Góry Świętokrzyskie ciekawostki

Góry Świętokrzyskie – atrakcje dla każdego

Czas czytania:2 minut/y, 31 sekund/y

Góry Świętokrzyskie położone są w centralnej części Wyżyny Kieleckiej a ich nazwa pochodzi od relikwii drzewa Krzyża Świętego, który znajduje się w klasztorze. Kiedyś niedostępne, trudne do pokonania góry, znane z tajemniczych jaskiń i niezwykłych wklęsłych i wypukłych form a także rumowisk skalnych. Na ich szczycie znajdują się głazy, które w opowieściach anegdociarzy wskazywane są, jako stołki czarownic, które w noc świętojańską zlatywały się na Łysicę

Góry Świętokrzyskie – czym można się zachwycić

Ze szczytu Łysej Góry rozchodzi się widok na pobenedyktyńskie opactwo z relikwiami Świętego Krzyża, znajduje się tam również Muzeum Misyjne i krypty z mumią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. To do tego miejsca corocznie odbywają się pielgrzymki. Dalej roztacza się widok na szczyt z Nowej Słupi, który nosi nazwę Trakt Królewski. Przepiękna panorama niespotykana nigdzie więcej.

Zdobywanie szczytów Gór Świętokrzyskich należy do zadań rekreacyjnych, jedynie dla osób pierwszy raz zmagających się z tym wyzwaniem może okazać się wyczynem. Podczas letniego wypoczynku można bez większego problemu pokonać górskie wzniesienia (612 m n.p.m.). Wystarczy z miejscowości Święta Katarzyna rozpocząć wędrówkę przez puszczę jodłową i kierować się na szlak prowadzący na Łysicę, aby po 40 minutach znaleźć się na jej szczycie. Warto wiedzieć, że w tej miejscowości znajduje się wyjątkowe źródełko.

Na przebycie szlaku przez Łysicę na Święty Krzyż trzeba poświęcić cztery godziny w lecie i sześć godzin w czasie zimy. Jednak zimą trzeba uważać szczególnie, ponieważ szlaki pokryte są śniegiem i spadziste stoki mogą być oblodzone. Znawcy polskich gór dowodzą, że można w nich odkryć całą historię Ziemi. Nierzadko można znaleźć odciski amonitu w skale, tropy dinozaurów lub gadów kopalnych.

Góry Świętokrzyskich ze swoją stolicą – Kielce

Kielce uważane są za geologiczne muzeum pod gołym niebem. Można odwiedzić cztery rezerwaty geologiczne oraz jeden krajobrazowy, wzniesie w Paśmie Kadzielniańskim o nazwie Karczówka (318 m n.p.m), gdzie znajduje się klasztor ojców bernardynów. W samym rezerwacie Kadzielnia usytuowanych jest 14 jaskiń, natomiast znajdujący się tam monolit pochodzi jeszcze z czasów, gdy nie było miasta, lecz płytkie morze.

Muzeum w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach mieści się w pięknym Pałacu Biskupów Krakowskich jest często odwiedzane przez turystów, którzy zwiedzają Góry Świętokrzyskie. Można obejrzeć prace Kossaka, Wyspiańskiego, Stryjeńskiego, Witkacego. Jest to interesujące dla dorosłych, ale również dzieci nie mogą nudzić się w Kielcach, ponieważ znajduje się tam Muzeum Zabawek i Zabawy. Przybywające dzieci wita już przy wejściu książę zaklęty w żabę i znak ostrzegający przed czarownicami. Zarówno chłopcy i dziewczynki odnajdują ciekawostki dla siebie to znaczy: statki, samoloty, kolejki elektryczne a także misie i lalki z XIX wieku.

Góry Świętokrzyskie dla narciarzy

Wyciągi w Górach Świętokrzyskich rozpoczynają działalność przede wszystkim po południu. Największy ośrodek dla narciarzy w Górach Świętokrzyskich, to Sabat znajdujący się w wiosce Krajno-Zagórze. Dla chętnych i odważnych specjalny zjazd Skki Trikke, czyli trzy narty plus kierownica. Narciarze mogą skorzystać z innych wyciągów w Tumalinie, Bodzentynie, Niestachowie, Bałtowie. Trasy są oświetlone, dzięki czemu można bezpiecznie zjeżdżać na nartach po zmroku.

Współautorem artykułu jest Hotel Bristol, zlokalizowany w Busku Zdroju, w sercu Gór Świętokrzyskich

Zobacz też:
> Ciekawostki o Kielcach
> Świętokrzyskie atrakcje na wesele
> Góry Pieniny

Radom ciekawostki kościół św. Wacława Poprzedni post Zadziwiające fakty o Radomiu
serwis rowerowy Rzeszów rowery Następny post Serwis rowerowy – jak zadbać o rower