Waluta Hongkongu – ciekawostki

dolar hongkoński waluta Hong Kong hdk banknoty

Walutą obowiązującą w Hongkongu jest dolar hongkoński – HKD. Obecnie jest on wart poniżej 0,50 PLN

Jeśli planujesz wyjazd do Hongkongu i wymienisz w kantorze walut w Polsce złotówki na dolary hongkońskie, możesz być zdziwiony. W przeciwieństwie do banknotów polskich, gdzie banknot 50-złotowy czy 100-złotowy zawsze wyglądają tak samo, tu jest inaczej. Przeglądam banknoty i ze zdziwieniem stwierdzam, ze np. 100-dolarówki (każda w odcieniu czerwieni) dostałem cztery i każdy ma… inny wzór (patrz foto na górze). Różnią się awers oraz rewers każdej z otrzymanych 100-dolarówek.

Dolar hongkoński – ciekawostki

Szybkie oględziny wykazują, że każdy z nich ma że znak wodny, wypukły druk niektórych fragmentów i nitkę zabezpieczającą. Czytam napisy: One hundred Hong Kong Dollars – na każdym to samo. Zaraz potem okazuje się, że banknoty wyemitowały… różne banki, w różnych latach. Czyli inaczej niż u nas, gdzie emitent banknotów jest jeden: Narodowy Bank Polski.

banknoty Hong Kong, Hong Kong waluta, dolar hongkoński, dolar hongkoński kurs,

Inny wygląd, ale ta sama wartość. Dolar hongkoński, awers 50-dolarówek

• Banknot z większym lwem na awersie i mostem na rewersie z 1 stycznia 2009 r. wyemitował The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited.
• Banknot z lwem na awersie i orkiestrą dętą na rewersie z dnia 1 stycznia 2014 r. także wyemitował The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited.
• Banknot z wieżowcem na awersie i innym wzorem mostu na rewersie z 1 stycznia 2008 r. wyemitował Bank of China.
• Banknot z jakimś stworem na awersie i czymś co przypomina labirynt na rewersie, został wyemitowany przez Standard Chartered Bank.

Cztery banknoty 100-dolarowe, każdy z innego roku i trzy banki. Podobnie jest z 50-dolarówkami, choć każda z nich jest już w głównie zielonych barwach.

Dolary hongkońskie w portfelu

Najczęstszymi gośćmi w portfelach osób mieszkających w Hongkongu oraz turystów (chyba, że ktoś używa wyłącznie kart kredytowych), są banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 dolarów. Rzadziej można spotkać banknoty 500-dolarowe, jeszcze rzadziej 1000-dolarowe. Tych ostatnich lepiej unikać. Nie tylko dlatego, ze duży nominał może być kłopotliwy w sklepie, ale też dlatego, bo duże nominały to na całym świecie łakomy kąsek dla tych, którzy lubią podrabiać banknoty.

Dodajmy przy okazji, że hongkońskie pięćsetki mają odcień brązów, 10-tki mają odcień fioletowo-niebieski, a 20-tki ciemnoniebieski.

Tekst uzupełniamy informacjami o monetach w Hong Kongu. Są tu monety o nominałach: 10 centów, 20 centów, 50 centów, $1, $2, $5 oraz $10. 1 dolar hongkoński, to (tu nie ma niespodzianek) 100 centów.

Tekst i skany: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Hongkongu
> Monety, banknoty ciekawostki
> Peso – waluta Kuby i jej zawiłości
> Historia polskiej waluty po 1918 r.