Co zrobić, aby poprawić jakość nocnych selfie?

nocne selfie zdjęcia porady

Z całą pewnością każdy z nas znalazł się w sytuacji, kiedy spędzając wieczór z przyjaciółmi, czy też rodziną, postanowił zrobić sobie selfie, aby uchwycić ten niepowtarzalny moment. Niestety za każdym razem, gdy próbowaliśmy zrobić zdjęcie, ono po prostu nie wyglądało dobrze. Na szczęście jest coś, co może poprawić jakość, tego rodzaju ujęć. 

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą zrobić lepsze selfie nocą, przy użyciu telefonu lub smartfona.

Co zrobić, aby poprawić jakość nocnych selfie?

Zazwyczaj aparaty fotograficzne w smartfonach mają bardzo słabe czujniki, dlatego potrzebują dużo światła, aby uzyskać zdjęcia wysokiej jakości. Aby więc zrobić dobre selfie w nocy, za pomocą telefonu, musisz zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie.

Oto kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, aby właściwie doświetlić swoje zdjęcia:

Znajdź źródło światła

Bez względu na to gdzie jesteś, gdy chcesz wykonać nocne selfie, musisz znaleźć właściwe źródło światła. Może to być wszystko, od świateł domowych i świec w pomieszczeniach, do ognisk, latarni ulicznych i witryn sklepowych na zewnątrz. Nawet ekrany urządzeń elektronicznych mogą służyć, jako dodatkowe oświetlenie dla naprawdę fajnych efektów. Warto zauważyć, że źródła światła mają różną intensywność i temperaturę barwową. Na przykład, światło z pojedynczej świecy nie jest tak jasne, jak ze świetlówki. Dlatego też, szukając właściwego źródła, wybierz takie, które jest wystarczająco jasne, aby dobrze oświetlić zdjęcia, pamiętając jednocześnie o możliwościach aparatu w słabym oświetleniu.

Ustaw się twarzą do oświetlenia

Sposób, w jaki ustawiasz się w stosunku do światła, może mieć ogromny wpływ na rezultat selfie. Na przykład, jeśli staniesz w ten sposób, że źródło światła będzie usytuowane bezpośrednio za Tobą, bez dodatkowego oświetlenia z przodu, to na fotografii będzie widać tylko kształt sylwetki. Jeśli więc zamierzasz zrobić równomiernie oświetlone selfie w nocy, to musisz ustawić oświetlenie przed sobą tak, abyś był zwrócony w stronę światła, a aparat znajdował się pomiędzy Tobą a oświetleniem. Uważaj także, aby cień Twojej ręki i telefonu nie wkradł się do zdjęcia. Z kolei, żeby uzyskać bardziej dramatyczne światło, to możesz ustawić się w taki sposób, aby lampa znajdowała się z boku, a nawet nad głową lub pod spodem.

Skorzystaj z zewnętrznego źródła światła

Jeśli nie ma dostępnego źródła światła, albo jest ono niewystarczające, możesz przymocować lampkę do smartfona lub ustawić ją na statywie. Oczywiście, jeśli jesteś w miejscu publicznym, to byłoby to o wiele łatwiejsze, niż noszenie ze sobą całego zestawu oświetlenia fotograficznego. Niestety małe, doczepiane lampki LED są poręczne i łatwo je ze sobą zabrać, jednakże w niewielki stopniu poprawiają jasność, którą można uzyskać z nieco większych modeli lamp. Jedną z najlepszych na rynku jest Lume Cube 2.0. Jest odpowiednio mała, aby zmieścić się w kieszeni, ale równocześnie jest wystarczająco jasna, aby oświetlić cały pokój. Dobrym rozwiązaniem w lampkach LED do smartfonów jest to, że masz nad wszystkim kontrolę. Możesz więc dostosować jasność, temperaturę barwową i pozycję, aby uzyskać dokładny wygląd i tym samym osiągnąć oczekiwany rezultat.

Dopasuj temperaturę barwową światła do otoczenia

Jeśli dołączasz własne, zewnętrzne źródło światła, aby uzyskać lepszy efekt, wykonując selfie w nocy, to musisz zwrócić uwagę na temperaturę barwową światła w środowisku, w którym się znajdujesz. Niektóre rodzaje światła mają ciepłą, pomarańczową barwę, podczas gdy inne mają chłodną, niebieskawą. Łączenie świateł o różnych temperaturach barwowych, może zaburzyć kolorystykę zdjęć i będą one wymagać poprawek, podczas ich edycji. Aby uniknąć takiej sytuacji przy oświetleniu zewnętrzną diodą LED, można nałożyć na nią filtr lub zmienić ustawienie tak, aby temperatura barwowa pasowała do otoczenia lub do tego, co chcemy uzyskać.

Używaj lampy błyskowej w ostateczności

Niektóre smartfony mają przednią lampę błyskową lub aplikacja aparatu błyska jasnym białym światłem z ekranu, aby doświetlić fotografowany obiekt. Choć może się to wydawać przydatne i wygodne, to szczerze mówiąc, nie jest to najlepszy rodzaj oświetlenia fotograficznego. Lampa błyskowa w aparacie smartfona jest słaba i tworzy niezbyt dobre zdjęcia, które wyglądają na nieco wyprane. Mają one także bardzo ciemne tło, co jest dalekie od profesjonalnej fotografii z lampą błyskową. O wiele lepiej jest użyć dodatkowego oświetlenia lub kijka do selfie z lampą, niż lampy błyskowej telefonu. Jeśli kiedykolwiek poczujesz potrzebę jej użycia, podczas robienia zdjęcia telefonem, to użyj jej raczej w ostateczności. Aby doświetlić swoje ujęcie, po prostu dodaj błysk lampy do już dostępnego światła.

Wybierz najlepsze tło

Tło może być uważane za kolejną po obiekcie, najważniejszą rzecz na zdjęciu, ponieważ zapewnia ono odpowiedni kontekst fotografii. Ponieważ w nocy nie ma odpowiedniej ilości światła, czasami zrobienie selfie z ładnym tłem, może być prawdziwym wyzwaniem. Niestety ujęcia z niewyraźnym tłem, bywają zwyczajnie nudne. Dlatego też, jeśli to możliwe, znajdź tło, które jest ładnie oświetlone i wygląda interesująco. Nie należy ustawiać się na zbyt jasnym i świecącym tle, kiedy przed nami nie ma innego źródła światła, ponieważ twarz będzie niedoświetlona i tym samym niewyraźna. Warto więc upewnić się, że jesteśmy odpowiednio oświetleni i że nic dziwnego nie dzieje się za nami, kiedy robimy sobie selfie. Internet jest pełen selfie z żenującymi sytuacjami, dziejącymi się w tle. Z całą pewnością nie chcesz być posiadaczem jednego z nich.

Użyj tylnej kamery, aby zrobić selfie 

W większości smartfonów jakość głównego, tylnego aparatu jest lepsza, niż jakiegokolwiek innego aparatu w telefonie. Zazwyczaj ma mocniejszy czujnik, większą ilość pikseli, szerszą przysłonę i inne czynniki, które sprawiają, że jest lepiej wyposażony do robienia zdjęć w nocy. Tak więc, jeśli chcesz zrobić dobre nocne selfie, to jest to najlepsze rozwiązanie. Jedną wadą korzystania z tylnego aparatu do robienia autoportretów jest to, że nie można zobaczyć siebie. Jasne, możesz użyć odbicia w lustrze, jako przewodnika lub ustawić aparat na statywie, ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w miejscach publicznych. Jeśli więc masz smartfon z flip-kamerą, która może obracać się od tyłu do przodu lub składany smartfon z okładką wyświetlacza, taki jak Huawei Mate Xs, to nie musisz się martwić, że nie widzisz siebie podczas korzystania z głównego aparatu.

Używaj statywu

Statyw to element wyposażenia fotograficznego, który raczej nie kojarzy się z selfie, ale zdecydowanie może pomóc w robieniu lepszych ujęć w nocy.
Po pierwsze, aparat zazwyczaj używa wolnego czasu otwarcia migawki, aby uchwycić jak najwięcej światła, co czyni go super wrażliwym na jakikolwiek ruch. Statyw utrzymuje telefon bardzo stabilnie, zapobiegając w ten sposób zapisywaniu rozmazanych obrazów. Jeśli wyobrażasz sobie statyw, jako nieporęczny, trójnożny sprzęt, który musisz nosić ze sobą, to powinieneś zmienić ten sposób myślenia. Obecnie powszechnie dostępne są selfie sticki, które mogą pełnić funkcję statywu. Są one małe i bardzo łatwe do przenoszenia, więc nie ma wymówki, aby ich nie używać. Innym rodzajem statywu, który pomoże Ci robić lepsze nocne selfie, jest statyw z lampą pierścieniową. Ten rodzaj statywu jest rzeczywiście najczęściej wybierany przez wielu YouTuberów i instagramowych influencerów. Jednym z najbardziej popularnych jest statyw Ubeesize TR50 Ring Light.
Kolejną zaletą korzystania ze statywu podczas robienia selfie jest fakt, że niektóre z nich wyposażone są w zdalną migawkę. Oznacza to, że możesz ustawić swój telefon na statywie i stanąć w sporej odległości od niego, aby wykonać ujęcie całego ciała. Jednak to nie wszystko. Używanie statywu uwalnia także ręce, co może umożliwić zrobienie bardziej kreatywnego zdjęcia.

Jeśli masz wystarczające oświetlenie, smartfon z dobrym aparatem, zabójcze tło i  przestrzegasz wszystkich wskazówek umieszczonych powyżej, to znaczy, że masz już wszystko, czego będziesz potrzebował do wykonania dobrego selfie nocą. 

Jedyne co musisz zrobić, to dobrze wyglądać, a Twoje selfie, pomimo wymagających warunków, wyjdzie świetnie! 

Dlatego też, jeżeli uda Ci się osiągnąć satysfakcjonujący efekt, to warto wywołać zdjęcia w sprawdzonym fotolabie w ulubionym formacie i elegancko wyeksponować go na ścianie.

Polecam!