Kwidzyn – ciekawostki

Kwidzyn ciekawostki zabytki zamek katedra

Kwidzyn ciekawostki, informacje, historia Kwidzyna, jego zabytki

Miasto Kwidzyn ciekawostki

1) Kwidzyn liczy ok. 40 tys. mieszkańców. Jest położony w województwie pomorskim, nad rzeką Liwą.

2) Nazwa Kwidzyn funkcjonuje od 1948 roku. We wcześniejszych latach, od okresu międzywojennego, miasto nazywało się Kwidzyń.

3) Kwidzyn ma 16 dzielnic. Są to: Stare Miasto, Szeroka, Północ, Zatorze I, Zatorze II, Hallera, Piastowskie, Spółdzielcze, Nad Liwą, Zacisze, Bajkowe, Radosna, Bema, Miłosna, Sybiraków, Sokola.

4) Wokół miasta Kwidzyna są duże skupiska leśne. Znajdują się na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn.

Kwidzyn ciekawostki zabytki katedra
XIV-wieczna konkatedra św. Jana Ewangelisty. Kwidzyn ciekawostki

Zabytki Kwidzyna

5) Wśród zabytków znajdujących się na terenie Kwidzyna, jest zespół zamkowo-katedralny. W jego skład wchodzą: zamek wniesiony w XIV wieku (później wielokrotnie przebudowywany; obecnie jest tu muzeum) oraz konkatedra św. Jana Ewangelisty czyli gotycki kościół z XIV wieku. Jej wieże mają 59 m. wysokości. Podczas wojen napoleońskich w 1807 r. kościół zamieniono w magazyn żywności i halę ćwiczeń sportowych. Po przebudowach w II połowie XIX w. przywrócono kościołowi charakter gotycki. Na szczęście przetrwał II wojnę światową.

Kwidzyn ciekawostki zabytki zamek gdanisko
Zamek w Kwidzynie, z lewej gdanisko

6) Ciekawą częścią kwidzyńskiego zamku jest gdanisko czyli średniowieczny WC. Nieczystości wpadały do wieży, a stąd do fosy.

7) Przy ul. Batalionów Chłopskich w Kwidzynie stoi murowana synagoga żydowska, wzniesiona w latach 1830-1832. Obecnie budynek jest opuszczony.

Kwidzyn ciekawostki zabytki zamek katedra
Kwidzyn, fragment murów gotyckiej katedry

Kwidzyn ciekawostki z historii

8) Grodzisko istniało tu już w XI wieku. Pisano o nim: Kwedis, Quedin, Quedino i Quedzyn. W 1233 r. zakon krzyżacki ponownie założył tu osadę, która wkrótce otrzymała prawa miejskie, a miasto nazywało się: Marienwerder.

9) W latach 1773-1926 w Kwidzynie działała drukarnia Kanterów.

10) W okresie międzywojennym (1932-1939) w obecnym Kwidzynie (wówczas należącym do Niemiec) działał Konsulat RP. Obecnie w tym budynku jest Przedszkole Miejskie nr 1.

Kwidzyn ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zamość
> Świdnica
> Sucha Beskidzka