zamek Bratysława Słowacja ciekawostki atrakcje zabytki

24 najlepsze ciekawostki o Słowacji

Czas czytania:4 minut/y, 40 sekund/y

Słowacja ciekawostki i fakty. Ciekawe miejsca turystyczne, zabytki, informacje o Słowakach

Słowacja fakty

1) Słowacja, państwo śródlądowe w Europie Środkowej, jeden z sąsiadów Polski. Do 1993 roku wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 należy do Unii Europejskiej i jest członkiem ONZ oraz NATO, a walutą jest euro. Zamieszkuje ją 5,5 miliona mieszkańców, z których około 60% mieszka na obszarach miejskich.

2) Niemal 90% Słowaków ma średnie wykształcenie i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie.

3) Najwyższym szczytem Słowacji jest Gerlach w Tatrach, mający wysokość 2655 m n.p.m. Najdłuższą rzeką jest Wag, o długości 403 kilometry. Największym i najgłębszym jeziorem jest Wielki Hińczowy Staw. Najniżej położonym miejscem w kraju jest rzeka Bordok leżąca 94 m p.p.m.

Słowacy i Słowacja ciekawostki

4) Na fladze Słowacji są 3 poziome pasy, w kolorach: białym, niebieski i czerwonym. Taki sam zestaw kolorystyczny mają flagi Rosji i Słowenii.

Słowacja ciekawostki flaga Słowacji Rosja Słowenia
Słowacja ciekawostki: flaga Słowacji, Rosji i Słowenii

5) Słowak Štefan Banič (1870-1941) w wielu 44. lat wynalazł spadochron i opatentował go w USA. Z jego wynalazku korzystali podczas I wojny światowej żołnierze amerykańscy i ocalił życie wielu pilotom. Nad jego grobem jest pomnik w kształcie spadochronu.

6) W Słowacji na osobę pełnoletnią przypada średnio około 13 litrów czystego alkoholu. Narodowym alkoholem jest Borovička (napój alkoholowy o smaku jagód jałowca). Popularnym napojem niealkoholowym jest Tatratea (napój herbaciany), jednak Słowacy podobnie jak Czesi, znani są z wypijania dużej ilości piwa.

7) Według statystyk (ciekawe, czy nadal są aktualne) osoba pełnoletnia wypala 117 papierosów miesięcznie. Aż 25% osób mieszkających w Słowacji ma nadwagę, a najbardziej zabójczą chorobą jest niewydolność układu krążenia.

8) Józef Szwejk (Josef Švejk), to bardzo znana postać powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haška. Nas zainteresuje fakt, że akcja ostatniego tomu jego przygód umiejscowiona jest w Przemyślu.

wojak Szwejk Słowacja ciekawostki
Słowacja ciekawostki: jedna z podobizn wojaka Szwejka

9) W Słowacji jest zero tolerancji dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Mając 0,0 promila lepiej nie wsiadać za kierownicę samochodu.

10) Mennica w słowackiej Kremnicy (Mincovňa Kremnica) zaczęła działać w 1328 roku. Wciąż działa, obecnie bite są tu słowackie monety euro.

11) Wszystkich sześć parków narodowych zajmuje 6% całej powierzchni Słowacji.

12) Katedra św. Elżbiety w Koszycach, to nie tylko największa świątynia Słowacji. To równocześnie położona najdalej na wschód gotycka świątynia Europy.

13) Ivan Bella (ur. 1964), to pierwszy słowacki kosmonauta. Poleciał w kosmos w styczniu 1999 r. i przybywał poza Ziemią niemal 8 dni.

Z czego słynie Słowacja i ciekawe miejsca

14) Miasto Bratysława – stolica Słowacji, nazywana jest Perłą Dunaju. Jest tu wiele zabytków takich, jak Katedra Św. Marcina czy Stary Ratusz. Co ciekawe, zamek w Bratysławie był miejscem koronacji węgierskich władców.

zamek Bratysława Słowacja ciekawostki zabytki atrakcje
Podświetlony w nocy zamek w Bratysławie. Słowacja ciekawostki

15) Dolina Demianowska ma długość 15 km i jest ośrodkiem ruchu turystycznego. To najpopularniejsza i najpiękniejsza dolina w Niżnych Tatrach. Są tam korytarze ciągnące się przez prawie 2 kilometry, a Demianowska Jaskinia Lodowa została utworzona się poprzez potok Demanovka, który rzeźbił ją w skale wapiennej przez wiele lat.

16) Słowacki Raj, to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie i jeden z piękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji. Napotkamy tam na wąwozy o wysokich ścianach, kaskady, wodospady i jeziora. Jest też Wodospad Welenowy wysokości 70 metrów, także niemal 300 kilometrów oznaczonych szlaków turystycznych, na których znajdziemy drabiny, mostki, podesty i łańcuchy.

17) Małokarpacki Szlak Winny, to atrakcja dla smakoszy wina. Produkcja wina na Słowacji ma kilkaset lat tradycji. Szlak Winny ma ponad 40 kilometrów, na jego trasie znajduje się miasto Święty Jur posiadające 700-letnią tradycję winiarską i miasto Pezinok, w którym można kupić najlepsze markowe wina Słowacji. W miejscowości Modrej znajduje się fabryka ceramiki, gdzie wszystkie produkty wyrabiane są ręcznie.

18) Mała Fatra, to czwarte co do wielkości pasmo górskie Karpat Zachodnich. Jest jednym z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych zakątków w Słowacji. Jest tam bardzo bogata roślinność, wielkie łąki i alpejskie hale. Wśród atrakcji są: wąwóz Horne Diery, Dolina Vratna i szczyt górski Wielki Krywań.

orawski zamek w Orawie na Słowacji
Zamek w Orawie na Słowacji

Co zobaczyć na Słowacji

19) Zamek w Orawie zbudowany w XII wieku, to jedna z najpiękniejszych budowli historycznych na Słowacji. Zamek góruje nad okolicami, wznosząc się na wysokość 112 metrów. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Orawskiego, a podczas nocnego zwiedzania zamku podobno jest gwarancja zobaczenia… duchów.

20) Spiskowe Podzamcze tworzy kompleks historyczny, na który składają się: Zamek Spiski, Sapituła Spiska i Spiskie Podzamcze. Ruiny zajmujące powierzchnię ponad 4 hektarów są jednym z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Większość zamku jest zniszczona, a w jednej z jego części znajduje się Muzeum Spiskie. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

21) Gejzer Herlian we wsi Herľany, znajduje się 20 km od Koszyc. To jeden z nielicznych zimnych gejzerów Europy. Od 1872 roku z otworu o głębokości 404,5 metra woda tryska przez ok. 25 minut do wysokości 20 metrów.

kościół Bańska Szczawnica na Słowacji
Kościół w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji

22) Bańska Szczawnica jest jednym z najstarszych miast górniczych na Słowacji. Leży na kilku wzgórzach i dawniej słynęła z wydobywania złota oraz srebra. Znajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych takich, jak: kościół św. Katarzyny, renesansowe domy, ratusz, Stary i Nowy Zamek, Muzeum Górnictwa. Wynajęci przewodnicy w strojach górników opowiadają o ich ciężkiej pracy.

23) Vikolinec, to wieś położona na Słowackim Liptowie. Jedynym murowanym obiektem jest niewielki kościółek, a reszta to 45 drewnianych, tradycyjnych zabudowań. Od 1993 roku wieś znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

24) Bardiów, to jedno z najstarszych miast słowackich. Jest tu przepiękny renesansowy rynek, otoczony domami z jasną elewacją. Także renesansowy ratusz, barbakan, baszty, mury obronne z bramami. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycki kościół.

Słowacja ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Czechach
> Finlandia ciekawostki

PIT-37 ciekawostki rozliczenia podatkowe podatki Poprzedni post PIT 37 – co musisz o nim wiedzieć
humor operacje dowcipy o operacjach operacja żarty kawały Następny post Najlepsze dowcipy o operacjach