The Beatles i Liverpool. Ciekawostki

zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool

The Beatles to Liverpool, a Liverpool to The Beatles. Kariera wielkiej czwórki zaczęła się w Liverpoolu i tu trwa jej legenda. Będąc w tym mieście co chwila natrafiasz na miejsca związane z muzyką, życiem i występami Beatlesów. Ciekawostki o The Beatles i Liverpoolu

The Cavern i Mathew Street

1) The Cavern przy Mathew Street to miejsce, w którym w 1961 r. Beatlesi debiutowali na scenie. Wtedy nazywał się The Quarry Men. Klub wciąż działa i niczym magnes przyciąga miłośników muzyki Beatlesów. Zresztą cała uliczka przypomina dziś o Beatlesach i jest obowiązkowym miejscem, które w Liverpoolu należy odwiedzić.

W The Cavern Beatlesi zagrali 292 razy. Po raz ostatni 3 sierpnia 1963. Potem w klubie występowali m.in. Stonesi, Elton John, Eric Clapton, Rod Steward i inni.

zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
Mathew Street, wejście do muzeum The Beatles
Cavern klub zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
Mathew Street. Rzeźba / pomnik młodego Lennona z początków The Beatles

2) Przy Mathew Street istnieje pub Grapes. Po występach wpadali tu na drinka Beatlesi, bez obawy że spotkają tu rzesze młodocianych fanek.

3) Również przy Mathew Street jest Magical History Museum, 5-piętrowy dom, a w nim pamiątki po Beatlesach. W tym miejscu, w działającym do dziś klubie Blue Angel (Błękitny Anioł) The Beatles byli przesłuchiwani przez Larry’ego Parnesa, uzyskując w 1960 r. pierwszą trasę koncertową poza Liverpoolem.

Cavern klub zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
Fanka The Beatles i tablica informacyjna obok klubu The Cavern, przy Mathew Street
zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
Beatlesi, kolejna rzeźba przy Mathew Street w Liverpoolu

Pomniki i wizerunki Beatlesów

4) Pierwszy pomnik Beatlesów powstał w 1974 roku i stworzył go Artur Doodley. Stoi nad Eric Live Bar i przedstawia Matkę Boską trzymającą czwórkę Beatlesów.

5) W 70. rocznicę urodzin Lennona odsłonięto rzeźbę Peace and Harmony. Znajduje się w ACC Liverpool.

6) Pod koniec 2017 r. odsłonięto naturalnej wielkości postacie idących Beatlesów. Obecnie to jedno z miejsc w Liverpoolu, w którym turyści robią najwięcej zdjęć.

zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
Najbardziej udany pomnik (rzeźba?) zespołu The Beatles w Liverpoolu

Pamiątki po Beatlesach

7) Hotel otwarty w 2008 r. ma 110 pokoi i 2 apartamenty: Lennon i McCartney. W budynku aż się roi od wszystkiego, co może kojarzyć się z The Beatles. Przed wejściem stoją posągi muzyków, a wszystkie drinki w barze nawiązują do słynnego zespołu i jego muzyki.

8) Przy Menlove Avenue w Liverpoolu stoi dom, w którym mieszkał John Lennon między 5. a 22. rokiem życia. Obecnie jest tu coś w rodzaju muzeum. Menlove Ave., to także tytuł pośmiertnego albumu Johna Lennona, który wydano w 1986 roku.

Jonh Lennon zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
John Lennon, a obok (niewidoczna) trójka kolegów z zespołu, wysoko na elewacji budynku
zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
Fragment Mathew Street o zmierzchu. Jest gwarno i wszędzie słychać muzykę

9) Przy Beaconsfield Road stał budynek Strawberry Fields (Truskawkowe pola). Nazwę tę świetnie znają miłośnicy Beatlesów. Kiedyś był tu sierociniec, dom dla dzieci z Armii Zbawienia. Małego J.Lennona przyprowadzał tu ojciec, gdyż w wakacje organizowano to imprezy dla dzieci. Potem sierociniec zburzono. Obecnie w tym miejscu stoi kościół.

10) W Liverpoolu stoi dom, w którym Paul McCartney spędził dzieciństwo.

11) Przed lotniskiem Liverpool John Lennon Airport stoi 18-tonowa żółta łódź podwodna, (yellow submarine) znana z jednej z piosenek Beatlesów. Model łodzi powstał w 1984 r. Był prezentowany na wystawie International Garden Festival, potem stał w parku Chavasse (Chavasse Park). Po odnowieniu, stanął obok lotniska.

zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
Sklep w Albert Dock. Gadżety z Beatlesami: koszulki, breloczki, ręczniki…

12) W Liverpoolu nie ma sklepu z pamiątkami, który nie sprzedawałby masy gadżetów związanych z The Beatles. Jest tego tyle, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, aby po powrocie do domu wspominać odwiedziny w Liverpoolu, mieście Beatlesów.

zespół The Beatles ciekawostki Beatlesi Liverpool
A może kubek z The Beatles?

Muzeum Beatlesów – The Beatles Story

13) Obowiązkowe miejsce, które żaden miłośnik Beatlesów nie może w Liverpoolu ominąć. The Beatles Story otwarte w 1990 r., to muzeum Beatlesów. Znajduje się w Royal Albert Dock, kompleksie budynków portowych. Znajdziesz tu historię wielkiej czwórki, począwszy od pierwszych występów w klubie Cavern. Odtworzono tu pokój, w którym zrealizowano teledysk do „Imagine”, jest mnóstwo pamiątek. Poznasz też historię liverpoolskiej czwórki już po rozpadzie zespołu. Wejście kosztuje kilkanaście funtów, jest też sklep z pamiątkami i restauracja.

zespół The Beatles story ciekawostki Beatlesi Liverpool
The Beatles Story – najważniejsze obok Mathew Street miejsce fanów zespołu w Liverpoolu

Ciekawostki o The Beatles

14) Beatlesi po powrocie z cyklu występów w Hamburgu (Niemcy) wystąpili 27 grudnia 1960 r. w liverpoolskim ratuszu. Moment ten uważa się za początek beatlemanii.

15) Gdy 10 lipca 1964 wielka czwórka wróciła do Liverpoolu na premierę filmu „A hard Days Night”, witało ją 200 tysięcy fanów.

16) Nie wiadomo na pewno kim była Eleanor Rigby, która zainspirowała Beatlesów do stworzenia słynnej piosenki w 1966 roku. Podobno jej grób znajduje się na cmentarzu w Liverpoolu w pobliżu domu w którym mieszkał Paul McCartney, przez który przechodził John Lennon aby się z nim spotkać.

The Beatles i Liverpool ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Elvis Presley ciekawostki
> K-pop – gwiazdy koreańskiego popu
> Everton, dzielnica Liverpoolu