25 ciekawostek o Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi Łódź ciekawostki atrakcje

Łódź ciekawostki o Łodzi, które warto poznać. Z czego słynie miasto Łódź, co warto zobaczyć?

Łódź ciekawostki i informacje

1) Łódź, to ponad 650-tysięczne miasto w centralnej Polsce, siedziba województwa łódzkiego. Trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto Polski, po Warszawie i Krakowie. Osada istniała w XIV wielu, a prawa miejskie Łódź otrzymała w 1423 roku.

2) Kiedyś miasto nazywało się Łodzia. Oczywiście nazwa nawiązuje do łodzi – środka transportu pływającego po wodzie.

3) Choć w rejestrze zabytków jest ponad 350 obiektów, Łódź nie może poszczycić się wieloma atrakcyjnymi zabytkami sprzed wieków. Zdecydowana ich większość podchodzi z XIX i XX wieku.

4) Obecny podział miasta Łódź, to pięć dzielnic: Bałuty, Widzew, Śródmieście, Polesie i Górna. Jest tu 36 osiedli.

kościół Zesłania Ducha Świętego Archiwum Państwowe Łódź ciekawostki atrakcje
Łódź. Kościół Zesłania Ducha Świętego oraz Archiwum Państwowe (z prawej)

Ciekawostki o Łodzi

5) Ulica Piotrkowska, najbardziej znana ulica w Łodzi, jest potocznie zwana „Pietryną”. Ulica jest dla turystów dobrym punktem orientacyjnym względem innych miejsc miasta, podobnie jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

6) Pierwsze tramwaje wyjechały na ulice Łodzi w roku 1898. Dziś łączna długość tras linii tramwajowych wynosi ponad 124 km i jest zaliczana do najdłuższych w Europie.

7) Łódź była nazywana kiedyś miastem kominów. Jeszcze po II wojnie światowej było ich 300. Do dziś zostało ich ok. 60.

8) Łódź nazywana jest „miastem rzek„, ponieważ przepływa przez nią ok. 20 rzek o łącznej długości 127 kilometrów.

9) Obecnie najwyższym budynkiem mieszkalnym miasta jest jeden z wieżowców ŚDM czyli Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Stoi przy ul. Piotrkowskiej 182 i ma 78 metrów wysokości. Jest i tak mniejszy od wieży Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki (ul. Piotrkowska 265) mającej 104,5 metra wysokości.

ulica Piotrkowska Łódź ciekawostki atrakcje
Kamienice przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

10) Najstarszy łódzki wieżowiec – Wieżowiec Centrali Tekstylnej, czasami jest nazywany Łódzkim Pałacem Kultury lub Łódzkim brudasem. Ma 54 metry wysokości, a wraz z masztem 72.

11) Animowany serial Misiu z “klapniętym“ uszkiem czyli Miś Uszatek jest uwielbiany przez dzieci w Polsce oraz na świecie. Został wyprodukowany w Łodzi w latach 1975–1987 i stał się najlepiej sprzedającym produktem Telewizji Polskiej. W 2009 r. przy ul. Piotrkowskiej 87 odsłoniętego Pomnik Misia Uszatka.

12) Trakt Piotrkowski jest uważany za najdłuższą handlową ulicę w Europie.

13) Przed Teatrem Wielkim w Łodzi (Plac Dąbrowskiego) w 2009 r. odsłonięto fontannę długości 35 metrów i szerokości 7 metrów. W zamyśle autora miała przedstawiać morską falę. Z powodu kształtu szybko jednak została okrzyknięta (kobiecą) waginą.

wagina Teatr Wielki Łódź ciekawostki atrakcje
Wagina. Teatr Wielki na zdjęciu nie mieścił się. Łódź ciekawostki

14) Park Śledzia, to nieoficjalna nazwa Parku Staromiejskiego, który znajduje się na terenie dawnego targu rybnego sprzed II wojny światowej.

15) Wiele nazw miejscowości oraz osiedli mieszkaniowych położonych na terenie Łodzi oraz województwa łódzkiego, zawdzięcza swoje nazwy drzewom. Ma to związek z dawnym leśnym charakterem terenów, które zajmuje obecnie Łódź.

Łódź – ciekawe miejsca

16) Cmentarz Żydowski (kirkut) w Łodzi ma 42 hektary to powierzchni. Jest więc największym w Europie cmentarzem żydowskim. Na jego terenie znajduje się największy na świecie dom pogrzebowy.

17) Jeśli chcesz spotkać kota Filemona i Bonifacego czyli bohaterów wyprodukowanego w Łodzi znanego niegdyś serialu animowanego pt. ”Kot Filemon”, odwiedź Muzeum Kinematografii znajdujące się w tym mieście. Przed wejściem można stoją pomniki obu sympatycznych kociaków.

18) Wspomniane wyżej Muzeum Kinematografii jest jedynym tego typu muzeum w Polsce. Mieści się z zabytkowej, XIX-wiecznej kamienicy. Muzeum jest gratką dla miłośników kina.

19) Poeta Julian Tuwim (1894-1953) urodził się w Łodzi, a obok kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 104 od 1999 roku stoi jego metalowa figura na ławeczce, będąca częścią tzw. Galerii Wielkich Łodzian. W Łodzi na kamienicy przy jest też rzeźba upamiętniająca poetę, zwana Dupą Tuwima. Metalowe pośladki Tuwima można pocałować, o co kiedyś prosił czytelników w wierszu. Rzeźba aktualnie jest w podwórku przy ulicy Piotrkowskiej 101.

Julian Tuwim, to autor m.in. znanych wierszy dla dzieci: „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, Słoń Trąbalski”.

ulica Piotrkowska Łódź ciekawostki atrakcje
Łódź. Zdobienia jednej z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej

20) Przy ul. Piotrkowskiej 104 stoi dawny pałac Juliusza Heinzla, wybudowany w 1880 roku. Obecnie jest w nim siedziba Urzędu Miasta Łodzi.

21) Łódzki OFF jest uważany za najmodniejsze miejsce w Łodzi. To teren dawnej fabryki bawełny, gdzie mieszkańcy spotykają się w tzw. OFF-ie. To centrum kreatywnego przemysłu pełne klubów, pracowni artystycznych i architektonicznych, sklepów, małych chińskich barów oraz eleganckich restauracji.

22) Muzeum Dętka, to stare, niedawno odnowione kanały znajdujące się pod placem Wolności. Wybudowano je w celu płukania sieci kanalizacyjnych w centrum miasta. To bardzo małe muzeum, a w środku można oglądać tę ciekawą wystawę zdjęć i przedmiotów oraz podziwiać konstrukcję od środka.

23) Pasaż Róży projektu Joanny Rajkowskiej okazał się być jednym z najbardziej spektakularnych projektów w przestrzeni miejskiej w Łodzi. To ta sama artystka, która zaprojektowała sztuczną palmę na środku ronda de Gaulle’a w Warszawie.

24) Przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi w roku 1993 został otwarty pierwszy sklep drogerii Rossman.

25) Centrum Handlowe Manufaktura (ul. Drewnowska 58) otwarto w 2006 roku. Powstało na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego, zbudowanego pod koniec XIX wieku.

Łódź ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Muzeum Miasta Łodzi

Zobacz też:
> Warszawa ciekawostki
> Ciekawostki o Krakowie
> Poznań ciekawostki