Góry Pieniny – 10 ciekawostek

Szczawnica ciekawostki atrakcje Pieniny

Góry Pieniny ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie

Informacje o Pieninach

1) Pieniny, to malowniczo położone góry wapienne w województwie małopolskim, wśród których płynie rzeka Dunajec.

2) Pasmo Pienin podzieli się na trzy części: grzbiet Braniska-Hombarku pomiędzy Dursztynem a Niedzicą, Pieniny właściwe (tu jest góra Trzy Korony, 982 m n.p.m.) oraz Małe Pieniny, położone są na wschód od Dunajca.

Atrakcje turystyczne Pienin

3) Największe atrakcje turystyczne znajdują się w środkowej części Pienin. Dunajec płynie tu wieloma zakrętami, a widoki można podziwiać z licznych tarasów widokowych. To słynny Przełom Dunajca.

zamek Niedzica góry Pieniny ciekawostki atrakcje
Malowniczo położony zamek w Niedzicy. Pieniny ciekawostki

4) W Pieninach można wspiąć się na góry: Sokolicę i Trzy Korony. Wspinaczka nie jest bardzo męcząca, za to widoki z obu szczytów przepiękne. Ze szczytów Pienin można podziwiać piękne widoki, na Tatry, Spisz i Gorce. Także na góry: Pilską i Babią Górę.

5) Turyści, który przybyli do Pienin, mogą uczestniczyć w spływie Dunajcem. W ten sposób można poczuć żywioł tej rzeki. Spływ podzielony jest na trzy etapy: Przełom Czorsztyński, między Niedzicą a Czerwonym Klasztorem oraz trasa między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Flisacy kierujący łodziami umilają czas opowieściami i legendami związanymi z tą częścią Polski.

Czerwony Klasztor góry Pieniny ciekawostki atrakcje
Czerwony Klasztor. Pieniny ciekawostki

6) W Masywie Trzech Koron skrywają się ruiny zamku pienińskiego, o którym pisano już w XV wieku. Został wybudowany przez króla Bolesława Wstydliwego dla księżnej Kingi. W zamku ukryła się księżna Kinga, uciekająca z klasztoru w Starym Sączu przed najazdem Mongołów.

7) Turyści chętnie odwiedzają też Czerwony Klasztor, stojący po słowackiej stronie gór. Powstał w roku 1319, mieszkali w nim mnisi, o czym krąży do dziś wiele legend.

Pieniński Park Narodowy

8) Nad pięknem Pienin czuwa utworzony tu Pieniński Park Narodowy. Projekt zapoczątkowany w 1932 r. przerwała II wojna światowa, dlatego park powstał w 1955 roku.

ciekawostki atrakcje Pieniny
Krajobraz gór Pienin

9) W Pienińskim Parku Narodowym znaleziono ślady życia człowieka neandertalskiego sprzed 50 tys. lat p.n.e. Znaleziono też bumerang z ciosu mamuta, zrobione ok. 18 tys. lat p.n.e.

Szczawnica

10) U stóp Pienin, w dolinie rzeczki Grajcarki, są dwa miasteczka: Krościenko nad Dunajcem oraz Szczawnica. Jest ona uzdrowiskiem, które odwiedzał m.in. Henryk Sienkiewicz. 12-kilometrowa droga spacerowa wzdłuż brzegu Dunajca daje możliwość obserwacji sąsiednich gór oraz przyrody.

Pieniny ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Morze Bałtyckie ciekawostki
> Paintball ciekawostki
> Żywiec ciekawostki