Balsam czy olejek do brody? Produkty do pielęgnacji brody

pielęgnacja brody balsam olejek broda ciekawostki

Gęste brody coraz częściej zarastają twarze Panów w różnym wieku. Jak to zwykle bywa, kiedy rośnie potrzeba na daną grupę produktów, producenci od razu wkraczają wysycając rynek wieloma dostępnymi opcjami – od tej reguły nie odstaje także sektor męskich produktów do pielęgnacji brody. Początkujący brodacze mogą się nieco przerazić ilością kosmetyków w ofertach sklepów, jednak spokojnie, na początku wystarczy kilka podstawowych rzeczy, które ułatwią codzienną pielęgnację. W dzisiejszym artykule opowiemy trochę o balsamach do brody oraz różnicach pomiędzy balsamem a olejkiem. Zapraszamy do lektury!

Balsam do brody, a olejek do brody

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że olejek i balsam do brody to produkty o podobnej charakterystyce i nie warto posiadać obydwu, bo stworzone one są tylko na potrzeby marketingu. Jednak warto wiedzieć, że  oba produkty pomimo pewnych zbieżności mają inne zastosowania.

Olejek do brody 

Produkt, który jest absolutnym „must have” w każdej kosmetyczce brodacza nie zależnie od tego, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z zapuszczaniem zarostu, czy jest już wytrawnym brodaczem. Olejek do brody ma za zadanie nawilżać i odżywiać nie tylko brodę, ale w szczególności skórę pod nią. Każdy, kto kiedykolwiek zapuszczał zarost, doskonale wie jak trudny jest pierwszy tydzień bez golenia, kiedy skóra uporczywie swędzi i jedyne co wówczas ma się w głowie to nieodparta chęć sięgnięcia po maszynkę i zgolenia wszystkiego na gładko. Do skóry pod włosami przestaje docierać wystarczająca ilość powietrza, złuszczający się naturalnie naskórek zostaje w brodzie powodując uporczywe swędzenie i suchość. Olejek do brody szybko nawilży i odżywi skórę zmniejszając przy tym dyskomfort. Naturalne tłuszcze w połączeniu z aromatami nadadzą brodzie przyjemnego zapachu nawet  na kilka godzin.

Balsam do brody 

No to jakie w takim razie są różnice między balsamem a olejkiem, przecież oba kosmetyki to głównie tłuszcz. Prawda, z tym stwierdzeniem nie można się kłócić, jednak balsam do brody poza naturalnymi olejami w swoim składzie zawiera także inne, twardsze tłuszcze takie jak wosk pszczeli, masło shea, czy masło kakaowe. Dzięki zastosowaniu tych bardziej złożonych substancji balsam ma dużo bardziej zbitą konsystencję, co pozwala nie tylko odżywić i nawilżyć brodę, ale także odpowiednio ją wymodelować. 

Balsam czy olejek do brody co wybrać?

Jak postaraliśmy się udowodnić, oba kosmetyki mają nieco inne zastosowanie i warto w swojej kosmetyczce posiadać zarówno balsam, jak i olejek do brody. Jeśli jednak jesteś początkującym brodaczem, albo twoja broda jest na tyle krótka, że nie wymaga trwałego układania, zdecydowanie bardziej przyda ci się dobry olejek do brody. Ze względu na swoją konsystencję olejek łatwiej dotrze do skóry pod brodą niż ma to miejsce w przypadku zbitego balsamu. A pamiętajmy o tym, że to właśnie dodanie o skórę jest pierwszą rzeczą w pielęgnacji zarostu. Jeśli skóra jest sucha i nieodżywiona, skutki uboczne od razu pojawią się na brodzie.