punk Franek Przygody punka franka komiksy Super Dowcipy Szczepan Sadurski komiks

Punk Franek – ciekawostki o bohaterze kultowego komiksu

Czas czytania:5 minut/y, 6 sekund/y

Jeśli byłeś czytelnikiem Super Dowcipów i wciąż wspominasz komiksy z punkiem Frankiem – na pewno z łezką w oku przeczytasz ciekawostki o punku Franku

Komiksy z punkiem Frankiem

1. Punk Franek, to bohater trójklatkowego mini komiksu (paska), rysowanego przez Szczepana Sadurskiego. Choć od zakończenia publikacji minęły lata, wielu ówczesnych czytelników wciąż świetnie pamięta punka Franka, nierozerwalnie kojarząc go z nazwiskiem Sadurski.

2. Przygody punka Franka publikował w kolejnych numerach miesięcznik Super Dowcipy (Wydawnictwa Superpress), od trzeciego numeru w 1995 roku (numerowanego: 10/1995). Z lewej strony komiksu, w pionie był napis: Przygody punka Franka (pisany czcionką Cancun, w kolorze czerwonym) oraz uśmiechnięta buzia Franka, w okręgu. W pierwszych latach nakład Super Dowcipów przekraczał 100 tysięcy.

3. Każdy odcinek komiksu z punkiem Frankiem ma odrębny scenariusz, więc nie trzeba znać wcześniejszych, aby zrozumieć jego sens i uśmiechnąć się.

punk Franek Przygody punka franka komiksy Super Dowcipy Szczepan Sadurski komiks Superpress
Wybrane okładki Super Dowcipów z roku 1998. Na ostatniej stronie drukowano Przygody punka Franka

Wygląd i charakter punka Franka

4. Punk Franek, to przedstawiciel popularnej wówczas subkultury młodzieżowej punków. Na środku głowy miał rząd postawionych na sztywno czerwonych włosów, w uszach kolczyki, był ubrany w kurtkę, a na nogach miał buty – glany.

5. W kilku komiksach pojawiła się dziewczyna Franka – Hanka, wizualnie podobna do niego, lecz o delikatniejszych rysach twarzy. Czytelnicy poznali także mamę Franka (wystąpiła w kilku odcinkach) i dziadka, głową którego Franek próbował rozbić orzecha.

6. Franek nie miał określonego wieku. Zdarzało się, że był uczniem w szkole, ale też szukał pracy. W komiksach pojawiali się m.in. skini – czyli ogoleni na łyso przedstawiciele subkultury skinów, którzy z punkami bardzo się nie lubili. W kilku odcinkach punk Franek poleciał nawet w kosmos i spotkał kosmitów.

7. Wprawdzie punk Franek był rozgarnięty, pomysłowy i sprytny, a nawet inteligentny, jednak pewnego razu stwierdził że 5 + 3 = 7.

Prehistoria punka Franka

8. Choć oficjalnym debiutem punka Franka były Super Dowcipy, podobna do niego postać wcześniej pojawiała się w niektórych rysunkach Sadurskiego, publikowanych w prasie. Poza tym 6-klatkowy komiks bardzo przypominający późniejszego punka Franka ukazał się w Kurierze Lubelskim nr 69 z 8 kwietnia 1987 na str. 2, czyli 8 lat przed pierwszym komiksem z punkiem Frankiem. Wkrótce ten sam komiks wydrukowała też Gazeta Młodych nr 75 z 18 września 1987. Był tu punk, który po spojrzeniu na zegarek coś sobie przypomniał i pobiegł do domu, gdzie przebrał się w mundur harcerza.

punk Franek Przygody punka franka komiksy Super Dowcipy Szczepan Sadurski komiks Superpress
Pierwszy komiks, w którym wystąpiła postać podobna do punka Franka. Gazeta Młodych, 1987

Nie tylko Super Dowcipy

9. Poza Super Dowcipami, później komiksy z punkiem Frankiem drukował też miesięcznik Dowcip Miesiąca (we wszystkich numerach, od pierwszego numeru w 1997 r.), potem też Dobry Humor. Były to powtórki, drukowane wcześniej w Super Dowcipach.

10. Jedyną publikacją, w której były wyłącznie komiksy z punkiem Frankiem, był numer 12(65) miesięcznika 103 Najlepsze Dowcipy. Ukazał się w 1998 roku, w nakładzie 57.500 egz. Na 32 stronach formatu B6 (plus kolorowa okładka na papierze kredowym) było ok. 50 komiksów z Frankiem (wyjątkowo czarno-białych), kilka rysunków z Frankiem, ciekawostki o Franku. Był nawet dowcipny wywiad z nim, zatytułowany “Punk Franek odpowiada na pytania czytelników”. Czytelnicy dowiedzieli się, dlaczego Franek ma tylko 4 palce i czerwony nos, ile wynosi jego rekord w praniu skarpetek i czy to prawda, że od Spielberga dostał propozycję zagrania w “Jurassic park-2”.

11. Po jakimś czasie miała ukazać się podobna porcja z kolejnymi komiksami z Frankiem (nowych komiksów było wystarczająco dużo), jednak zrezygnowano z tego pomysłu.

punk Franek Przygody punka franka komiksy Super Dowcipy Szczepan Sadurski komiks Superpress
103 Najlepsze Dowcipy 12(65) były wyjątkowym prezentem pod choinkę dla fanów punka Franka. Z prawej – pierwsza strona okładki

12. Sześć kolorowych komiksów z punkiem Frankiem kilka lat temu ukazało się w książeczce – zbiorze najlepszych rysunków Szczepana Sadurskiego “Wyjątkowa książka Szczepana“. Zbiorek, sfinansowany przez fanów dzięki crowfoundingowemu serwisowi Polak Potrafi, był wydany w niedużym nakładzie i nie trafił do publicznej sprzedaży (księgarnie, kioski z prasą, sprzedaż on-line).

13. Obecnie dużą, retrospektywną wystawę twórczości Sadurskiego, na której prezentowane są m.in. komiksy z punkiem Frankiem, można sprowadzić np. do Domu Kultury, kontaktując się wcześniej z Wojciechem Łowickim. Na wernisaż może przyjechać Sadurski.

14. Przez kilka lat kolorowe kółko z uśmiechniętym punkiem Frankiem zdobiło logo portalu z dowcipami DobryHumor.pl.

Dobry Humor logo punk Franek
Logo portalu Dobry Humor zdobił punk Franek

Jak Sadurski rysował punka Franka

15. Sadurski stworzył ponad 100 komiksów z punkiem Frankiem.

16. Najpierw na dużych planszach (formatu 35 x 50 cm) powstawały (redisówką i tuszem) czarno-białe komiksy. Po zmniejszeniu na xero do formatu A4, Sadurski własnoręcznie kolorował je farbami akwarelowymi. Kilka ostatnich komiksów przed drukiem było już kolorowanych komputerowo.

17. Od numeru 10/96 Super Dowcipy zachęcały czytelników do nadsyłania własnych pomysłów na komiks z Frankiem. Najlepsze z nich były dla Sadurskiego inspiracją do stworzenia scenariuszy kolejnych komiksów. Autorzy nadesłanych pomysłów otrzymywali pocztą nagrody, a ich nazwiska widniały obok opublikowanych komiksów.

punk Franek Przygody punka franka komiksy Super Dowcipy Szczepan Sadurski komiks Superpress
Ostatnia strona Super Dowcipów z Przygodami punka Franka, rok 1998. Wtedy jeszcze redakcja mieściła się w Lublinie (adres był w stopce redakcyjnej), potem redakcję i Wydawnictwo Superpress przeniesiono do Warszawy

Inne ciekawostki o punku Franku

18. W jednym z komiksów punk Franek spotkał kwadratowe zające oraz Mulderka i Skulinkę (imiona nawiązują do Muldera i Scully z serialu “Z Archiwum X”). To bohaterowie innych komiksów Szczepana Sadurskiego, które publikował miesięcznik Dobry Humor. W tych obu seriach komiksów powstało sporo mniej plansz niż w serii z punkiem Frankiem, ale też cieszyły się powodzeniem wśród czytelników. Również do tych komiksów pomysły mogli zgłaszać czytelnicy.

Ciekawostki o punku Franku: (c) Sadurski.com

Jeśli chętnie przeczytałeś powyższe ciekawostki, zaglądaj co jakiś czas na Sadurski.com. Szczepan Sadurski jest obecny na Facebooku i nie tylko. Aktualnie można go zaprosić na firmowy event lub wesele, aby błyskawicznie rysował karykatury na żywo. Zdarza się, że niektórzy przy okazji proszą go o narysowanie… punka Franka.

> Gra komputerowa o punku Franku, 2001

gra przygody punka Franka

Zobacz też:
> Wydawnictwo Superpress – przeczytaj dowcipy na wybrane tematy
> Sadurski i jego Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party)
> Sadurski i satyra stanu wojennego

płatności online przelewy internet Poprzedni post Rodzaje płatności na polskim rynku zakładów bukmacherskich
Valetta ciekawostki atrakcje miasto stolica Malta Następny post Valetta, stolica Malty- fascynujące fakty