Nauka języków obcych – ciekawostki
Nauka języków obcych ciekawostki. Języki świata, rekordy, najtrudniejsze języki do nauki
Ciekawostki o językach świata
1) Wśród ośmiu najtrudniejszych języków świata są: islandzki, baskijski, fiński, węgierski, polski, japoński, koreański i nawaho.
2) Język angielski jest językiem międzynarodowym. Po angielsku rozmawia się w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii. Jest językiem urzędowym w wielu państwach Azji i na Karaibach, w Afryce i Oceanii.
3) Język hiszpański należy do romańskiej grupy językowej. Uznawany jest na świecie, jako drugi najpopularniejszy język, zaraz po angielskim. Po hiszpańsku mówi się w krajach Ameryki Południowej i oczywiście w Hiszpanii.
4) Twórcą międzynarodowego, sztucznego języka, był polski lekarz Ludwik Zamenhof (1859-1917). Językiem esperanto posługuje się na świecie kilka tysięcy tysięcy ludzi. Są to zazwyczaj jego miłośnicy zrzeszeni w klubach i stowarzyszeniach.
Nauka języków obcych ciekawostki
5) Łatwość do nauki nowego języka obcego jest zależna od znajomości innych języków. Najłatwiej jest przyswoić języki z jednej rodziny. Jeśli przyswoimy angielski, należący do rodziny języków germańskich, łatwiej będzie nam nauczyć się niemieckiego, niderlandzkiego, duńskiego, norweskiego, szwedzkiego i islandzkiego.
6) Zdolność do nauki języków obcych utrzymuje się przez całe życie. Seniorzy są w stanie przyswoić nowy język, chociaż nie tak szybko jak młodzież czy dzieci.
7) Biznesowy język obcy jest niezbędny w kontaktach handlowych. Zanim przystąpi się do nauki języka biznesowego, należy znać podstawy gramatyczne danego języka i operować słownictwem, przynajmniej w zakresie podstawowym. Biznesowy język obcy przydaje się prawnikom, lekarzom, zatrudnionym w branży IT, finansach i handlu.
8) Nauka języków obcych przez sen, to marzenie wielu osób. Niechęć do wysiłku sprawia, że ludzie oczekują efektów bez pracy. Nauka w trakcie snu może mieć pozytywne efekty, pod warunkiem, że odbywa się też czynnie. Tytus de Zoo, bohater komiksu, zamiast języka obcego wysłuchał przez noc wywiadu z chuliganem. Jako inteligentny szympans, przyswoił nowe słownictwo, czym wprawił w osłupienie kolegów.
Kolejne ciekawostki o nauce języków obcych
9) Libańczyk Ziad Fazach potrafi się porozumiewać w 58 językach obcych, dzięki czemu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Polak, językoznawca Andrzej Gawroński znał 60 języków, a rozumiał w około stu językach.
10) Istnieje kilka rodzajów inteligencji. Jest to m.in inteligencją emocjonalna, matematyczna oraz językowa. Osoby inteligentne językowo, potrafią czytać w wieku 3-4 lat, szybko wynajdują potrzebne informacje i łatwo uczą się języków obcych, często niemal intuicyjnie.
11) Theodore Seus Geisel napisał książkę “Green Eggs and Ham”, używając zaledwie 50 słów. Przeciętny native speaker operuje słownikiem na poziomie 20 tysięcy słów. Jednak wystarczy znać tylko 3 tys. słów, aby czytać artykuły w języku obcym i swobodnie się porozumiewać.
Język polski
12) W Polsce najchętniej poznawanym językiem obcym jest angielski, niemiecki, hiszpański ale także japoński, chiński oraz rosyjski.
13) Karol Wojtyła znał 7 języków obcych. Biegle władał angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Papież mówił też po łacinie, czesku, węgiersku, ukraińsku i litewsku.
14) Imiona i nazwiska w języku polskim są bardzo trudne do wymówienia dla obcokrajowców. Najlepiej wychodzi to Hiszpanom, ze względu na “miękkość” ich języka.
Nauka języków obcych ciekawostki: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Ciekawostki o różnych językach
> Język człowieka – zmysł smaku
> Język migowy