Haga – miasto w Holandii. Ciekawostki

Trybunał Sprawiedliwości Haga ciekawostki atrakcje Holandia

Haga ciekawostki i najważniejsze informacje o holenderskim mieście, w skrócie

Miasto Haga

1) Półmilionowa Haga (Den Haag), to miasto w zachodniej Holandii, nad Morzem Północnym. Znajduje się tu duży port rybacki.

2) Choć konstytucyjną stolicą Królestwa Holandii jest Amsterdam, to w Hadze jest siedziba holenderskiego rządu, parlamentu, ministerstw i ambasad (w tym ambasada polska). Urzęduje tu również głowa państwa – król. W Hadze jest także dużo międzynarodowych instytucji, np. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (International Court of Justice) – patrz foto na górze.

3) W herbie Hagi jest bocian trzymający w dziobie węża.

4) W Hadze działa metro, jeżdżą też autobusy i tramwaje. Są dwa duże dworce kolejowe: Den Haag Central i Den Haag Hollands Spoor. Najbliższym lotniskiem Hagi jest port lotniczy Rotterdam.

miasto Haga ciekawostki atrakcje zabytki Holandia
Plac w centrum Hagi i i nowoczesne wieżowce. Foto: Rene Mensen / cc by-sa 2.0

5) Trochę mniej niż połowa mieszkańców Hagi, to Holendrzy. Mieszkają tu ludzie z wielu krajów, w tym Polacy. 2,5% mieszkańców Hagi, to Polacy. To największe skupisko Polaków w Holandii.

6) Od 1682 r. istnieje w Hadze Królewska Akademia Sztuki, a od 1826 r. królewskie Konserwatorium Muzyczne. Jest też Biblioteka Królewska, którą założono w 1789 roku.

7) Haga, to jedna z 355. gmin holenderskich. Nazwa gminy, to:
Gemeente’s-Gravenhage. Jest podzielona na 8 dzielnic (Stadsdeel) i 44 osiedla (Wijk).

8) Wśród miast partnerskich Hagi jest Warszawa.

Zabytki i atrakcje Hagi

9) Najciekawszym zabytkiem Hagi jest XIII-wieczna gotycka budowla, niegdyś zamek – Ridderzaal. W środku jest sala rycerska, w której co roku zbiera się tu parlament Holandii.

Ridderzaal Haga ciekawostki atrakcje zabytki
Ridderzaal, słynny zabytek w Hadze. Foto: me / cc by-sa 3.0

10) Inne ciekawe zabytki Hagi, to m.in. pałace królewskie Paleis Huis ten Bosh i Paleis Noordeinde, XVI-wieczny ratusz, XIV-XV-wieczny kościół Grote Kerk.

11) Przy Korte Vijverberg 8 w Hadze, w pałacu z lat 1633-1644, mieści się holenderskie muzeum narodowe – Królewska Galeria Malarstwa – Mauritshuis (Dom Maurycego). Muzeum otwarto w 1822 roku. Są tu obrazy najwybitniejszych niderlandzkich i flamandzkich artystów, m.in. Rembrandta, Johannesa Vermeera, Jana Steena, Fransa Halsa, Antoona van Dycka.

12) W Hadze jest Madurodam – miasteczko miniatur zabytków Holandii.

13) Najpopularniejsza plaża w Holandii znajduje się w Hadze, w dzielnicy Scheveningen. Jest tu kąpielisko, piękna piaszczysta plaża wzdłuż której rozciąga się promenada spacerowa. Jest też molo mające 400 metrów długości, a jeden z hoteli – Kurhaus Hotel, to zabytkowa budowla z 1885 roku. Jest tu również nieduże oceanarium/akwarium Sea Life. Dzielnica, w której jest plaża jest dobrze skomunikowana z resztą miasta, więc można tu dojechać autobusem lub tramwajem.

14) W Hadze na ulicy Doubletstraat znajduje się dzielnica czerwonych latarni, gdzie pracują panie lekkich obyczajów.

Haga ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bruksela
> Bilbao
> Genewa