiła tutejsze sosny dla swojej floty już w XVI wieku, a ich właściwościami zachwycony był Napoleon. W Paryżu w 1900 roku zaprezentowano przekroje drzew z Taborza, jako najlepszy surowiec sosnowy na świecie.

Województwo warmińsko–mazurskie ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Szczytno

Zobacz też:
> Giżycko
> Ostróda
> Województwo Dolnośląskie

smartfon jaki wybrać smartfony Poprzedni post Znajdź telefon odpowiedni dla siebie
umiejętności społeczne komunikacja psychologia Następny post Umiejętności społeczne można trenować