Miasta z klocków LEGO

miasta z klocków LEGO ciekawostki klocki Dania Legoland

Miasta z klocków LEGO

Zarówno wśród młodszych, jak i starszych osób miłośników LEGO nie brakuje. Jednak nie każdy wie, że istnieją miasta wybudowane z tych najpopularniejszych na świecie klocków. Gdzie można je obejrzeć?

Klocki LEGO – jak powstały najpopularniejsze klocki świata?

Historia klocków LEGO zaczęła się w 1932 r. To właśnie wówczas w duńskim mieście Billund w Danii powstało przedsiębiorstwo, którego działalność skupiała się na produkcji zabawek. Początkowo były to zabawki drewniane, jednak duży sukces wprowadzonych na rynek w 1949 r. klocków LEGO spowodował, że firma postanowiła skoncentrować się właśnie na nich.

Szacuje się, że w 2010 r. koncern LEGO miał ok. 70 proc. udziału w światowym rynku klocków. Przekładając to na liczbę użytkowników, z klocków LEGO korzystało ok. 400 mln osób na całym świecie. To właśnie popularność klocków LEGO powoduje, że budowane są z nich nawet miasta – niekoniecznie miniaturowe.

> Ciekawostki o Legolandach na świecie

Jak wygląda miasto z klocków LEGO w duńskim Legolandzie?

Prototyp miast z klocków LEGO powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Był to zestaw LEGO Town Plan – makieta, której celem była edukacja najmłodszych co do tego, jak zachowywać się w ruchu ulicznym. Był to protoplasta popularnej do dzisiaj serii klocków LEGO City. Kilka lat później zainteresowanie ekspozycjami modeli LEGO było tak duże, że powstał pomysł budowy miasteczka z klocków LEGO na świeżym powietrzu. Tak narodził się Miniland – miasto z milionów klocków LEGO, które do dnia dzisiejszego jest jedną z głównych atrakcji duńskiego Legolandu.

miasta z klocków LEGO ciekawostki klocki Dania Legoland
Dostawa „mleka” do miasta z klocków LEGO

Jakie budynki wykonane z plastikowych klocków można znaleźć w Minilandzie? Lista jest długa – poza znanymi obiektami z Danii (w tym miniaturowym lotniskiem Billund), odwzorowane zostały rozpoznawalne budowle i zabytki z różnych zakątków świata. Przykłady, to:

 • Niemiecki Zamek Neuschwanstein
 • Egipski kompleks Abu Simbel
 • Szwedzki Kanał Gotyjski
 • Tajlandzki Wielki Pałac Królewski
 • Amerykańskie Hollywood

Mimo że miasto z klocków LEGO przyciąga uwagę zwiedzających, to dziś nie jest już jedyną atrakcją. Na terenie duńskiego Legolandu wydzielone zostały obszary dedykowane konkretnym tematom. Przykładem może być Ziemia Polarna (Polarland) m.in. z zatoką pingwinów.

miasta z klocków LEGO ciekawostki klocki Dania Legoland
Miasta z klocków LEGO są też zdobywane przez obce wojska

Gdzie jeszcze na świecie można zobaczyć miasta z klocków LEGO?

Pierwszy sezon duńskiego Legolandu okazał się tak dużym sukcesem, że z czasem podobne parki zaczęły powstawać w innych krajach. Dziś, aby zobaczyć miasto z klocków LEGO, wcale nie trzeba wybierać się do Danii. Gdzie aktualnie działają Legolandy? Oto lista parków:

 • Wielka Brytania – Legoland Windsor
 • Stany Zjednoczone – Legoland Kalifornia i Legoland Floryda
 • Niemcy – Legoland Deutschland
 • Malezja – Legoland Malezja
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie – Legoland Dubaj
 • Japonia – Legoland Japonia

W planach jest też otwarcie Legolandów w innych lokalizacjach – m.in. w Chinach, a precyzując w Szanghaju.

A w Polsce?

Czy w Polsce jest szansa, aby zobaczyć miasto z klocków LEGO? Okazuje się, że tak. W lutym 2022 r. niezwykłe budowle, figury i modele stworzone właśnie z klocków LEGO można obejrzeć na wystawie w galerii Europa Centralna w Gliwicach. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. katedrę Notre-Dame, Plac św. Piotra czy Wielki Mur Chiński. Wystawa jest czynna do 5 maja 2022 r.

Miasta z klocków LEGO – tekst: (c) Sadurski.com / RynekPierwotny.pl
Zdjęcia z wystawy w Warszawie: (c) Sadurski.com